Quantcast
Channel: mészáros lőrinc – 24.hu
Viewing all 1595 articles
Browse latest View live

Mészárosék a kamionosok pénzére vágynak

$
0
0

Még több kell Orbán Viktor jó barátjának, Mészáros Lőrincnek. Ha tervük valóra válik, nemsokára megnyitják a 124 kamiont befogadni képes parkolót az M1-es autópálya mellett Óbaroknál.

Ott üzemeltet most a családi cég, a Mészáros Gasztro Kft. (a tulajdonosok Mészáros Lőrinc, a felesége és három gyerekük) egy csárdát, a Szekér Csárdát, ez bővülne ki egy kamionparkolóval, akkorával, hogy annál nagyobb csak kevés akad Magyarországon – vette észre az mfor.hu. Augusztusban munkásokat is toboroztak oda.

(A kiemelt kép illusztráció, MTI Fotó: Koszticsák Szilárd)


Tízmilliárdos fejlesztések a Mészáros-érdekeltségű szállodaláncnál

$
0
0

A következő 3-5 évben több tízmilliárdos fejlesztések kezdődhetnek a Hunguest Hotelsnél; fokozatosan kategóriát váltanak a háromcsillagos szállodáik, ami a szolgáltatásokban és az ingatlanok állapotában minőségi szintlépést jelent a vendégeknek – idézi az MTI a Magyar Időkből a szállodalánc vezérigazgatóját.

Hülvely István azt mondta, az anyavállalat, a Konzum Nyrt. szállodaportfóliójának bővülésével a Hunguest üzemeltetésében működő saját és partnerhotelek szeptember végéig 17,6 milliárd forintos nettó árbevételt könyvelhettek el a 3,6 milliárd forintos adózás előtti eredmény mellett. A csoport árbevétele így csaknem másfélszer akkora, mint 2017 első kilenc hónapjában, a vállalat adózás előtti eredménye pedig már szeptember végén a kétszerese a tavalyi éves adózás előtti eredménynek.

A Hunguest Hotels Mészáros Lőrinc és Jászai Gellért érdekkörébe tartozik. 

A turizmus jelenlegi dinamikáját figyelembe véve ez azt jelenti, hogy a Hunguest-csoport 2019 végéig harmincmilliárd forint fölé is növelheti, azaz 2017-hez képest megduplázhatja árbevételét, miközben a vállalat eredményessége kellő hátteret biztosít majd a fejlesztési terveinkhez – ismertette a vezérigazgató.

Hülvely István részletezte: a stabil tulajdonosi, kedvező gazdasági háttérre, valamint a megnövekedett árbevételre alapozva a következő 3-5 évben nagyszabású fejlesztésekbe kezd a Hunguest Hotels Zrt., alapvetően négycsillagos, illetve úgynevezett superior négycsillagos kategóriájú szállodalánccá szeretnének válni. Közölte, hogy a hotellánc belföldi egységeinek felújítására nagyjából 45 milliárd forintot terveznek elkölteni.

Jelentősen megerősítette a Hunguestet a belföldi piacon a Konzum Nyrt. hotelportfóliójának bővülése. Ennek köszönhetően a tőzsdei cég leányvállalata, a Hunguest Hotels Zrt. már 26 szállodát (18 magyarországi és öt külföldi, saját érdekkörben lévő hotelt, emellett partnerszerződések alapján további három szállodát) működtet. Ezekhez csatlakozik a jövő tavasszal nyíló nyíregyházi, sóstói négycsillagos gyógy- és wellness-szálló, amely a lánc 27. tagjaként a várakozások szerint ötvenezer vendégéjszakával növeli majd a cégcsoport vendégforgalmát.

Hülvely István szólt arról is: a jellemzően a családi, szabadidős utazások, gyógy- és wellnessüdülések piacán erős kínálattal rendelkező szállodaláncnál a vendégek csaknem háromnegyede magyarokból áll, miközben egyre fontosabb küldőpiacot jelentenek a környező országok; Csehország már évek óta vezeti a beutazók listáját, megelőzve Németországot.

Kiemelt kép: MTI/Vajda János

Mészáros Lőrinc üzlettársa veszi át a Közgépet

$
0
0

A Közgép keddi rendkívüli állománygyűlésén jelentették be, hogy Nyerges Zsolt eladta a céget Szíjj László cégének, a Duna Aszfaltnak, írja a 444.hu. A cégbírósági iratok szerint a Közgép részvényesei október 31-én tartottak rendkívüli közgyűlést, ahol Nyerges és felesége bejelentették, hogy 30 százaléknyi részvénycsomagjukat eladták a Duna Aszfaltnak.

Nyerges a teljes igazgatósággal együtt lemondott a cég vezetéséről, új igazgatóságot nem neveztek ki, a céget mostantól a tiszakécsei vállalatot is vezető Tóth László irányítja majd.

Ahogy korábban megírtuk, Nyerges Zsolt még nyáron vette át Simicska Lajos teljes cégbirodalmát, a mostani tranzakcióval pedig az egykori központi cég Orbán Viktor környezetéhez került.

A 444 emlékeztet, hogy a Közgép leáldozásával párhuzamosan a Duna Aszfalt lett az új politikai helyzet legfőbb nyertese, a vállalat ugyanis két év alatt hasonló helyzetig jutott, mint korábban a Közgép, 2017-ben pedig már 19 milliárd forintos profitot termelt.

Szíjj László egyébként Mészáros Lőrinc társtulajdonosa egy horvát ingatlanfejlesztőben, október elején pedig ő is Garancsi István vendége volt Londonban a Chelsea-Videoton Európa Liga-csoportmeccsen.

Kiemelt kép: MTI Fotó/Beliczay László

Nyerges örül, hogy olyan kiváló szakmai befektetőt sikerült találni, mint Mészáros embere

$
0
0

Pénteken írtunk arról, hogy Nyerges Zsolt eladott egy emblematikus Simicska-céget, a Közgépet, mégpedig a Mészáros Lőrinc üzlettársa, Szíjj László érdekeltségében lévő Duna Aszfaltnak. Emlékezetes, hogy Nyerges még nyáron vette át Simicska Lajos teljes cégbirodalmát egy kecskefarm kivételével, és már kezdettől fogva azt beszélték, hogy Orbán Viktor környezete lesz a végső állomás.

Nyerges szombaton közleményt adott ki a Közgép-eladás tiszteletére, alább közöljük.

Az elmúlt időszak tranzakcióit eredményesen lezártam. Egy befektető csak üzleti alapon tudja megítélni a cégek vásárlását vagy eladását, én pedig úgy érzem: jól szállok ki, szakmai és üzleti szempontból is sikeres üzleteket kötöttem.

A KÖZGÉP eladását kifejezetten eredményes és nyereséges üzleti döntésnek tekintem.

A Duna Aszfalt munkáját régóta ismerjük a piacról, és örülök annak, hogy egy ilyen kiváló szakmai befektetőt sikerült találnunk. Belépésük lehetőséget teremt a KÖZGÉP szaktudásának a továbbélésére, és garantálja a cég további működését. Kívánom az új tulajdonosoknak, hogy olyan sikeresek legyenek, mint mi voltunk!

250 milliárdot sikerült kiszervezni a Matolcsy-alapítványokból, a maradékot betették Mészáros Lőrinc bankjába

$
0
0

Mindössze 26 milliárd forint közvetlen pénzügyi befektetésük maradt a Matolcsy György-féle Pallas Athéné-alapítványoknak, amelyeket tízszer ennyi közpénzzel, 266 milliárd forinttal indított el a jegybank 2015 elején.

