Mészáros Lőrinc totális diadalát hozta 2018
Mészáros cége lehet ismét a befutó a MÁV-nál
Sorompóberendezések javítására és üzemeltetésére írt ki 180 millió forintos keretösszeggel tárgyalásos pályázatot a MÁV, és a részvételi eljárási szakasz eredménye szerint Mészáros Lőrinc R-Kord Kft.-je lehet az egyetlen felhívni kívánt vállalkozás, mivel ők nyújtottak be egyedül érvényes részvételi jelentkezést.
Tehát ez még nem a közbeszerzés végeredménye, de mivel csak egyetlen résztvevő lesz, nem nehéz megjósolni, ki lehet majd a nyertes.
Mészárosnak nem ez lenne az egyetlen, a MÁV-tól elnyert munkája, hiszen például Százhalombattán is a felcsúti vállalkozó konzorciuma lett a befutó.
Az észak-balatoni vasútvonal fejlesztését szintén az R-Kord nyerte, Mészáros vejével karöltve, 23 milliárd forint értékben:
2018 amúgy elég jól sikerült év volt Mészáros Lőrincnek:
A gazdaglistán is feljutott a csúcsra:
Kiemelt kép: Mészáros Lőrinc, mint az Autohof Óbarok kamionos pihenőhely tulajdonosa beszédet mond a létesítmény átadó ünnepségén az M1-es autópálya óbaroki lehajtója közelében 2018. december 7-én. A pihenőhelyen 124 kamionnak és 11 lakókocsinak tudnak helyet biztosítani. Ezen kívül 11 hűtőkamionnak és 4 túlméretes szerelvénynek.
MTI/Bodnár Boglárka
Csányinak gyűjtenek, hogy ne Mészáros legyen a leggazdagabb magyar
A 168 Óra szúrta ki, hogy a Facebookon adománygyűjtés indult Csányi Sándornak. Azt szeretnék, ha visszaszerezné az első helyet Mészáros Lőrinctől a leggazdagabb magyarok listáján. A jelek szerint van, akinek nem tetszik, hogy a Forbes szerint az egykori felcsúti gázszerelő lett Magyarország leggazdagabb embere.
Az adományokat február közepéig a felcsúti Pancho Arénába várják.
Adománygyűjtés Csányi Sándor számára, hogy visszaszerezze az első helyet Mészáros Lőrinctől a leggazdagabb magyarok listáján. Sokan vagyunk, de nem elegen. Mindenki hozzon magával még egy embert. Ha közösen összefogunk sikerülhet és megválaszthatjuk magunknak saját oligarcháink!!!”
A Forbes Csányi Sándor vagyonát 317,2 milliárdra, Mészáros Lőrincét 381,3 milliárd forintra becsülte, tehát az OTP-vezérnek több mint 65 milliárd forintot kellene összedobniuk azoknak, akiknek nem tetszik Mészáros sikere, amelyben
bizonyára szerepet játszik a Jóisten, a szerencse és Orbán Viktor személye.
Kiemelt fotó: Marjai János / 24.hu
Mészárosék megvettek egy céget, ami 4 milliárdnyi ingyenpénzt és kiemelt státuszt kapott
Az mfor.hu cikke szerint 2018. december elsején a Talentis Group Beruházás-szervező Zrt. az egyedüli tulajdonosa lett a szerencsi PIMCO Kft.-nek. A társaság az évek óta húzódó, Szerencsre tervezett üveggyapot gyár beruházásával összefüggésben 2017. május 23-án kapott érvényes környezethasználati engedélyt 2022. május 31-ig a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal Miskolci Járási Hivatalának Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályától.
A cikk arról ír, hogy az engedélyeztetési eljárást mindössze 42 nap alatt lefolytatta a hatóság. A gyorsaság nem meglepő, hiszen 2016 év végén a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek nyilvánította a beruházást. Hozzáteszik: a Nemzeti Befektetési Ügynökség 2016 szeptemberében 4 milliárd forintos támogatásban részesítette a projektet.
Mészárosék tehát
a PIMCO révén megvettek egy olyan céget, melynek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű projektje van, 4 milliárdos állami támogatást és érvényes környezethasználati engedélyt is magáénak tudhat
Kiemelt kép: MTI/ Koszticsák Szilárd
Mészáros-közelbe került a Simicska-birodalom 90 százaléka
Több cikkben is beszámoltunk arról, hogy Mészáros Lőrinchez, illetve a közvetlen közelébe kerültek Simicska Lajos egykori cégbirodalmának fontos tagjai. A Válasz Online azonban kibogozta a szövevényes céghálót és azt írják:
a Simicska-birodalom 90 százaléka, azaz 52 cég került a volt felcsúti polgármester közelébe,
egészen pontosan Vörös József ügyvédhez. Az 52-ből 37 cég papíron még Vörös Józsefnél van, a többi már ténylegesen Mészáros Lőrincnél található.
A relikviák között szerepel a Radóc utcai irányítóközpont, a Mahir nevű hirdetőoszlop-konszern, valamint a Közgép 70 százaléka.
Külön érdekesség, hogy egy nagyon fontos szerepben visszatért Simicska egykori bizalmasa, Vida Ildikó volt NAV-elnök is, akit Vörös József a Pro-Ráta, a Pro-Aurum és a Megapolis Media részvénytársaságok, valamint a B-Reklám Kft. élére nevezett ki. Ezeknek az anyavállalatoknak az érdekeltségei között van a Közgép és a Mahir is.
