Quantcast
Channel: mészáros lőrinc – 24.hu
Viewing all 1595 articles
Browse latest View live

Rárepültek az uniós támogatásokra a leggazdagabb magyarok

$
0
0

Még a legtehetősebb magyarok listáján szereplő multimilliárdosok sem szégyellnek lehajolni a vagyonukhoz képest szinte aprópénzért, néhány tíz- vagy százmillió forint uniós támogatásért. Összeszedtünk néhány mogult, akik a vagyonuk alapján ugyan nem szorulnának rá az uniós közpénzekre, mégis élnek vele, legyen szó hobbiborászatról vagy kezdő vállalkozások megsegítésére kitalált konstrukcióról.

A Wizz Air-vezér borászatot újított fel családi birtokán

A kormány holdudvarában található milliárdosokhoz képest a Wizz Air alapító-tulajdonosa, Váradi József kevesebbet szerepel a hírekben, pedig 30 milliárd forintra becsült vagyonával a 36. leggazdagabb magyar a napi.hu listáján. Családi birtokán, az Unesco Világörökség részévé nyilvánított, történelmi, tokaji borvidéken szeptember közepén nyitották meg a Juliet Victor borászatot. A Zoom.hu írta meg, hogy a Váradi 2016-ban a Vaxco Vagyonkezelő Kft.-n keresztül beszállt az akkor még Bella Borház néven futó tokaji szőlészetbe és 6,7 hektáros területen kezdett szőlőt termelni.

A Vaxco Vineyards Kft. Mádon vágott neki a borászat felújításának, nettó 296 millió forint értékben, amelyet a vidékfejlesztési program keretéből finanszírozott meg az unió.

A brüsszeli eurókból felújított borászatban készült furmintról az új borászok áradoznak, és Szent Jakab kagylóhoz calamansi zselével ajánlják.

Budapest, 2014. június 24.
Váradi József, a Wizz Air diszkont légitársaság  vezérigazgatója beszédet mond a légitársaság megalakulásának 10. évfordulóján tartott rendezvényen a Liszt Ferenc Budapest Nemzetközi Repülõtéren 2014. június 24-én. Az eseményen megállapodást írtak alá arról, hogy a repülõteret üzemeltetõ Budapest Airport a Wizz Airnek karbantartó hangárt épít.
MTI Fotó: Kovács Tamás
Váradi József, a Wizz Air diszkont légitársaság vezérigazgatója
Fotó: Kovács Tamás / MTI

Ingyenpénz folyik Csányi Sándor pincészetébe

A 320 milliárd forintra becsült vagyonával a világ dollármilliárdosai között is jegyzett Csányi Sándort is bőkezűen támogatja az Európai Unió. Az ingyenpénz nem közvetlenül az OTP-vezér zsebébe érkezik, a mezőgazdasági, területalapú támogatások mellett kisebb projektek hóna alá is benyúl a közösség, a Villányban működő Csányi Pincészet Zrt. például tavaly 484 millió forint támogatást kapott. A tetemes összegből 182,8 millió termékfejlesztésre és humánerőforrás célokra, 301,2 millió pedig agrár-környezetgazdálkodási kifizetésként érkezett Brüsszelből.

Villány, 2011. szeptember 29.
A Csányi Pincészet egyik épülete Villányban. A 2002-ben alapított pincészet több mint 340 hektáron termel szõlõt és évente kétmillió palack bort készít.
MTI Fotó: Kálmándy Ferenc
A Csányi Pincészet egyik épülete Villányban Fotó: Kálmándy Ferenc / MTI

Mészáros Lőrincék tölgyfahordóit is Brüsszelből fizetik

Az egykori gázszerelő, miniszterelnöki jóbarát vagyona vetekszik az OTP-vezérével, és hozzá hasonlóan nyeli az uniós támogatásokat. Mészáros Lőrinc sok érdekeltsége közül a két bodrogkeresztúri borászatnak 2017-2018-ban összesen durván 73 millió forint támogatást ítéltek meg. A Dereszla Bortermelő és Értékesítő Kft.-ben 2016 novemberében jelent meg Mészárosék agrárvállalkozása, a Búzakalász 66 Felcsút Kft., és tavaly októberben ítéltek meg 14,4 millió forintot borászati berendezések és tölgyfa hordók beszerzésére, aztán idén márciusban újabb 8,9 milliót traktor, soraljművelő és vontatott permetezőgép vásárlására. Idén februárban csaknem 50 millió forintra érdemesítették a másik vállalkozást, a Dereszla Sparkling Bortermelő és Értékesítő Kft.-t, a támogatás technológiai korszerűsítésre és kapacitásbővítésre osztották.