A megmaradt 26 milliárd forintjukat szinte az utolsó fillérig a Mészáros Lőrinc felcsúti szupervállalkozó résztulajdonában és Matolcsy György jegybankelnök volt helyettese, Balog Ádám vezetése alatt álló MKB Bankban tartották.

Ez derül ki a számokból, amiket az alapítványok vagyonát kezelő Optima Zrt. közadat-igénylésben adott ki a 24.hu-nak.

Az alapítványok 2018 harmadik negyedévének végén a 26 milliárd forintból 10,4 milliárdot bankbetét formájában tartottak az MKB-ban, 15,2 milliárdot pedig 2024-ben lejáró vállalati kötvények formájában. Az MKB-s kötvényekből az alapítványok még 2017 második negyedévében vásároltak be közel 20 milliárd forint értékben, a hatalmas bankbetét viszont új fejlemény az alapítványok történetében. Működésük elején tartottak pár tízmillió forintot a pénzintézetben, azután azonban a Matolcsy György unokatestvére, Szemerey Tamás érdekeltségébe tartozó NHB Bankot, illetve a Gránit Bankot preferálták. Az alapítványok MKB-s bankbetétje 2018 elején jelent meg a portfólióban 714 millió forinttal, 2018 második negyedévére 2,5 milliárdra, a harmadik negyedév végére pedig már 10,4 milliárdra hízott.

Budapest, 2018. június 26.
A Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA) és több más alapítvány székházának fõbejárata az I. kerületi Döbrentei utca 2-ben.
MTVA/Bizományosi: Róka László 
***************************
Kedves Felhasználó!
Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemû – különösen szerzõi jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítõje közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelõssége e körben kizárt.
A Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA) főbejárata az I. kerületi Döbrentei utca 2-ben Fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László

Épp csak nem többségben

A PA-alapítványok akkortájt szerettek bele igazán az MKB-ba, amikor Mészáros Lőrinc hivatalosan is a nevére vette a bankot. A felcsúti százmilliárdos árnya már régen ott sejlett az MKB egyik legnagyobb tulajdonosai, a Metis és a Metis 2. magántőkealapok mögött, ám csak 2018 augusztusában jelentették be, hogy a tőkealapok kizárólagos tulajdonosai Mészáros Lőrinc és felesége, Mészárosné Kelemen Beatrix, az alapokat pedig a Mészárosékhoz köthető Konzum Befektetési Alapkezelő kezeli. Jelen állás szerint az MKB Bank 35 százaléka a Metisé, 13,6 százaléka az Rkofin Kft-é, ami a Metis 2. Magántőkealap cége, vagyis szintén Mészároséké. Így az MKB részvényeinek 48,6 százalékával Mészárosék épp csak nem többségi tulajdonosai a banknak. A befolyásuk viszont valószínűleg túl van az 50 százalékon, a részvények 10 százaléka egy Eirene nevű magántőkealap tulajdonában van, amiről nem tudni, kié, de az biztos, hogy a Metisből vált ki, épp Mészárosék augusztusi bejelentése előtt.

A Matolcsy-alapítványok Mészáros-bank iránt táplált vonzalma egyébként nem 26 milliárdos, inkább alsó hangon 30 milliárd forintos, ha az alapítványok cégbirodalmát is figyelembe vesszük. Az Optima Zrt. által kiadott adatok szerint maga az Optima egy 4 milliárd forintos betétet tartott az MKB-ban a harmadik negyedév végén, sőt az alapítványok Optimum I. Értékpapír Alapjának (amit az Optima Zrt. leányvállalata, az Optima Alapkezelő Zrt. kezel) portfóliójában is volt egy 73 millió forintos MKB-s bankbetét. És akkor még nem beszéltünk a Pallas Athéné-birodalom egyéb tartományairól, a (főleg ingatlanos) kisebb vállalatokról, amik előszeretettel vezetik a számláikat az MKB-nál.

Az MKB számára a bő 15 milliárdnyi betét nem nagy tétel, hiszen a csoport összesen 1539 milliárd forintos betétállománnyal zárta a 2017-es évet. De nem is kicsi: a 2016-ról 2017-re elért teljes betétnövekedés nem volt sokkal nagyobb, mint amennyit a PA-birodalom 2018 második és harmadik negyedévében bepakolt a bankba.

Az alábbi grafikonon ábrázoltuk, hogyan változott és olvadt el az alapítványok közvetlen pénzügyi befektetési csomagja az évek során:

A pénz persze nem vész el, csak átalakul,

az alapítványok esetében az történt, hogy a rájuk bízott közvagyon nagy részét kifolyatták az alapítványok köré épült céghálóba, illetve ingatlanokat vásároltak belőle

(amiknek jó része egyébként szintén a céghálóban van, nem az alapítványoknál közvetlenül). A vagyon kiszervezése 2016 harmadik negyedévében kezdődött azzal, hogy az alapítványok ingatlanos cégei (Optimum Alfa, Optimum Béta, Optimum Delta, Optimum Omega, Optimum Penta) 2031-ben lejáró vállalati kötvényeket bocsátottak ki, amiket az alapítványok felvásároltak, vagyis gyakorlatilag 2031-ig meghitelezték a saját cégeiket.

A vagyon kiszervezésében fontos mérföldkő volt 2017 vége, akkor az alapítványok 101 milliárd forint értékben vásároltak a cégháló központi elemeként funkcionáló Optima Zrt. 2032-ben lejáró kötvényeiből. Ezzel az alapítványok 2017 végére már 46,1 milliárd forintot hiteleztek az Optimum-cégeknek és 101,3 milliárdot az Optimának.

A folyamat azóta sem állt le, 2018 első negyedévében vettek még 15 milliárd forintnyi Optima-kötvényt, az egyik Optimum-cég, a Delta nevű 2018 májusában kibocsátott még 2,7 milliárd forintnyi kötvényt, az Optima augusztus közepén hajtott végre újabb kötvénykibocsátást.

2018 őszére eljutottunk odáig, hogy

a jegybank alapítványai az MKB-ban tartott 26 milliárd forinton túl az összes pénzeszközüket kiszervezték a saját cégeikbe.

Az Optima Zrt. közlése szerint a PA-birodalomnak (az alapítványoknak és csatolt vállalkozásaiknak figyelembe véve a 6 milliárdos vagyongyarapodást) összesen 272 milliárd forintnyi vagyona volt. Az ingatlanok értéke 99,4 milliárd volt, vagyis bő 172 milliárdot tartottak különböző pénzügyi eszközökben: bankbetétekben, vállalati kötvényekben, befektetési jegyekben. Az alapítványok régebben elsősorban állampapírokba fektették a pénzüket, méghozzá közvetlenül, nem a cégeiken keresztül. Emiatt az Európai Központi Bank (EKB) többször figyelmeztette a magyar jegybankot, az alapítványok ugyanis állami pénzből vásároltak állampapírokat, az EKB álláspontja szerint ezzel a magyar állam a jegybankon és annak alapítványain keresztül önmagát finanszírozta.

Az alapítványok 2018 őszére túladtak az összes állampapírjukon, a pénz legnagyobb szelete az Optima Zrt-n keresztül az alapítványok saját befektetési alapjában, az Optimum I. Értékpapír Alapban végezte. A pénz ugye úgy került az Optimába, hogy az alapítványok százmilliárdos értékben vásároltak az Optima vállalati kötvényeiből. Az Optimából aztán úgy került tovább az alapba, hogy az Optima a pénzből az alap által kibocsátott befektetési jegyeket vásárolt föl – ez az Optima 2017-es beszámolójából derült ki. Ami

kicsit perverz, hogy az alap elsősorban befektetési jegyekbe fekteti azt a pénzt, amit az Optima befektetési jegyeken keresztül fektetett bele.