Kiemelt kép: MTI
Mészáros Lőrinc mer nagyot álmodni, hatalmas dobásra készül
Tőzsdei szuperholdingját európai szinten is látható, a külpiacokat is meghódító és onnan is finanszírozható céggé tenné Mészáros Lőrinc, olvasható az e heti HVG-ben.
A lap szerint a cégbirodalom londoni bemutatkozása a vártnál is jobban sikerült. A találkozók az ismerkedésről és a bizalomépítésről szóltak, befektetési ígéretet senki nem tett.
A HVG informátora arról is beszámolt, hogy Mészáros emberei bemutatták azt a hihetetlenül széles portfóliót, amire eddig szert tettek, ami azért figyelemre méltó, mert egyetlen hazai brókercég sem vállalja nyíltan a politikailag érzékeny cégrendszer értékelését.
A külföldi megítélés szempontjából a legfontosabb kérdés az, hogy az egyesített Konzum–Opus el tudja-e hitetni a befektetőkkel, hogy versenykörülmények között, korrupciómentes övezetben is képesek fejlődni.
Kiemelt kép: Besenyei Violetta / 24.hu
Mészáros Lőrinc is ott volt, nem lehetett fotózni a diplomaosztón
Pénteken délelőtt tartottak diplomaosztó ünnepséget a debreceni egyetem jogi karán, itt szerette volna lefotózni a 444 egyik olvasója testvérét, amikor átveszi az oklevelet. Csakhogy a férfi szerint az egyetem biztonsági őrei közölték vele, hogy nem lehet fotózni, és kivezették, azzal fenyegetve, hogy rendőrt hívnak, ha nem működik együtt.
Az ünnepségen Mészáros Lőrinc is részt vett, a közönség soraiban, a többi hozzátartozó közt foglalt helyet. A kivezetett férfi úgy véli, azért nem lehetett fotózni, mert az Mészárost zavarta volna.
A portál megkereste a kar dékáni hivatalát, de nem kaptak választ arra, hogy minden diplomaosztón tilos-e fotózni, vagy csak a különleges vendégre voltak tekintettel. Azt sem árulták el, hogy az egyetem melyik vezetője adhatna felvilágosítást erről. Éppen az is elképzelhető, hogy azért nem teszik lehetővé az egyéni fotózást, mert a debreceni diplomaosztókon hivatásos fotós van jelen, akitől darabonként 500-900 forintért rendelhetik meg a képeket a hallgatók, de azt sem óhajtotta közölni az intézmény, hogy van-e efféle kizárólagosság.
Frissítés:
A Debreceni Egyetem közleményt küldött lapunknak a diplomaosztó kapcsán, melyet szó szerint idézünk:
A Debreceni Egyetem területén és rendezvényein az érvényben lévő intézményi Tájékoztatási Rend szerint forgatási/fotózási engedély birtokában bárki készíthet felvételeket. Az engedélyt az intézmény Sajtóirodájában tudják kérvényezni az újságírók, illetve a fotósok, operatőrök személyesen és elektronikusan. http://hirek.unideb.hu/hu/fotozasi-es-forgatasi-engedely-regisztracios-adatlap
Az egyetemi Főépület Díszudvarában rendezett intézményi diplomaosztókon is bárki szabadon készíthet felvételeket, de engedély hiányában csupán a nem elzárt területekről, tehát például az emeletről. Az elzárt területekre való bejutás – az ünnepségek rendjének biztosítása érdekében – csak a fotózási/forgatási engedély birtokában lehetséges.
A Debreceni Egyetem diplomaosztóit a hirek.unideb.hu évek óta élőben közvetíti, az intézmény által elkészített fotós és videós tartalmak az egyetem youtube csatornáján és a hirek.unideb.hu weboldal médiatárában elérhetőek a diplomaosztót követő első munkanapon.
A fentiek szerint kialakított rend a Debreceni Egyetem mind a 14 karának diplomaosztóira érvényes, a Tájékoztatási Rend 2017-es Szenátusi jóváhagyása óta. Az intézmény területén minden személyre ugyanazok a szabályok vonatkoznak.
Az egyes sajtóhírekben idézett panaszost engedély hiányában csak az elzárt területre nem tudták beengedni a biztonsági őrök a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának pénteken 10 órakor kezdődött diplomaosztóján és kérték, hogy onnan távozzon. Máshonnan végigkísérhette az eseményt és fotózhatott is. Számára a Debreceni Egyetem Sajtóirodájának munkatársa a helyszínen felajánlotta a regisztráció lehetőségét.
(Illusztráció: MTI / Molnár Boglárka)
Mészáros Lőrinc luxusjachtjáról szóló cikkekért járt idén a Soma-díj
Az Átlátszó.hu három újságírója, Erdélyi Katalin, Németh Dániel és Bátorfy Attila nyerte a 2018 legjobb oknyomozó újságírójának járó Transparency-Soma Díjat. Az összesen egymillió forinttal járó elismerést a Transparency International Magyarország által szervezett ünnepélyes díjátadón adták át pénteken este, Budapesten.
A Transparency International Magyarország által felkért szakmai zsűri a beérkezett 15 pályamunka közül az átlátszós Erdélyi Katalin, Németh Dániel és Bátorfy Attila „Orbán Viktor, a magánrepülőgép, a luxusjacht, és a Mészáros-klán – tudjuk, hol nyaraltak idén nyáron” című írását ítélte a legjobbnak. A pályázatok elbírálásának három fő kritériuma: az oknyomozó munka mennyisége és minősége, a téma relevanciája, továbbá a közérthetőség.
A díjátadó ünnepségen a győztes cikk alkotói átvették az oklevelet és az ezzel járó, összesen 1 millió forintos pénzjutalmat.