Bodrogkeresztúr, 2016. október 12.
Újrapalackozott 1956-os ötputtonyos tokaji aszú a bodrogkeresztúri Dereszla Pincészetben 2016. október 12-én. Az 1956-os emlékév tiszteletére újrapalackoznak 150 tokaji borkülönlegességet a Nemzeti Borvagyon tolcsvai pincéjében található, '56-os évjáratú aszúkból.
MTI Fotó: Vajda János
Újrapalackozott 1956-os ötputtonyos tokaji aszú a bodrogkeresztúri Dereszla Pincészetben 2016-ban.
Fotó: Vajda János / MTI

Apáthy Endre

Egy év alatt összesen több mint 127 millió forint érkezett a Szekszárdhoz közeli Szálkán bejegyzett Lajvér Borház Borászati Kft.-hez, amelynek közvetett tulajdonosa szintén aligha szorul a pénzügyi mankóra: Apáthy Endre érdekelt a Mészáros Lőrinc cégeivel is többször együtt dolgozó, az állami infrastruktúra-beruházásokban gyakorta közreműködő Híd-csoportban. A Lajvér Borház 2017-ben csaknem 100 millió forintot kapott termékfejlesztésre és erőforrás-hatékonyságának támogatására, 24,9 milliót pedig agrár-környezetgazdálkodási kifizetésként utaltak. Apáthy ugyan nem szerepel a milliárdosok aktuális toplistáján, de érdekeltségei az út- és vasútépítésben már az első Orbán-kormány idején és azután is meghatározóak voltak, anyagi ereje azt is lehetővé tette, hogy visszavásárolja a Hídépítő Zrt.-t annak francia tulajdonosától.

Agrártámogatás hipergazdagoknak

Felfoghatatlan mennyiségű uniós pénzt, 561 milliárd forintot osztottak ki agrártámogatásra Magyarországon 2017-ben. Ez még úgy is elképesztő szám, hogy a 2016-os összeghez képest 12,7 százalékkal csökkent. A K-Monitor összeállítása alapján a legnagyobb összeget területalapú támogatásként fizették ki, ezen kívül jutott még a környezetterhelés csökkentése után járó zöldítés jogcímén is. A legtöbb agrártámogatás kapó cégcsoportok Magyarország leggazdagabb emberéhez, az OTP-vezér Csányi Sándor nevéhez köthetők és több mint 4 milliárd forint jutott nekik, de a második helyre befutott a kegyvesztett Simicska Lajos érdekeltségeinek küldött 2,5 milliárd forintos támogatással.

Tombor, Garancsi, Hernádi

Az Európai Unió által létrehozott JEREMIE-alapok eredeti célja az lenne, hogy ígéretes startupokat támogassanak. A támogatásokra alapkezelők pályáznak és rajtuk, illetve közvetítő cégeken keresztül jut el a pénz a célcsoporthoz.

Magyarországon megtalálták a kiskaput, hogyan hívják le a JEREMIE-pénzeket úgy, hogy megmaradjon az alapkezelők tulajdonosainak érdekeltségeinél. A Forbes írta meg, hogy a Gödöllői Üzleti Park Zrt. 2008-ban létrehozta a Morando alapot, amelybe beszállt Heim Péter, a Századvég volt vezetője, a fideszes háttéremberként ismert Gansperger Gyula, valamint Jutasi Zoltán. Heim helyére később Tombor András érkezett, aki többek között Orbán Viktor külpolitikai tanácsadója volt, aztán a Mandiner portál tulajdonosa lett, valamint a számos tévécsatorna reklámidejét értékesítő Atmedia sales house is az övé.

A Morando 4,4 milliárd forintot el is nyert,

és jutott ebből 420 millió forint az Első Magyar Borkereskedő nevű cégnek, amely üzleti kapcsolatban állt Tombor András egyik borászatával. De ment egy 450 millió forintos tőkeinjekció olyan, Gansperger egyik bizalmasának a fia által alapított cégeknek is, amelyek semmit nem csináltak, viszont kis várakozás után visszautalták a pénzt a közvetítő cégeknek. A Nyíregyházi Netfone-cégcsoportot 1,3 milliárd forinttal támogatták meg, az ide tartozó cégek közül többet ugyanarra a címre jegyezték be, mint a pénzt kiosztó GTR Investments-et.