Az Optima által a 24.hu-nak kiadott számok szerint a harmadik negyedév végén az alap 78,6 milliárd forintot tartott befektetési jegyekben, 27,4 milliárdot vállalati kötvényekben, és némi aprót, 73 millió forintot bankbetétként az MKB-ban. Az Optima nem részletezte, pontosan milyen befektetési jegyek és vállalati kötvények vannak az alapban, csak néhány példát említettek: UBS Bank, AXA, Total, Unicredit, Aegon, Deutsche Bank, Lloyds.

Az alappal kapcsolatban az Optima azt hangsúlyozta, hogy azt a jogszabályoknak megfelelően, és értékpapírfelügyeleti ellenőrzés mellett kezelik. Ehhez azért hozzátartozik, hogy a felügyeleti szerv szerepét az a jegybank látja el, ami az alapítványokat létrehozta, és a 266 milliárd forintos induló tőkét beléjük tette.

Az Optimum I. Alap, a Pallas Athéné-alapítványok és az Optima Zrt. összesített pénzügyi befektetési csomagja a következőképpen festett 2018 második és harmadik negyedévének végén:

Ebben az összesítésben nincsenek benne a cégháló kisebb elemeinek befektetései, illetve van a csoportban egy kisebb értékpapír-alap, aminek Optimum II. a neve, és szintén az Optima Alapkezelő kezeli.

Kovács Gábor

Kiemelt kép:  Koszticsák Szilárd / MTI 

Nem túl meglepő: Mészárosék tervezik az Országos Széchényi Könyvtár 550 milliós raktárát

$
0
0

550 millió forintért, az eredetileg becsült árnál 96,6 millióval drágábban tervezi meg az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) Archivális Raktárépületét, illetve az ahhoz kapcsolódó infrastruktúrát a TSPC Kft. és a Fejér B.Á.L. Zrt. tulajdonában lévő Fejér Tervező és Mérnökiroda Kft. — derül ki az Európai Unió Hivatalos Lapjának mellékletében megjelent hirdetményből.

A Fejér B.Á.L. Zrt. Mészáros Lőrinc felcsúti válallkozó gyerekeinek cége, erre utal a cég neve is: a tulajdonos Mészáros Beatrix, Mészáros Ágnes (aki házasságkötése óta a Homlok-Mészáros Ágnes nevet viseli) és ifj. Mészáros Lőrinc. A céget csupán 2015-ben alapították, de a forgalma tavaly már meghaladta a 10 milliárd forintot. Leányvállalata, a Fejér Tervező 2017 márciusában alakult, és a csonka üzleti évben 72,5 millió forintos bevételt értek el. A vállakozást arra a Fábián Istvánra bízták, aki egyszemélyben egy másik Mészáros-cég, az Alcsúti Szálloda Projekt Kft. ügyvezetője is.

A TSPC Kft.-nek nem ez az első közpénzes munkája: az Átlátszó Blogjának cikke szerint a Szemerey Tamáshoz, Matolcsy György jegybankelnök unoktestvéréhez köthető Raw Development Kft.-vel közösen végezték el annak a Csónak utcai Ybl-villának a műszaki ellenőrzését, illetve a projektlebonyolótói feladatait, amelyből a jegybank Pallas Athéné Domus Animae Alapítványa 4,49 milliárd forintért alakított ki művészeti galériát és éttermet. Honlapjukon referenciaként tüntetik fel a zalaegerszegi uszodakomplexumot és a Millenáris Szélkaput is.

Ahogyan korábban beszámoltunk róla: összesen egymilliárd forintért költözik át az OSZK archívuma a Pilisbe. Az új raktárépületet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem piliscsabai kollégiumához közel, egy 17 hektáros területen alakítják ki, de a szolgáltatási célú példányok továbbra is a Palotanegyedben lévő épületben maradnak.

Bemutatjuk Mészáros Lőrinc tízmilliárdokról döntő gyermekeit
A felcsúti gázszerelővel együtt szinte észrevétlen a család második generációja is pozícióba került, Mészáros Lőrinc három gyermeke sorra foglalja el az igazgatói székeket.

444: Vajnának hetei vannak hátra a TV2 élén

$
0
0

Október közepén összeült a TV2 megújult menedzsmentje Andy Vajna második kerületi villájában, a megbeszélésen részt vett az igazgatóságba október elején delegált Vaszily Miklós is, – aki nemrég az ECHO Tv új vezérigazgatója lett – írja a 444. Nemsokára Mészáros Lőrinc egyik nagyvállalata átveszi Andy Vajnától a TV2 Média Csoport Zrt. irányítását, ebben a folyamatban komoly szerepe lesz Vaszily Miklósnak, aki feladatul kapta, hogy feltérképezze a TV2 belügyeit a közelgő tulajdonosváltás előtt.

Vaszily feladatul kapta még, hogy beemelje az Echo TV-t és a Hír TV-t az épülő kormányzati médiaholdingba és konszolidálja az Echo TV pénzügyeit, ahol belsősök szerint „súlyos visszásságokat állapítottak meg a többmilliárdos stúdió-beruházás és a műszakieszköz-beszerzés terén”. Az egész központosítás célja egyébként az, hogy a féktelen pénzszórást megállítsák.

A 444 információi szerint a TV2 igazgatósága nem örült Vaszily érkezésének, már csak azért sem, mert neki van tapasztalata televíziózás terén, és rajta keresztül a leendő tulajdonosok is jobban képbe kerülnek majd. A lap úgy tudja, a tulajdonosváltás legkésőbb január végéig lezárul, vagyis Vajnának csak hetei vannak hátra a vállalat élén. Valamennyit megtarthat majd a csatornából, de ez állítólag nem lesz több 20 százaléknál.

Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy Mészáros kikkel és mikor tölti fel a menedzsmentet, de az szinte biztos, hogy a TV2 jövőre még nem lesz a nagy központi médiaholding része.

(MTI Fotó: Mohai Balázs)

Faképnél hagyják a vidéki olvasók Mészáros Lőrincet

$
0
0

A harmadik negyedévben újabb ötezer vásárló pártolt el a Mészáros Lőrinc felcsúti válalkozóhoz köthető, vidéki lapoktól az mfor.hu cikke szerint. A lap a Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség adatai alapján arról ír, hogy  A lapok értékesített példányszáma három hónap alatt átlagosan 2,5 százalékkal zsugorodott, éves bázison pedig átlagban több mint 13 százalékos a vásárlók lemorzsolódásának aránya.

Az mfor.hu hozzáteszi: míg egy évvel ezelőtt a vidéki lapokból még közel 225 ezer példány kelt el, 2018 harmadik negyedévében már a 195 ezret sem érte el az eladások száma. A két évvel ezelőtti állapothoz képest, amikor Mészároshoz kerültek a vidéki lapok, az értékesítés még meghaladta a 249 ezret. Egy év alatt így tehát 13,4 százalékos a csökkenés mértéke,

a teljes Mészáros-érát nézve, vagyis az elmúlt két évben a vásárlók majdnem 22 százalékát veszítették el a lapok.

Fotó: Marjai János/24.hu


Mészáros Lőrinc 400 milliárdos tőzsdei gigászával nemzetközi babérokra tör

$
0
0

A gazdasági hírportálon szerdán megjelent interjúban Fekete Péter hangsúlyozta, hogy a fúzióval mindkét társaság részvényesei jól járnak. A megszűnő Konzum részvényesei az Opusban kapnak részesedést.