Az Átlátszó.hu csapata heteken át követte egy magánrepülőgép és egy máltai offshore céghez köthető luxusyacht útjait, és nyomozásuk során felbukkant Orbán Viktor miniszterelnök, valamint Mészáros Lőrinc köre, továbbá a NER több más szereplője is. Kutatásuk eredményeit fotókon, videókon, térképeken és infografikákon mutatatták be cikkükben, amely itt érhető el.
*
Beesett az év első milliárdos állami megrendelése a Mészáros-családhoz
Szűk két hetet kellett arra várni 2019-ben, hogy a tavaly az ország leggazdagabb emberévé váló Mészáros Lőrinc közelébe beessen az év első komolyabb állami megbízatása. Ezúttal a Mészáros-gyerekek (Mészáros Beatrix, Mészáros Ágnes és ifj. Mészáros Lőrinc) cége, a Fejér B.Á.L. Zrt. és az Épkar Zrt. a szerencsések:
egy több mint 300 férőhelyes kórházi épületet húzhatnak fel 18 milliárd forintból, a Modern Városok Program keretében.
Az állami megrendelésről beszámoló Magyar Építők megjegyzi, hogy egy belgyógyászati tömbről van szó, ami a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház új épülete lesz. az új tömb építésének megkezdése előtt a két cégnek el kell bontania a meglévő pulmonológiai épületet, a véradót, a volt munkaügyi épületet, az infektológiát, valamint az „A” belgyógyászati épületet is. Az építkezést nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánították.
A Modern Városok Program és az Árpád-ház Program támogatásával felépülő új belgyógyászati tömb 13322 négyzetméteres lesz, valamint tartozik majd hozzá egy 500 férőhelyes parkoló is. A belgyógyászati tömböt az alábbi egységekkel és férőhelyekkel alakítják ki:
- Pulmonológia – 64 ágy,
- Onkológia – 47 ágy,
- Haematológia – 26 ágy,
- Reumatológia – 30 ágy,
- Bőrgyógyászat – 15 ágy,
- Infektológia – 40 ágy,
- Gasztroenterológia – 79 ágy.
Korábban megírtuk, hogy szintén a Mészáros-cég Érden kapott 2018-ban komoly megbízásokat, többek között a város új, multifunkciós sportközpontját húzhatják fel 4,2 milliárd forintért.
Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán
Matolcsy unokatestvérétől Mészáros barátjához került az egyik legnagyobb magyar bank harmada
Módosult az MKB Bank tulajdonosi szerkezete, miután a bankban Szíjj László 32,9 százalékos közvetett részesedést szerzett – tájékoztatta a bank az MTI-t hétfőn közleményben.
A tájékoztatás szerint a Blue Robin Investment S.C.A., az MKB Bank Zrt. 32,9 százalékos részvényese, ezt a céget vette meg Duna Aszfalt tulajdonosa Matolcsy György unokatestvérének, Szemerey Tamásnak a BanKonzult Pénzügyi és Gazdasági Tanácsadó Kft. nevű cégétől. Szemerey Tamás egyben az NHB Növekedési Hitel Bank igazgatóságának elnöke és tulajdonosa.
A lépés aligha volt véletlen, hiszen az elmúlt egy hónapban Szemerey Tamás kisbankja, vagyis az NHB Bank likviditási problémákkal küzdött, és az MKB stakeholderei stabilabb tőkehátteret szeretett volna felmutatni – kommentálta a hírt az Index.
A lépéssel az MKB ugyanúgy NER-közelben maradt, mint a tranzakció előtt, hiszen Szíjj Mészáros Lőrinc jó barátja, a Simicska Lajos és a Közgép utáni korszak egyik legfajsúlyosabb építőipari vállalkozója.
Az MKB-A jelenlegi tulajdonosok az MKB honlapján közölt adatok szerint a Metis Magántőkealap 35,000001 százalék, a Blue Robin Investments S.C.A. 32,9 százalék, az RKOFIN Kft. 13,620597 százalék, az Eirene Magántőkealap 9,999999 százalék, az MKB Bank MRP Szervezet 5,379403 százalék és a Pantherinae Pénzügyi Zrt. 3,1 százalék részesedéssel.
A Metis és Metis 2. magántőkealapok – amelyeknek kizárólagos befektetői Mészáros Lőrinc és felesége, Mészárosné Kelemen Beatrix – közvetlenül és közvetve 48,62 százalékos tulajdoni hányaddal és szavazati joggal rendelkeznek az MKB Bank felett a Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt. korábbi, tavaly augusztusi közlése szerint.
Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba
Nem építhetnek Mészáros gyerekei kórházat Székesfehérváron
Egy napja írtuk meg, hogy beesett az év első komolyabb állami megbízása a Mészáros-családhoz: ezúttal a volt felcsúti polgármester gyermekeinek cége, a Fejér B.Á.L. Zrt. nyert egy 18 milliárdos kórházépítési megbízást Székesfehérváron, az Épkar Zrt-vel konzorciumban.
A több mint 300 férőhelyes kórházi épület a Modern Városok Program keretében épült volna. Azért nem épül, mert a kormány nemet mondott a beruházásra.