A cserearány kiszámításáról nem kívánt nyilatkozni. Mint elmondta, annak meghatározását a tőzsdei cégek könyv szerinti értékén, részvényárfolyamán és kapitalizációján túl számos tényező befolyásolja, ráadásul mindkét cég értékét módosíthatják a még le nem zárt, jelentős értékű tranzakciók. A Konzumnál a Ligetfürdő és a Balatontourist, az Opusnál pedig építőipari cégek és a Mátrai Erőmű tulajdonrészeinek apportja van még folyamatban, emellett a 2018-as gazdasági évet is le kell zárni – tette hozzá. A tranzakció lebonyolításába a törvényben előírt jogi és könyvvizsgálói háttéren túl nemzetközi hátterű befektetési bankot is bevonnának.

A Konzum vezérigazgató-helyettese szerint a márciusi rendkívüli közgyűlést követően törölhetik a társaságot a Budapesti Értéktőzsdéről, majd bevezetik az Opus új papírjait a részvénypiaci kereskedésbe.

Újabb felfoghatatlan szám Mészáros vagyonáról

$
0
0

Lezárult az a még februárban bejelentett tőzsdei tranzakció, amely keretében Mészáros Lőrinc legfontosabb vállalkozásait (részben) a szintén hozzá köthető Opus Nyrt. részvényeire cserélte, írja a G7.

Az átszervezés egyik fontos következménye a lap szerint, hogy a Mészáros-birodalom újabb elemei váltak forintban is kifejezhetővé. Számításaik szerint

Mészáros Lőrincnek csak azokban a cégekben közel 300 milliárd forintja van, amiknek mostanra ismertté vált az értéke.

Ez persze még nem a teljes vagyona a korábbi felcsúti polgármesternek, az ugyanis nehezen látható.

Mészáros Lőrinc hónapokon belül nemzetközi piacra léphet

$
0
0

Már a jövő év első felében megjelenhet a nemzetközi tőkepiacon a fúzióra készülő, Mészáros Lőrinc érdekeltségében álló Opus-Konzum csoport – írta a Világgazdaság alapján az MTI hétfőn.

A szintén a Mészáros-birodalomhoz tartozó lapnak Fekete Péter, a Konzum vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a két társaság múlt pénteken sikeresen lezárta azt a tőkeemelés-sorozatot, amelynek eredményeként a Konzum beolvadásával 350-400 milliárd forintos kapitalizációval 320 milliárd fölötti saját tőkéjű céggé válik az Opus.

Mészáros Lőrinc 400 milliárdos tőzsdei gigászával nemzetközi babérokra tör
A megszűnő Konzum részvényesei az Opusban kapnak részesedést.

A lezárt apportokkal és üzletrészvásárlásokkal az Opus Globalnál csaknem tizenhétszeres, a Konzum Nyrt.-nél pedig tizennégyszeres a sajáttőke-növekmény.

Fekete Péter ismertette, hogy az Opus saját tőkéje az előzetes becslések alapján 250 milliárd forint fölé emelkedett, miközben médiaportfólióját értékesítette.

Az Opus a médiavállalkozások nélkül jelenlegi portfóliójával az előzetes számítások szerint minimum 20-25 milliárd forintos EBITDA-t (kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredmény) termelhet 2019-ben. Két-három éven belül pedig nem irreális a 40-50 milliárd forintos EBITDA elérése sem.

A médiaportfólió értékesítése a vezérigazgató-helyettes elmondása szerint a további stratégiai irányokat tükrözi. Fekete Péter elmondta, hogy a médiavállalkozásokat könyv szerinti érték fölött sikerült értékesíteni, az ebből származó bevételt pedig a Mátrai Erőművet tulajdonló Status Power Invest Kft. 55 százalékos üzletrészének megvásárlására fordítják. A tranzakcióval ráadásul jelentős adósságtehertől is megszabadult a vállalat.

Alcsútdoboz, 2014. november 18.
Mészáros Lőrinc (Fidesz-KDNP) felcsúti polgármester a Búzakalász 66 Felcsút Kft. bányavölgyi mangalicatelepének avatásán a Fejér megyei Alcsútdobozon 2014. november 18-án.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
A Konzum közvetlen tulajdonosa lett a Balatontouristnak
Mészáros Lőrinc cége tőkét is emelt.

Az erős turisztikai portfolióval rendelkező Konzum szintén jelentősen átalakult. Saját tőkéje az előzetes becslések szerint meghaladja a 68 milliárd forintot, nagyjából 6-7 milliárdos EBITDA mellett. A Konzum-portfólió is két-három év távlatában tízmilliárdos EBITDA-t célozhat meg.

Tájékoztatott arról, hogy a december 3-i közgyűlési felhatalmazások birtokában megkezdik az egyesülés részleteinek kidolgozását, amelynek eredményét jövő tavasszal, egy újabb rendkívüli közgyűlésen tárja a részvényesek elé a menedzsment. Ezek jóváhagyása után nyújtható be a Budapesti Értéktőzsdén a Konzumra vonatkozó törlési kérelem, és kezdődhet meg az új Opus-részvények bevezetése.

A tranzakció jelen fázisában Fekete Péter még nem tudott a részvényátváltási arányról tájékoztatni, úgy vélte, legkorábban február-március környékén tudnak erről részleteket közölni. Hangsúlyozta, hogy mindenképpen fair elszámolást szeretnének a társaságok részvényeseivel, egy független, nemzetközi hátterű befektetési bankot is bevonnak a cserearányok meghatározásába. Jelezte, hogy a tervek szerint 2019 első felében megjelennek a nemzetközi tőkepiacon is.

Kiemelt kép: 24.hu/Marjai János

Kilenc hónap alatt 1,5 milliárdos nyereséget fialt Mészáros biztosítója

$
0
0

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. kedden közzétette a nemzetközi számviteli szabályok szerinti, konszolidált, nem auditált jelentését a 2018 harmadik negyedéves pénzügyi adatokkal.

A csoportszintű adózott eredmény 1,561 milliárd forint, a teljes átfogó jövedelem 508 millió forint nyereség, az egy részvényre eső háromnegyed éves nyereség pedig 19 forint lett.

A biztosítási díjbevétel 17,048 milliárd forintot ért el 2018 első kilenc hónapjában. Az élet szegmensben az új szerzés 2,175 milliárd forint, ami 6 százalékos növekedés 2017 hasonló időszakához képest — fogalmaz a CIG Pannónia közleményében.

A Magyar Nemzeti Bank áprilisban engedélyezte, hogy Mészáros Lőrinc felcsúti vállalkozó tőzsdei érdekeltsége, a Konzum Nyrt. 24,85 százalékos minősített befolyást szerezzen a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., illetve leányvállalata a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító fölött

Mészáros Lőrinc bizalmasa átvette Simicska Lajos volt közterületi reklámcégét

$
0
0

Vörös József ügyvéd tulajdonába került az Euro Publicity Kft. közterületi reklámozással foglalkozó cég, amely korábban Simicska Lajos tulajdonában állt évekig – vette észre lapunk. A reklámcég minden bizonnyal jól jön majd a Fidesznek a jövő évi európai parlamenti és önkormányzati választás előtt.

A cégadatok szerint Vörös november 8-án vette át a céget Nyerges Zsolt üzletembertől, akihez még nyáron került át korábbi üzlettársa, Simicska teljes cégbirodalma. Emlékezetes, hogy az Orbán Viktor kormányfővel kibékíthetetlenül összevesző Simicska Lajos az áprilisi kétharmados Fidesz-győzelmet hozó országgyűlési választás után döntött úgy, hogy végleg visszavonul és eladja Nyergesnek jóformán összes üzleti érdekeltségét.

A mostani tranzakcióval már két egykori Simicska-érdekeltség áll Vörös tulajdonában. Korábban a Direkt36 írta meg, hogy a milliárdos árbevételt termelő Mezort Zrt. agrárcég is az ügyvédé lett.

Vörös József több szálon is köthető Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos gázszerelőhöz és Orbán Viktor miniszterelnökhöz is. Az ügyvéd korábban Mészárost képviselte egy földvásárlási árverésen, továbbá jogi képviselője a miniszterelnök által alapított, és Mészáros által vezetett alapítványnak, ami a felcsúti Puskás Akadémiát üzemelteti.

Említésre méltó, hogy szintén a közelmúltban Simicska Lajos egy másik központi cége is Mészáros környezetébe vándorolt. A 444.hu írta meg, hogy a Közgép építőipari cég október végi rendkívüli állománygyűlésén bejelentették, hogy a tulajdonos Nyerges Zsolt eladta a vállalatot a kormány által favorizált tiszakécskei üzletember, Szíjj László cégének, a Duna Aszfaltnak. Szíjj egy horvát ingatlanfejlesztőben is társtulajdonosa Mészáros Lőrincnek, akivel a klímatechnikával foglalkozó CLH Kft.-ben is társtulajdonosok voltak a legutóbbi időkig.

Szíjj a magánéletben is jó viszonyt ápol az egykori felcsúti polgármesterrel és a kormány legbelső körével. Október elején Szíjj is ott volt Londonban a Chelsea-Videoton Európa Liga-csoportmérkőzésen, ahova egy 17 milliárd forintot érő magánrepülőgép szállította el a VIP-résztvevőket, köztük Mészáros Lőrinc megannyi bizalmasát.

A vendégek közt volt Vörös József is (kiemelt képünkön kék ingben ő látható).

Mészáros Lőrinccel a fedélzetén leszállt Budapesten a 17 milliárdos magángép
Az oligarcha sofőrje középső ujját mutatta fotósunknak. A másik Londonból érkező magángép, amely Csányi Sándor cégéé, óvatosabb volt.

Ott volt még az MKB Bank vezérigazgatója, Balog Ádám, Jászai Gellért, Mészáros topmenedzsere és Vida József Takarékbank elnök-vezérigazgató is.

Kiemelt kép: Marjai János/24.hu

Luxusszállodát és villaparkot építenek egy Balaton-parti kemping helyére

$
0
0

Ahogy azt sejteni lehetett, Mészáros Lőrincék nem azért vásárolták meg a legnagyobb balatoni turisztikai vállalatot, a Balatontouristot, hogy egyszerű kempingeket üzemeltessenek.

Mostanra ki is derült, hogy a balatonszemesi vízparti kemping a jövőben nem sátoros és lakókocsis turistákat fogad, hanem olyan vendégeket, akik luxusra vágynak.

Nem vették, szerezték

A tulajdoni  lap szerint márciusban a Cape Town Real Estate Zrt. szerezte meg a területet, de nem megvásárolta, ahogy ez kiviláglik a balatonszemesi képviselőtestület októberi ülésének jegyzőkönyvéből. Kelemen Csilla jegyző – miután az egyik képviselő értetlenkedett, hogy miért nem az elővételi joggal rendelkező önkormányzaté lett a terület – egész pontosan azt mondta:

A hitelező bankok tulajdonába került az ingatlan, a jelenlegi tulajdonos nem adás-vétellel szerezte meg a tulajdonjogot, az elővásárlási jogot pedig csak akkor érvényesíthette volna az önkormányzat, ha adás-vétel történik.

Az önkormányzat vezetése azt viszont nem tudja, pontosan hogyan került az említett céghez a terület, sőt azzal sincs tisztában, mennyiért szerezte meg a Cape Town Real Estate Zrt. a kempinget.

A szerzéshez kellett egy kis trükk a 24.hu információja szerint, de felszámolások során nem ismeretlen technikával élt az új tulaj, így kerülhetett vagyonfelosztás révén birtokon belül. A Vadvirág kempinget eredetileg tulajdonló cég, a nagy robajjal bedőlt egykori Jászai Gellért-érdekeltség, az SCD egyik leánya, a Wind-Center Leisure Kft. 2012-ben felszámolás alá került. Hiába hirdette meg azonban a felszámoló vagy féltucatszor a vagyont, nem akadt rá vevő, legalábbis olyan áron, ami megfelelt volna a hitelező bankoknak. (A hirdetmények alapján először 3 milliárd forint volt az irányár, 2015 vége felé, az utolsó alkalommal már 1,4 milliárdért lehetett volna vinni az ingatlant.) Akadt viszont olyan, aki megvette a bankok követelését.

Ha többszöri próbálkozás után is kilátástalan a hirdetmény útján történő értékesítés, akkor a felszámoló feloszthatja a vagyont a hitelezők között, követelésük arányában. A legnagyobb hitelezők pedig a bankok voltak, ráadásul jelzálogjoggal biztosították a kölcsönt – összesen nem kevesebb, mint 76 millió euró (24,5 milliárd forint) keretbiztosítéki jelzálogjog volt bejegyezve a javukra –, tehát mindenkit megelőztek a hitelezők sorában. Ezt a követelést szerezte meg (azaz vásárolta ki a bankokat a hírek szerint) Jellinek Dániel.

A tulajdoni lapon szereplő új tulaj, a Cape Town Real Estate az Opten céginformációs adatbázis szerint tavaly augusztusban alakult, vezérigazgatója Jellinek, aki 2018-ban katapultált a leggazdagabb magyarok közé, a napi.hu listájának mindjárt a 26. helyére. Az Index korábbi cikke szerint az ő Indotek-csoportja vette meg az MKB szanálása során elkülönített ingatlanok és követelések nagy részét. Eddig úgy ismerték a piacon, mint aki kerüli a luxust, inkább a tömegigénynek megfelelő, B-kategóriás irodaházakból, illetve plázákból csinált aranybányát, de az utóbbi időben „mindenevővé” vált. Most már belefér a luxuslakópark is, bár a 24.hu forrása azt érzékeltette, hogy

nem feltétlenül  állapodik meg a Jellinek-birodalomban a balatonszemesi szerzemény, inkább valahol Mészáros Lőrincék portfóliójában fog landolni.

Volt is már példa rá, hogy összetalálkozott a két milliárdos kempingügyben: a Cape Town Real Estate tulajdonosa az idén szeptemberétől a Dentholm Corporation. Ez a Seychelle-szigeteki cég volt az, amelyik Mészáros Lőrinc érdekeltségének, a Zion Europe Kft.-nek besegített a balatonakali kemping megvásárlásába.

Mészáros Lőrinc köre egészen cselesen kaparintott meg egy balatoni kempinget
A Konzum Nyrt. egyik igazgatósági tagjának offshore-alapítású cége a legalacsonyabb ajánlattal vásárolta meg a balatonakali kempinget.
Visonta, 2017. április 24.
Mészáros Lőrinc, a Visonta Projekt Kft. tulajdonosa (b) és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter (j) érkezik a cég búzafeldolgozó üzemének alapkőletételére Visontán 2017. április 24-én. Magyarország egyetlen búzakeményítő gyára épül meg Visontán 93 millió eurós beruházásban, a 33 ezer négyzetméteren épülő üzem 250 munkahelyet teremt, és további 500 beszállítónak ad munkát 2018 végére.
MTI Fotó: Komka Péter
Fotó: Komka Péter / MTI

Ötcsillagos szálloda, magassághatár nélkül

A képviselőtestület Takács József polgármesterrel az élen támogatta a terveket, vagyis azt, hogy megszüntessenek egy parti sávot, hogy a helyén üdülőtelepet létesítsenek, illetve hogy a terület beépíthetőségét megemeljék. A 17-18 hektáros területet kiemelt fejélesztési területté minősítették, ahol a cég kérésére üdülőépületeket és szállodát húzhatnak fel. Cserébe az önkormányzat kap 2 hektárt, ahová fürdőházat illetve strandot terveznek, az utóbbit a fejlesztő nyitná az önkormányzatnak.