Kedden este az RTL Klub számolt be arról, hogy a kórházépítéssel kapcsolatos kérdésükre a Miniszterelnöki Sajtóiroda azt a választ adta: a támogatási szerződés akkor lépett volna hatályba, ha a kormány támogató döntést hoz. Ezt azonban nem tették meg, különösen a megnövekedett költségigényre tekintettel. (Illusztráció: MTI / Máthé Zoltán)
Székesfehérvár fideszes polgármesterének feltűnt, hogy valami nincs rendben a közbeszerzésekkel
Három nagyberuházást fújtak le Székesfehérváron:
- a kórház új, belgyógyászati tömjének fejlesztését,
- Alba Volán jégkorongcsapat jégcsarnokának megépítését,
- és egy középiskolai campus kivitelezését.
A visszatáncolás oka, hogy a munkák túl sok pénzt vittek volna el. A kórházi blokkot a Mészáros-gyerekek cége, a Fejér B.Á.L. Zrt. és az Épkar 18,5 milliárd forintért kivitelezte volna, a jégcsarnokot Garancsi István cége, a Market Zrt. húzhatta volna fel 25,75 milliárd forintért. A campus kivitelezésére kiírt közbeszerzési eljárás érvénytelenné nyilvánítását pedig maga a székesfehérvári polgármester, a fideszes Dr. Cser-Palkovics András fogja kezdeményezni szerdai Facebook-posztja szerint.
Mint írja:
Nem mehetünk el szó nélkül amellett sem, hogy a középiskolai campus építésére mindösszesen csak egy, azaz egy építőipari cég kívánt ajánlatot tenni, amely okok alapján eleve nincsen verseny egy ekkora beruházás elnyeréséért. Ez elfogadhatatlan! Van munkaerőhiány, van kapacitáshiány, van alapanyaghiány, de az akkor sincs rendben, hogy ekkora értékű fejlesztéseknél a közbeszerzési eljárásokban csak 1-2 ajánlattevő legyen. (…) Székesfehérvárnak természetesen továbbra is kiemelten fontosak azok a beruházások, amelyeket az MVP tartalmaz. A kormánnyal megkötött megállapodás hatályban van és a kórházfejlesztés második üteme, a középiskolai campus, valamint a rendezvénycsarnok is meg fognak valósulni. De olyan időben, amikor garantálható, hogy az építőipar tisztességes verseny után, megfelelő minőségben és vállalható árakon képes megvalósítani ezeket a beruházásokat.
Az építőipar bedönti a Modern Városok Programot?Magyarország Kormánya az elmúlt napokban két, a Modern Városok…
Közzétette: Dr. Cser-Palkovics András – 2019. január 15., kedd
Kiemelt kép: MTI
Hadházy: Orbánon elhatalmasodott a paranoia
A 168 Órának Hadházy Ákos két (köz)tévés beköltözés között azt mondja, ha az ötpontos követeléslista nem teljesül, akkor az EP-választás sem lesz demokratikus. Szerinte a biztonsági őrök bűncselekményt követtek el, de súlyosabb az, amit a műsorkészítők – élükön a hírhamisító Papp Dániel MTVA-vezérrel – folyamatosan csinálnak,
ők az igazi verőlegények.
A független képviselő szerint a kormánymédia ellen előbb-utóbb százezren tüntetnek majd, amihez az ötvenezer rendőr kevés lesz.
Ha így folytatja a kormány, lesznek ott egyszer ennyien, a kérdés, hogy mikor. Amikor már teljesen tönkrement az ország, vagy hamarabb. Ez csak tőlünk függ.
A kormánypropaganda túlsúlya miatt nincs valódi választás, nincs demokratikus pártverseny.
Az uniós kampány elején tisztázni kell, ha maradnak a súlyos aránytalanságok, ez a választás is egy vicc lesz.
Utalva a kormányinfora Hadházy Ákos azt mondja, elhiszi, hogy Orbán Viktor ellenszélben érzi magát,
de ez csak annak a jele, hogy a paranoia már elvette a józan ítélőképességét. Nem az iszonyatos mértékű lopásnak, hanem a megmaradt valódi újságoknak tulajdonítja az elképesztő elégedetlenséget, ami a nem megtéveszthető emberekben van.
Az ötpontos követelések egyformán fontosak, egymással össze is függnek. A Fidesz most ugyanis aggódik a rabszolgatörvény elleni tiltakozások miatt, de azzal nyugtatja magát, hogy a néphülyítő propagandával, újabb választási csalásokkal úgyis nyer májusban.
Az emberek többsége tudja, hogy a hatalmon lévők lopnak, amit a propaganda csak azzal tud árnyalni, hogy a „korábbi kormány is lopott”. Ez részben igaz, csak sokkal kevesebb lehetősége volt rá – teszi hozzá, jelezve, hogy nem ez az igazi agymosás, hanem az, hogy
nézzetek el minden mást, mert mi megvédjük a migránsoktól a magyarokat.
Az interjúban ezt követően hosszan beszél az Európai Ügyészség fontosságáról, arról, hogy Polt Péter ügyészsége milyen nonszensz érvekkel utasítja el feljelentéseit, miközben az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF), amely valóban vizsgálja az uniós támogatások felhasználását, vádemelési joga nincs. Valódi választások kellenek, hiszen
az elcsalt EU-pénzekből nemcsak az ország leggazdagabb embere lett Orbán Viktor – hiszen nem Mészáros Lőrinc lett az, ez világos –, hanem ugyanezekből a pénzekből fizeti zsoldos hadseregét is. Az uniós támogatást ma Magyarországon pofára osztogatják, mert ebből fizeti ki az embereit, a neki kampányolókat a Fidesz.
Elismeri, néha neki is nyomasztó, amikor belegondol, hogy egy ezermilliárdos lopott pénzből kitömött zsoldosrendszerrel száll szembe.