Kovács István, a fejlesztéssel foglalkozó építész az ülésen elmondta, hogy szeretne építeni egy villaparkot önálló, 1,5 vagy 2 szintes villaépületekkel. Nyolc ilyen épületet álmodott meg és épületenként 12 lakást. E mellé jönne a 160-180 szobás, ötcsillagos szálloda. Az építész annyit hozzátett, hogy

a kempinget sajnálja, de megváltozott a világ.

Egy kérdésre azt is elmondja: magyar beruházó csoport építi a szállodát, „magyar emberek, magyar pénzből”.

A legnagyobb építési magasságot egyelőre nem kötötték ki, de az átlagos magasságnak 12,5 méternek kell lennie, egy szálloda esetében viszont indokolt, hogy több szintben gondolkodjanak.

A balatonszemesi Vadvirág kemping és üdülőfalu a legkeresettebb Balatontourist-kempingek közé tartozik, amelyet saját üzemeltetésben működtetett a Balatontourist. A társaság üzleti érdekkörébe jelenleg 11 szálláshely tartozik.

A Vadvirág kemping és Üdülőfalu a Balaton déli partjának egyik legnagyobb kempingje (volt). Közvetlenül a Balaton partján található, közel 600 méter hosszú saját partszakasza van. A Balatontourist oldalán úgy hirdetik, hogy az árnyas sátorhelyek és parcellák teszik vonzóvá. A terület nemcsak a sátrazókat várta, 4 fős üdülőházaik is népszerűek voltak.

Mészáros már pusztított Szemesen

Korábban arról írtunk, hogy súlyos pusztítást hagyott maga után a Dél-Balatonon Mészáros Lőrinc cége, az R-Kord Kft., a Swietelsky Vasúttechnika Kft. és a V-Híd Zrt. Ez a hármas konzorcium nyerte 73 milliárd forintos ajánlattal a Szántód-Kőröshegy-Balatonszentgyörgy vasútvonal és a Fonyód-Kaposvár vonalszakasz felújítására kiírt közbeszerzést. Balatonszemesen is ők végezték a sínfelújítást, de a természet keményen megsínylette a munkálatokat,  amiket 60-80 éves fűzfák bántak. A nyárfaliget nagy részének kivágása után markológépek jelentek meg, és pusztával tették egyenlővé a területet. Így tudták meg a lakók, hogy az önkormányzat bérbe adta azt törmeléklerakásra és betonkeverésre. Az önkormányzat egy 7900 négyzetméteres területet 16 hónapra összesen nagyjából 2 millió forintért adott át a cégnek.

Kiemelt kép: H. Szabó Sándor / MTI

Európai turnéra indul Mészáros Lőrinc

$
0
0

A Goldman Sachs és a Renaissance Capital szervezésében Európa-körútra indul Mészáros Lőrinc  Konzum Nyrt.-jének menedzsmentje. A Frankfurt, Stockholm, London, Helsinki és Tallinn érintésével zajló, ötállomásos roadshow célja, hogy megismertessék a feltörekvő piaci befektetők, hedge fundok és befektetési alapok képviselőit a két magyar tőzsdei társaság összeolvadásának főbb lépéseivel és céljaival – közölte a cég. A Konzum-csoport vezetői bemutatják az érintett vállalatokat, azok működési területeit, főbb eredményességi mutatóit, valamint növekedési kilátásait – írták.

A Mészáros Lőrinchez köthető két nagy cég, a Konzum és az Opus összeolvadásáról december 3-án dönthetnek a részvényesek, majd a várhatóan 2019. március 29-i újabb kettős közgyűlés előterjesztései szerint hagyhatják jóvá a tulajdonosok az egyesülést és az ahhoz szükséges záró lépéseket:

akár 350-400 milliárd forint értékű vállalat lehet a végeredmény.Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd


Mészáros betegmentes gyógyfürdője – itt a feljelentés

$
0
0

A szocialista Harangozó Tamás a legfőbb ügyészt arról kérdezte, jogszerűen került-e a létesítmény Mészáros Lőrinc érdekeltségébe. Az ellenzéki képviselő emlékeztetett rá, hogy sajtóhírek szerint az Egerszalóki Saliris Resort Gyógy- és Konferenciahotelt a Konzum Nyrt. mintegy 2,67 milliárdért szerezte meg.

Ez szerinte azt jelenti, hogy az állam több mint 8 milliárd forintos veszteséggel értékesített egy nyereséges, több mint 11 milliárdos befektetés  eredményeképpen létrejött hotelt és fürdőt.

Ezért egyebek között arra várt választ, vizsgálta-e az ügyészség, hogy a gazdasági társaság értékesítésekor elszenvedett, több mint 8 milliárd forintos állami veszteség miatt

fennáll-e bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja?
Álláspontja szerint teljesen jogszerűen szerezte meg a Konzum Nyrt. az egerszalóki hotelt és gyógyfürdőt? Teljesen rendben lévő, hogy az adófizetőknek 8 milliárd forintos veszteséget jelentő üzlet miatt senki sem tartozik felelősséggel?

Polt Péter válaszában közölte: korábban nem érkezett feljelentés az ügyben, de ezt a kérdést a legfőbb ügyész feljelentésként értékelte. Nem tehetett mást.

Kérdését a tartalma alapján feljelentésként kell értékelni, ezért azt a szükséges intézkedés megtétele végett a Fővári Főügyészséghez továbbítottam

– írta válaszában Polt.

Egerszalók, 2016. szeptember 13.
Az Egerszalóki Gyógy- és Wellnessfürdő - Saliris Spa és Konferencia Hotel épülete a Forrás út 4. szám alatt. A vizet 1992-ben az Egészségügyi Minisztérium gyógyhatásúnak minősítette. Ennek jelentőségét felismerve épült a Saliris Resort gyógyszálloda. 
MTVA/Bizományosi: Faludi Imre 
***************************
Kedves Felhasználó!
Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítője közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Potom pénzért vett az államtól gyógyfürdőt Mészáros Lőrinc, de a tb-kártyás betegekből nem kér
A felcsúti milliárdos a beutalóval érkező, beteg embereket nem fogadja egerszalóki gyógyfürdőjében, üzletpolitikai megfontolásból.

Kiemelt fotó: Marjai János / 24.hu

Mészáros Lőrinc felesége fest, tévéelnök és már konferenciaszervező céget is vezet

$
0
0

November közepén újabb céget jegyeztek be a Mészáros-birodalom egyik központjában, Herceghalomban, ahol a Talentis-cégek és a 2Rule sportmárkával a hírekbe berobbant Magyar Sportmárka Zrt. székhelye is található. A neve Flamingo 24 by Talentis Kft., fő profilja konferenciák és kereskedelmi bemutatók szervezése, ezen kívül reklámügynöki tevékenység, és pr, kommunikáció szerepel a tevékenységi körei között.