Brüsszel is tud a rendszerszintű visszaélésekről, de Orbán Viktort uniós párttársai – akik szinte az összes uniós intézményt vezetik – most még nem merték megregulázni. A választásig azért nem léptek, mert ha visszatartják a pénzeket, Orbán elhiteti, hogy a bevándorláspárti Brüsszel bünteti Magyarországot.
Az interjú végén Hadházy elárulja, hogy Orbán joggal fél az olyan hősöktől, mint aki kiszivárogtatta a Varju Lászlót ért támadásról a videofelvételt. A kormányt valószínűleg ez jobban zavarja annál, hogy tüntetnek ellene.
Akinek rejtegetnivalója van, az mindig fél. És mi nem félhetünk jobban náluk.
Szerinte nyilvánvaló, hogy az Orbán-kormány magától soha nem fog visszafordulni a demokráciából a diktatúrába tartó úton, csak megállítani lehet.
Kiemelt fotó: Marjai János/24.hu
Az év alaptőke-emelése díjat kapja: Mészáros Lőrinc
A Budapesti Értéktőzsde újra megrendezte a BÉT Legek 2018 rendezvényét. A tőzsde a díjátadó keretében 18 kategóriában díjazta az előző év legjobb tőkepiaci teljesítményeit, a Tőzsdei Tanácsadó Testület tagjaiból álló szakmai zsűri elbírálása és a piaci teljesítmények alapján. Az év befektetési szolgáltatója az OTP Bank Nyrt., a legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cég pedig a Concorde Értékpapír Zrt. lett.
Nem maradt elismerés nélkül Magyarország leggazdagabb embere sem:
az év alaptőke-emeléséért járó díjat a Konzum Nyrt. kapta meg.
Nem véletlenül: a Konzum Nyrt. még 2017-ben jelentette be, hogy tőkét emelnek, amellyel a Hunguest Hotels Zrt., illetve 18 belföldi és 5 külföldi szálloda és a Balatontourist-csoport is a tőzsdei társaság tulajdonába került.
Megtiszteltetés számunkra, hogy a Budapesti Értéktőzsde a BÉT legrangosabb díjával ismerte el a Konzum tevékenységét. A szakmai zsűri mellett elsősorban a részvényeseink bizalmáért tartozunk köszönettel, hiszen nem kis részben rajtuk múlt a vállalat sikere
– idézi a Konzum Nyrt. elnök-vezérigazgatóját a csoport sajtóközleménye.
Jászai Gellért szerint a díj méltó befejezése a fúzió előtt álló társaság hosszú, és a reorganizáció óta páratlanul sikeres történetének, valamint erős alapot jelent a folytatáshoz – immár az Opus Global Nyrt.-vel közösen.
A Konzum és az Opus Global Nyrt. fúziója az első félévben zárul le. A tranzakciót követően az egyesült holding méretének, 320 milliárd forint fölötti saját tőkéjének köszönhetően nagyobb súllyal jelenhet meg a nemzetközi benchmark referencia-indexekben, és kiléphet a nemzetközi tőkepiacra is. A fúzióval a budapesti tőzsde 5. legnagyobb vállalata jön majd létre.
A Mészáros-család nyerte a 2018-as tenderbajnokságot 265 milliárd forintnyi közbeszerzéssel
Az Átlátszó számításai szerint Mészáros Lőrinc és családtagjainak cégei tavaly nettó 265 milliárd forint értékű tendert nyertek el, és ennek 93 százaléka európai uniós támogatás volt.
Mögöttük nem sokkal lemaradva 259,5 milliárdnyi elnyert megbízással Szíjj László zárt a második helyen, a dobogó legalsó fokán pedig Szíjj és Mészáros közös üzlettársa, Varga Károly áll nettó 116,8 milliárd forint értékű közbeszerzéssel.
A lap emlékeztet, 2017-ben Szíjj László nyerte a sajátos tenderbajnokságot 606,5 milliárd forint értékű megbízással, akkor a Mészáros-család érdekeltségei a negyedik helyen végeztek 299 milliárd forint értékű közbeszerzéssel.
Kiemelt kép: Koszticsák Szilárd / MTI
Lódított a fideszes polgármester, amikor kirohant az építőipar ellen
Összesen 44 milliárd forint értékű beruházás hiúsul meg Székesfehérváron, mert a kormány sokallta a költségeket. Cser-Palkovics András fideszes polgármester pedig erre rádobott még bő 25 milliárdot, miközben hadat üzent az egész építőiparnak:
Az építőipar bedönti a Modern Városok Programot?Magyarország Kormánya az elmúlt napokban két, a Modern Városok…
Közzétette: Dr. Cser-Palkovics András – 2019. január 15., kedd
Ez elég kemény szöveg, különösen úgy, hogy a miniszterelnök ajándékáról és baráti köréről van szó. Maga Orbán Viktor haknizta végig a megyei jogú városokat az elmúlt években, és sokmilliárdos beruházási csomagokat vitt a nagyvárosok polgármestereinek, így Székesfehérvárnak is. Ezek közül fújt le kettőt a kormány azután, hogy a közbeszerzési eljáráson már győztest hirdettek.
A normál ügymenet, hogy szerződést csak akkor lehet kötni, ha a kormány jóváhagyja a finanszírozást, de az már nem szokványos, hogy két kormányközeli vállalkozás projektjére mondjanak nemet. A kórházberuházást 18,2 milliárd forintos ajánlattal nyerte el az Épkar Zrt. és a Fejér B.Á.L. Zrt. – az utóbbi cég Mészáros Lőrinc, Magyarország első számú milliárdosának gyerekeié. A másik még nagyobb falat: 25,7 milliárd forintos ajánlattal vitte el a multifunkcionális rendezvénycsarnok megépítését a Market Építő Zrt. Ez a társaság a miniszterelnök barátjának, Garancsi Istvánnak az érdekeltsége, Garancsi ráadásul a székesfehérvári futballklub tulajdonosa.