A társaságot 40 millió forint jegyzett tőkével alapította a Talentis Group Beruházás-szervező Zrt. és Tóth Ferenc. Ő az egyik ügyvezetője az új társaságnak, annyi derül ki a cégadatokból, hogy felcsúti illetőségű, és egy idén tavasszal alapított vállalkozás, a Flamingóval azonos címre, a Herceghalom Zsámbéki út 16. szám alá bejegyzett Tojásbolt Kft. tulajdonos-ügyvezetője egyben. A másik Flamingo-ügyvezető a dollármilliárdos felcsúti vállalkozó Mészáros Lőrinc felesége, Mészárosné Kelemen Beatrix.

Mészáros Lőrinc felesége tűnik a család legkevésbé vállalkozó kedvű tagjának, legalábbis az Opten adatbázisa szerint a most alapított Flamingón kívül csak két céget vezet: az Echo Hungária TV Zrt. igazgatóságának az elnöke, illetve a Puskás Ferenc Sport Hotel Nonprofit Kft. ügyvezetője. A Mészáros-birodalom 200-300 darabból álló céghálójából pedig csak a Búzakalász 66 Felcsút Mezőgazdasági Kft., a Mészáros Gasztro Kft., valamint a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. tagjai között bukkan fel a neve.

Ami nem jelenti azt, hogy Mészárosné Kelemen Beatrix csak a festőművészetnek élne és a dinasztia mellékszereplője lenne, hiszen például májusban jelentették be, hogy Mészáros Lőrinc és felesége a Konzum PE Magántőkealap kizárólagos befektetői, ami egyben azt is jelentette, hogy a tőkealapon keresztül jelentős tulajdonhányaddal rendelkeztek három tőzsdei társaságban, a Konzumban, az Opus Globalban és az Appeninn Holdingban.

Budapest, 2017. december 4.
Mészárosné Kelemen Beatrix igazgatósági elnök az Echo TV fejlesztéseinek hátterérõl és a televízió stratégiai céljainak ismertetésérõl szóló sajtótájékoztatón a XIV. kerületi Angol utcában, az Echo TV I. emeleti stúdiójában 2017. december 4-én.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Mészáros és neje lett a Konzum kizárólagos tulajdonosa
A házaspár feloldotta az alapkezelő igazgatóságát az értékpapírtitok alól.

Épül a fideszes médiabirodalom: újabb médiumokat vett Mészáros Lőrinc

$
0
0

Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Talentis Group Zrt. megvásárolta a Magyar Idők kiadóját, és közvetett tulajdonába került a Lapcom, az Inform Média, valamint a Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó vállalat. Az újabb médiafelvásárlásokkal Mészáros Lőrinc célja, hogy a Talentis Group alatt egyesített médiaérdekeltségeit a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványnak adományozza. A tulajdonosváltással összefüggésben az érintettek a Gazdasági Versenyhivatal eljárását kezdeményezik.

Az Echo TV, a MediaWorks és a médiafelület-értékesítő Printimus megszerzését követően további befektetésekkel bővült a Talentis Group Zrt. médiaportfoliója. A társaság megvásárolta a Magyar Idők és a Karc FM kiadóját, a Magyar Idők Lapkiadó Kft.-t.

Leányvállalata, a Mediaworks, pedig tovább bővítette regionális lappiaci érdekeltségeit: a Kisalföld, a Délmagyarország, a Bors, az Észak- Magyarország, a Kelet- Magyarország, a Hajdú Bihari Napló kiadóvállalatai mellett, megvásárolta a Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó Kft.-t. Ez utóbbi gondozásában jelenik meg a Szabad Föld, valamint a Vidék Íze, és a Diéta & Fitnesz magazin.

A Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó Kft. korábban a Népszava tulajdonosának tulajdonában volt, Puch László pedig az eladást azzal magyarázta, hogy a jövőben a  tulajdonában lévő másik médiavállalatra, a Népszavát megjelentető XXI. Század Média Kft.-re kíván fókuszálni.

Az újabb médiavásárlások hátterében zajló folyamatokról ebben a cikkünkben írtunk bővebben:

Fotó: Bielik István / 24.hu
Itt a gigantikus fideszes médiabirodalom újabb darabja
A Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány vezetésében Orbán Viktor korábbi ügyvédje is helyet kapott.

Kiemelt kép: Marjai János/24.hu

Mészáros Lőrinc autókereskedő cége száguld, de ásványvízből csinálta a bevételét

$
0
0

600 millió forintra emelték az eddigi 3 millióról a felcsúti expolgármester/dollármilliárdos Mészáros Lőrinc egyik érdekeltségének, a Mészáros M1 Autókereskedő Kft.-nek a jegyzett tőkéjét. A felcsúti központú cégbirodalomban azonban nem minden az, aminek látszik: a 2016 márciusában alapított Mészáros M1 Autókereskedő fő tevékenysége – ahogy a neve is mutatja – személygépjármű-, könnyűgépjármű kereskedelem, a bevétele viszont nem ebből származik. Sőt nem is ez a fő profilja.

A cég által leadott mérlegbeszámoló kiegészítő melléklete szerint legalábbis

a társaság árbevétele fő profiljából az ásványvíz palackozásából és azok értékesítéséből származik.

Ez elég meglepő, mert a tevékenységi körei között ilyesmi nem, csak motorkerékpár, -alkatrész kereskedelme, javítása, személygépjármű kölcsönzése, gépjárműkölcsönzés (3,5 tonna fölött) lelehető, és a legutóbbi módosításkor sem került bele ásványvízre utaló módosítás, a cégközlönyben található bejegyzés szerint 2018 októbere óta közúti áruszállítást is végez a cég.

Tavaly az autókereskedő értékesítésből származó árbevétele 504 millió forint volt, amit akármi hozott, gyors volt a gyarapodás, hiszen 2016-ban még csak 296 millió forintnál tartott. A végeredmény igen imponáló:

a cég félmilliárdos forgalom mellett 426 millió forint adózott eredményt mutatott ki 2017-ben.

Igaz, úgy, hogy 418 millió forint egyéb bevételt könyvelt el, annak nyomán, hogy „416 millió forint követelés elengedés történt”.

A Mészáros M1 Autókereskedőt eredetileg a Mészáros és Mészáros Kft., illetve maga Mészáros Lőrinc alapította 50-50 százalékkal részesedve a törzstőkéből. Azóta valamelyest átrendeződtek a sorok, az Opten adatbázisa szerint a tulajdonosok jelenleg a Mészáros és Mészáros Kft. mellett a Búzakalász 66 Felcsút Mezőgazdasági Kft., az R-kord Építőipari Kft., valamint a Mészáros-gyerekek tulajdonában álló FEJÉR-B.Á.L. Építő és Szolgáltató Zrt.

Ami az ásványvízbizniszt illeti, van a birodalomban ilyen cég, a Vivienvíz Kft., amelyet Lőrinc középső gyereke, Homlok-Mészáros Ágnes vezet. A Vivienvizet 2015 elején alapították, miután két kutat és a gyártáshoz szükséges berendezéseket felszámolás során megvásárolta a Búzakalász 66. A bedőlt társaság a Vivien Zrt., Tolnay Tibor érdekeltsége volt (akárcsak a Magyar Építők Zrt., amelyet az ismert építőipari vállalkozó szintén akkoriban adott át Mészáros köreinek).

Forrás: http://www.vivienviz.hu

Az autókereskedőhöz hasonlóan a Vivienvíz is száguld, már működésének első, tört évében is nyereséget produkált, 63,5 millió forintos forgalom mellett bő 5 milliós adózott eredményt hozott össze. Tavaly pedig, megtízszerezve a forgalmat, már 646 millió forint bevételt és 264 millió forint nyereséget mutatott ki.

Ha hinni lehet a mérlegbeszámolóknak, akkor

a Mészáros-cégek újonc létükre csak ásványvízből 1,15 milliárd forint forgalmat csináltak tavaly.

Kiemelt kép: Szigetváry Zsolt / MTI

Az MSZP volt pénztárnoka fontos bástyáról mondott le a Fidesz kedvéért

$
0
0

A totális fideszes médiaközpontosítás közepette szerdán egy olyan – kormánytól független – baloldali kiadóvállalat is a Fidesz köreihez került, amely a jelentősnek számító példányszámban eladott Szabad Föld című lapot is kiadja a Vidék Íze, és a Diéta & Fitnesz magazin mellett. A Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó Kft. eddig a Népszava és a Vasárnapi Hírek tulajdonosáé, Puch Lászlóé volt, aki az állami hírügynökségnek azzal magyarázta az eladást, hogy a jövőben a tulajdonában lévő másik médiavállalatra, a Népszavát megjelentető XXI. Század Média Kft.-re kíván fókuszálni.

Az egykori MSZP pártpénztárnok döntése több szempontból is érdekes, főként azért, mert a kiadóvállalat tavalyi éve messze a sikeresebben alakult a korábbiakhoz képest. A vállalat 2017-ben csaknem másfél milliárd forintos árbevétel mellett majdnem 150 millió forint nyereséget termelt, míg 2016-ban 177 millió forintos árbevétel mellett 50 milliós veszteséget hozott össze. De azért is kérdéseket vet fel Puch döntése, mert korábbi hírek szerint épp a még mindig 60 ezer példányban eladott Szabad Föld profitjából lehetett támogatni Népszava működését.

A 444.hu korábban arról írt, hogy Puch személyesen állapodott meg Orbán Viktorral a Népszava finanszírozásáról, amelyben egy ideje folyamatosak az állami hirdetések.

AppleMark
Orbán személyesen állapodhatott meg a Népszava tulajdonosával
A cél az volt, hogy ne Simicska Lajosé legyen a legerősebb napilap.

Úgy tudjuk, a Szabad Föld szerkesztőségének Mátray Mihály vezérigazgató jelentette be az eladást a szerdai lapindító értekezleten. A lap sorsa alighanem a korábbi főszerkesztő, Horváth László tavalyi halálával pecsételődött meg; neki szívügye volt a lap.

Mátray a 24.hu érdeklődésére megerősítette, hogy szerda délelőtt közölték a munkatársakkal az eladást. A vezérigazgató kérdésünkre azt mondta:

Láttam ezt közeledni, de én is csak szerda reggel kaptam róla hivatalos értesítést.

Mint mondta, tisztán tulajdonosi döntés volt a cég eladása, arról pedig nincs információja, hogy várható-e bármilyen változás akár a kiadónál, akár az általa kiadott lapoknál.

Puch ezek szerint nem politikusként, hanem üzletemberként tekint a Szabad Földre, a megyei napilapokat kiadó Mészáros Lőrinc-féle Mediaworks pedig nyilván a vidéki nyugdíjasok további politikai „megdolgozásának” lehetőségét látja a 60 ezres példányszámú lapban.

Megkerestük Puch Lászlót is, akinél a többi közt arról érdeklődtünk volna, hogy miért és mennyiért adta el a kiadóvállalatot éppen annak legsikeresebb éve után, ám az MSZP egykori pénztárnoka mindössze annyit mondott:

Mindent elmondtam az MTI-nek.

Majd kevesebb mint fél perc után bontotta a vonalat.

Így azt sem tudtuk megkérdezni, hogy nem gondolja-e úgy, hogy ezzel a lépéssel túlságosan kiszolgáltatottá válik az utolsó nem kormánypárti országos terjesztésű napilap, a Népszava az állami hirdetéseknek. Illetve arra sem kaphattunk választ, hogy mit gondol a soha nem látott mértékű fideszes médiatúlsúlyról. 

A teljes kormánypárti médiát központosító terv végrehajtása egyébként ezzel párhuzamosan szerdán élesedett, amikor kiderült, hogy a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Talentis Group Zrt. megvásárolta a Magyar Idők kiadóját, és közvetett tulajdonába került a Borsot is kiadó Lapcom, az Inform Média, valamint a Mezőgazda Lap- és Könyvkiadó vállalat. Az újabb médiafelvásárlásokkal Mészáros Lőrinc célja, hogy a Talentis Group alatt egyesített médiaérdekeltségeit a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványnak adományozza.

Vagyis annak az alapítványnak adja át, amelynek kuratóriumát három erősen kormánypárti figura alkotja. 

Az elnök Varga István jogász, akit augusztus 20-án a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjével tüntettek ki. Közéleti karrierjét MDF-es politikusként kezdte, hogy aztán Fideszre váltson: 2014-ig volt országgyűlési képviselő. A kuratórium másik két tagja is megbízható kormánypárti ember. Egyikük Bajkai István fideszes országgyűlési képviselő, aki az Orbán Viktor kormányfő és családja ügyvédjeként lett ismert, hogy aztán az Európai Unió százmilliárdos büntetést helyezzen kilátásba a Bajkai ügyvédi irodáját is érintő ellenőrző rendszer hiányosságai miatt. A harmadik szereplő Szánthó Miklós, az Alapjokogért Központ igazgatója.

Fotó: Bielik István / 24.hu
Itt a gigantikus fideszes médiabirodalom újabb darabja
A Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány vezetésében Orbán Viktor korábbi ügyvédje is helyet kapott.

A központosítás folyamata egyébként nem ezzel nem állt meg, szerdán az alapítvány is közleményben közölte, hogy immár tíz kiadóvállalat csatlakozott a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványhoz. Köztük:

  • a nemrég ismét kormánypárti fennhatóság alá került HírTV Zrt.,
  • a Schmidt Máriához köthető Figyelő hetilap kiadója;
  • a Habony Árpád informális miniszterelnöki tanácsadó tulajdonában álló Modern Media Group Zrt., a Lokál, a Lokál extra lapok, a lokal.hu és a 888.hu kiadója.

Ezeknek a médiumoknak a piaci részesedése 20 százalék alatti. Azóta ugyanakkor – mint írták – az alapítványhoz újabb felajánlások érkeztek, a Mészáros Lőrinc-féle Opus Press Zrt., Echo Hungária TV Zrt. és a Magyar Idők Kft., továbbá a Matolcsy György jegybankelnök fia, Matolcsy Ádám érdekeltsége, az Origót megjelentető New Wave Media Group Kft. is felajánlotta a tulajdonukban lévő médiumokat az alapítványnak. Az alapítvány tulajdonszerzése ezen médiaszolgáltatókban a versenytörvény hatálya alá esik, ezért az érintettek a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordultak. Ha a versenyhivatal jóváhagyja az üzletet, akkor a TV2 kivételével gyakorlatilag az összes jobboldali médium egy kézbe kerül.

A médiavállalkozások működtetésével kapcsolatos feladatok ellátására az alapítvány kuratóriuma Liszkay Gábort, a Magyar Nemzet volt tulajdonos-főszerkesztőjét, a megyei lapokat kiadó Mediaworks elnök-vezérigazgatóját kérte fel, aki az elmúlt időszakban a Hír Tv visszafideszesítésért is felelt.

Kiemelt kép: Puch László, a Magyar Szocialista Párt egykori frakcióvezető-helyetteseként az Országgyűlés plenáris ülésén. (MTI / Kovács Attila)

Viewing all 1595 articles
Browse latest View live