A kórházprojektről a részletek nem ismertek, a rendezvénycsarnoknál viszont már novemberben napvilágot látott az eredmény. A nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházás, a 6000 néző befogadására alkalmas Alba Aréna becsült ára a kiírásban nettó 19,7 milliárd forint volt, a Market ennél 6 milliárddal drágább, 25,7 milliárdos ajánlattal nyert.
A képviselőtestület még szeptember közepén, zárt ülésen egyhangúlag elfogadta az eredményt. Cser-Palkovics akkoriban csak annyit jegyzett meg, hogy mint minden beruházás, ez is többe fog kerülni, mint ahogy azt 2013-ban – amikor a kihelyezett fehérvári kormányülésen először felmerült az ötlet – a város tervezte.
Most, három hónap elteltével viszont ugyanezen beruházások miatt feldúltan posztolt. Kérdéseinkre, hogy mekkora volt a túlárazás, nem válaszolt, a sajtóosztályon keresztül üzente meg, hogy „további kiegészítést” nem szeretne tenni. Pedig nemcsak kiegészítést kértünk tőle, hanem azt is firtattuk, miért tett rá még egy lapáttal a kormánydöntésekre. Kezdeményezte ugyanis a 25,8 milliárd forint költségűre méretezett középiskolai campus-projekt közbeszerzési eljárásának érvénytelenítését. A polgármester elfogadhatatlannak nevezte, hogy nincs verseny.
Van munkaerőhiány, van kapacitáshiány, van alapanyaghiány, de az akkor sincs rendben, hogy ekkora értékű fejlesztéseknél a közbeszerzési eljárásokban csak 1-2 ajánlattevő legyen.
A közpénzek átlátható és takarékos költésére feltalált közbeszerzések frontján valóban nem kifogástalan a helyzet. Tavaly tavasszal például az Európai Parlament költségvetés-ellenőrzési bizottsága bírálta Magyarországot, 36 százalékra tette az olyan közbeszerzések arányát, amelyek révén az egyedüli pályázónak ítélték oda a megbízást. Ez a második legrosszabb arány volt az EU-ban.
A 24.hu azonban úgy értesült, hogy a campus-beruházás nem a legjobb példa az egyszereplős eljárásra, ugyanis többen is beszálltak a versenybe. A tárgyalásos közbeszerzés előminősítéses szakaszában azonban mindenki elvérzett, csak egy céget találtak alkalmasnak arra, hogy konkrét ajánlatot tegyen. Forrásunk szerint tehát
maga az önkormányzat teremtette azt a helyzetet, amivel most Cser-Palkovics a közbeszerzési eljárás érvénytelenítését dúcolja alá.
Ami a folytatást illeti, a kiemelt beruházások azért nem örökre kerültek le a napirendről, csak később teljesülnek, „olyan időben, amikor garantálható, hogy az építőipar tisztességes verseny után, megfelelő minőségben és vállalható árakon képes megvalósítani ezeket a beruházásokat” – írta bejegyzésében Cser-Palkovics.

MTI Fotó: Illyés Tibor
Az már más kérdés, mikor jön el ez az idő. Az építőipar dinamikusan növekedett az utóbbi években, 2018-ban a becslések szerint 25 százalékkal, 3200 milliárd forintra nőtt a teljesítménye, egy évvel korábban pedig 35 százalék volt a bővülés. Ez túlhajtott tempó, a biztonságos kapacitásnövekedést a szakmában évi 15 százalékra teszik. Közben, ahogy egész Európában, jelentősen emelkedtek az építőipari költségek. az árak egyre nőttek, és a trend folytatására lehet számítani. Az Építési Vállalkozások Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) felmérése szerint idén 8-15 százalék közötti mértékben drágulnak az egyes alapanyagok, a munkaerőköltség pedig ennél is jobban.
Nem vitatva, hogy megesik túlárazás, piaci szereplők arra hívták fel a figyelmet, hogy a közpénzből finanszírozott nagy projektek esetében a beruházásról hozott döntés, a pénzügyi keretek megállapításától számított 3-4 év múlva jut el a pályáztatásig. Magyarul a becsült érték köszönő viszonyban sincs a közben elszabadult piaci árakkal. Az ÉVOSZ már említett felmérésében is kitértek a problémára: azoknak a cégeknek, amelyek korábban a 2016-os áron szerződtek, a megvalósíthatóság érdekében műszakilag át kellett szabniuk a létesítményeket a megrendelő egyetértésével, vagy meg kellett emelniük a vállalási áraikat. Az adott beruházás pontos ismerete nélkül nem lehet állást foglalni, de Koji László ÉVOSZ-elnök úgy becsülte, hogy 2016-hoz képest a közbeszerzési fronton 30-35 százalékkal nőttek a költségek (anyagköltség, fuvarozás, banki díjak, az építőipari vállalkozó által felszámított szolgáltatások ára).
Ha ennél nagyobb a rés a pályázatban becsült és a vállalási ár között, akkor érdemes közelebbről megvizsgálni az ajánlatot. Az Alba Arénáé ezek szerint határeset volna, az eredetileg becsült árnál 42 százalékkal drágábban vállalta a Market. Bár azt nem tudjuk, hogy a műszaki tartalom változott-e az idők során, a Market ugyanis hiába kérdeztük, nem kívánta kommentálni az építkezés elmaradását.
A piac számított arra, hogy túlfeszített lesz a kereslet 2018-2019-ben, hiszen közelít a 2014-2020-as uniós finanszírozási ciklus vége, senki nem akarja elveszíteni a megítélt eurókat, igyekeznek határidőre megvalósítani a Brüsszel által támogatott beruházásokat, ezért torlódnak a megrendelések. Nem ideálisak a körülmények, hiszen az építőiparban minden szakma hiányszakma, az újonnan felvett emberek zöme segédmunkás, mérnökökkel próbálják betanítani őket, ám mostanára már mérnökökből is nagy lett a hiány. Azok a cégek, amelyek képesek rá, próbálják technológiafejlesztéssel, gépesítéssel csökkenteni az emberhiányt.
Kapacitáshiány a lakásépítéseknél mutatkozik, közpénzes építkezések azonban sem önkormányzatoknál, sem állami megrendelőknél nem maradtak el Koji László tudomása szerint.

MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba
A nagy konjunktúra, a szektor brutális növekedése közepette azonban deformált piac képe bontakozik ki, ami megmagyarázza a verseny hiányát és a minőséget is. Az egyik fő korrupciókutató, Tóth István János korábban nyíltan kimondta az egyszereplős eljárások kapcsán, hogy a közbeszerzések döntően politikai alapon dőlnek el, a cégek pedig vagy nem tudnak vagy nem akarnak részt venni ebben. A pályázatbeadás milliós nagyságrendű költséggel jár, ezért ha sokadszorra is hiába pályázik valaki, felhagy a pénzkidobással – toldják meg gyakorló vállalkozók.
A konjunktúra jó volna, hiszen, ha sok a megrendelés, akkor növelik a cégek a kapacitásaikat, fejleszthetnek és többen rúghatnak labdába. A valóság azonban az, hogy
egy szűk kör nyer mindent, a többiek csak alvállalkozóként szállhatnak be, a kisebb vagy körön kívüli cégeknek a profitból jellemzően csak annyi jut, amiből vegetálhatnak. Hiába van építőipari boom, az csak néhány cég szárnyalását hozza, a derékhad vegetál vagy bedől, nincs fejlődés, fejlesztés – ecsetelte lapunknak az egyik nagy építőipari vállalat vezető beosztású dolgozója a helyzetet.
Összesen 25 olyan cég van a piacon, amelyik 250-nél több embert foglalkoztat, szűkös a kivitelezők választéka, és 15 milliárd feletti építkezéseknél már csak ezért is mutatkozhatnak kapacitásgondok. A megrendelések pedig ennél is szűkebb körben összpontosulnak, az Átlátszó összegzése szerint tavaly a Mészáros-klán, üzlettársa Szíjj László, illetve Varga Károly cégei összesen messze több mint 500 milliárd forintnyi megrendelést nyertek el közbeszerzéseken.
Mészárosék megszerezték a ZÁÉV-et
A Talentis Group Beruházás-szervező Zrt. bejelentést tett a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH), hogy egyedüli közvetlen irányítást szerez a Pannon Speed Pro Vagyonkezelő Zrt. felett – írja a napi.hu a a GVH honlapja alapján. A vagyonkezelő Pannon Speed a tulajdonosa a zalaegerszegi székhelyű ZÁÉV Építőipari Zrt.-nek és annak szintén építőipari tevékenységet végző leányvállalatainak.
A Talentis Group Zrt. Mészáros Lőrinc érdekeltsége, a háromtagú igazgatóságot Mészáros három gyereke alkotja.
(Fotó: Marjai János/24.hu)
A NER korruptsága 4 ezer milliárdba kerül évente
A Népszavának (Markotay Csabának) a Transparency International ügyvezetője azt mondja, a „Magyarország jobban teljesít” szlogen érvényes a korrupcióra is. A magyar korrupció sokrétű, egyik jellemzője, hogy az Orbán-kormány egész rendszereket működtet a közpénzek magánvagyonná alakításáért, az erőforrás-újraelosztásért.
Martin József Péter szerint leglátványosabbak a közbeszerzések, míg 2013-ban négy kormányközeli oligarcha kapta a közbeszerzések 11 százalékát, 2017-ben a hatalom két kegyeltje, Mészáros Lőrinc és Szíjj László 26 százalékot hasított ki állami megrendelésekből. Az oligarchák vagyongyarapodása jelentős részben uniós forrásból valósul meg.
Csak a javadat akarják
Erőforrás-újraelosztás az is, amikor azért államosítanak bizonyos javakat, hogy odaadják a haveroknak, amikor különféle trükkökkel a külföldi tulajdonosokat kiszorítják az országból, illetve amikor a piacot torzítják, mint a média esetében. A TI vezetője szerint ezeket összevetve évente a GDP mintegy 10 százalékára,
nagyjából négyezer milliárd forintra – becsülhető az indokolatlanul, részben korrupt módon gazdát cserélt vagyon.
Martin József Péter szerint fontos lehet, hogy az EU 2021-től a pénzeket a jogállami normákhoz kötné, de a Tanács jóváhagyása sem biztos és a kormány eddig is kibújt az érdemi szankciók alól. Amikor az OLAF-vizsgálat után a Bizottság bírságot, pénzelvonást javasol, mint az Elios esetében, akkor ezt sem a cég tulajdonosainak kell megfizetnie, hanem az adófizetőknek.
Az EU nem oldja meg a gondjainkat
Ő abban sem biztos, hogy van politikai akarat az EU-ban a magyar rendszer vagy más autokráciák megváltoztatására. Szövevényes érdekhálóban működnek különféle intézmények, kormányok, emberek. Illúzió az a „nyugatos” értelmiség körében népszerű vélekedés, hogy majd az EU megoldja a problémákat.
Magyarországon akkor lesz kisebb korrupció és működő jogállamiság, amikor erre meglesz a társadalmi akarat. Az unió tud ebben segíteni, de megvédeni magunktól nem tud.
Szerinte az utóbbi időben azért lett kevesebb a jelentős botrány, mert a nagy rendszerekhez kötődő ügyek (tao, letelepedési kötvény) lecsengőben vannak, csökken az ellopható pénz és kiépültek a közpénzszivattyúk.
Jellemző a korrupciós apátia
Az emberek nagy többsége szerint a kormány korrupt, de az előzők is azok voltak. Korrupciós vakságban szenvednek, tudják, hogy van korrupció, de az átlagembernek felfoghatatlan közpénzt pumpálnak ki, nehezen átláthatóan.
A letelepedési kötvénybiznisz is ilyen, mi kiszámoltuk, hogy ez a magyar adófizetőknek legalább 21 milliárd forintjába került.
A korrupciónak ráadásul alig van következménye, az emberek jelentős része csak az állami és a kormány szócsöveként működő médiumokból tájékozódik, ott pedig nincs korrupció.
A Transparency International ügyvezető igazgatója elvileg egyetért azzal, hogy egy autokráciában addig van rendszerszintű korrupció, amíg a vezető akarja. Azért csak elvileg, mert
gyakorlatilag a mai rendszert korrupció nélkül nehéz elképzelni.
2010 előtt is nagy volt a korrupció, de akkor egyfajta szégyennek számított, igyekeztek titkolni, inkább a rendszer melléktermék volt, míg most a rendszer része.
Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu
Az év hetedik napján behúzott egy állami munkát Mészáros veje
730 millió forintért fejleszeti a Szombathelyi Sportligetet a Prenor Kertészeti és Parképítő Kft. és a Homlok Építő Zrt. a Közbeszerzési Értesítőben megjelent hirdetmény szerint. A cégek többek között a Sportliget már meglévő, három kispályás focipályáját és egy teniszpályáját újítják fel és bővítik, a közelükben piknikező területet alakítanak ki, valamint új kosárlabda pályát építenek. A nyílt közbeszerzési eljárás második részében a Homlok Építő Zrt. már egyedül futott be: 27,2 millió forintért építenek gyalogoshidat az Aranypatakra. Mindkét szerződést idén január 7-én kötötték meg.
A Homlok Építő Zrt.-t 2016-ban alapította Homlok Zsolt, aki 2017-ben kötött házasságot Mészáros Lőrinc felcsúti nagyvállakozó lányával, Ágnessel. Az üzletember egyik érdekeltsége 2018 nyarán apósával együtt nyert el 23 milliárd forintos vasútépítési megbízást.
Homlok Zsoltot 2016 szeptemberében menesztették a Swietelsky Vasúttechnika Kft. ügyvezetői posztjáról. Korábban éppen a Homlok vezette cég kapott megbízást a felcsúti kisvasút építésére, a dél-balatoni vasút 100 milliárd forintos megaberuházásában pedig konzorciumi társa volt Mészáros cégének, az R-Kord Kft.-nek. Távozása után hozta létre a Homlok Építő Zrt.-t.
Kiemelt kép: Homlok Zsolt, a Swietelsky Vasúttechnikai Kft. ügyvezető igazgatójaként beszédet mond a cég csarnokátadó ünnepségén Celldömölkön november 28-án. MTI Fotó: Büki László
Százmilliókat ad az állam Mészáros ötcsillagos szállodájára
Mészáros Lőrinc ötcsillagos szállodája és Tállai András államtitkár testvérének mezőkövesdi panziója is kapott vissza nem térítendő támogatást a Magyar Turisztikai Ügynökségtől – írja a Napi.hu.
A turisztikai ágazat kormányzati szerve által indított, összesen 300 milliárd forintos Kisfaludy hotel- és panziófejlesztési program forrásaiból 324,5 millió forintot kapott a Témadesign Kft. a tarcali ötcsillagos Andrássy Rezidencia Wine és Spa fejlesztésére. Ez a cég a Mészáros Gasztro Kft. tulajdonában van, ami a volt felcsúti polgármester egyik vállalkozása.
A támogatottak listáján szerepel az EU-Invest Ingatlanforgalmazó Kft. is, amely 60 millió forintot nyert a mezőkövesdi Ametyst panzió fejlesztésére. A cég többségi tulajdonosa Tállai András államtitkár, korábbi NAV-elnök testvére, Burhenne-Tállai Ilona. A kft. néhány hónappal a támogatás elbírálása előtt jött létre.
A Kelet-Rest Turisztikai Kft. 28 millió forint támogatással újíthatja fel a nyíregyházi Siesta panziót. A cég akkor lett ismert, amikor 2017 nyarán egymilliárd forintért megvette az államtól a nyíregyházi Erzsébet szállót. Az 55 800 négyzetméteres ingatlanra egyedüliként tettek vételi ajánlatot, a Magyar Nemzet akkori cikkéből pedig kiderült, hogy a cég tulajdonosai Seszták Miklós volt fejlesztési miniszter köreihez tartoznak.
A szálláshelyfejlesztési program 300 milliárdos keretének felét a kormány hazai költségvetési forrásból biztosítja. (Fotó: MTI / Bodnár Boglárka)