Budapest, 2011. szeptember 26.
Tombor András, a Mathias Corvinus Collegium elnöke beszél az intézmény kiadásában megjelent Felsõoktatás Magyarországon és a világban - tendenciák és lehetõségek címû kiadvány kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött bemutatóján az Alexandra Irodalmi Kávéházban.
MTI Fotó: Kovács Tamás
Tombor András
Fotó: Kovács Tamás / MTI

A csavar a sztoriban ott van, hogy a közvetítő cégeket a Morando alapítói és befektetői hozták létre, amelyekbe aztán beszállt a Morando is annyi pénzzel, hogy 99,9 százalékos tulajdonos lett, azaz a Morando a Morandón keresztül küldte a pénzt a gyanús startupoknak.

A Direkt36 nyomozása alapján másoknak is került a JEREMIE-pénzekből, a Hernádi Zsolt Mol-vezér érdekeltségében álló alap például nem csak Hernádi rokonának, de Orbán Viktor jóbarátjának, Garancsi Istvánnak is juttatott a támogatásból. Ráadásul úgy, hogy egy Garancsi-tőkealap is részt vett a JEREMIE-programban. Az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF által feltárt visszásságokkal egy korábbi cikkünkben részletesen is foglalkoztunk, egyebek mellett az derült ki, hogy a pályázati pénzek kiosztásakor nem volt szabályos közbeszerzés, és Gran Private Equity Zrt. (Hernádi) és a Garangold Investment Befektető Zrt. (Garancsi) működése kartellgyanút vetett fel.

Emelt szint

Külön említést érdemel a JEREMIE-alapokkal kapcsolatban a kadarkúti Fly-Coop Kft., az a cég, amely 2016-ban Rogán Antalt és családját szállította helikopteren egy celeblagziba. Jakab Tamás érdekeltsége 2017-ben nyert el egy 571,5 millió forintos, részben uniós támogatásból finanszírozott közbeszerzést emberi szervek szállítására úgy, hogy a pályázatban erőforrást nyújtó szervezetként egy, a Garangold Tőkealap, illetve a Gran Private Equity Zrt. által támogatott céget jelölt meg.

Kiemelt kép: Valentin Flauraud / EPA / MTI


2,6 milliárdért javítják az ivóvízminőséget Mészárosék

$
0
0

Ismét elnyert egy szennyvizes megbízást Mészáros Lőrinc cége: a Mészáros és Mészáros Kft. és az Euroaszfaltt alkototta konzorium 2 milliárd 299 millió forintért végzi el Farmos, Tápiószele, Ráckeve és Gönc ivóvízminőség-javító programját.

A megbízás annak a gigantikus, 420 milliárd forintos keretszerződésnek a darabja, amelyet a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. (NFP) 70 milliárd forintos blokkokra osztva pályáztatott meg 2016-ban. A területi felosztású tenderen két régióban is Mészáros Lőrinc cége volt a befutó: Heves megyében és Észak-Magyarországon.

Ugyanebből, az Észak-Magyarországot érintő blokkból már több megbízást is kapott a konzorcium:

  • 4,2 milliárd forintért vállalták a szennyvíztisztító telep építését és csatornahálózat fejlesztését  a Tarnaméra központú agglomerációban,
  • 10,6 milliárd forintért pedig Kartal, Verseg, Fót, Telki, Boldog, Heréd, Kerekharaszt, Bátonyterenye, Salgótarján, Jobbágyi, Szurdokpüspöki, Szarvasgede, Ecseg és Csécse településeken végeznek szennyvizes munkákat.

Ahogy korábban megírtuk, a 420 milliárdos, tömbösített közbeszerzés szemet szúrt az EU ellenőreinek is: először az eljárás felfüggesztését kérték, majd Magyarországra jöttek ellenőrizni a pénz felhasználását.  Az auditorok arra jutottak, hogy az  ellenőrzési rendszer lényegében nem működik, és megvillant több mint 40 milliárd forint támogatás megvonásának a lehetősége.

Mészáros Lőrinc aggódhat, gondok a gigaközbeszerzésnél
Az Európai Bizottság ellenőrei itt jártak, vizsgálódtak a 420 milliárd forintos víziközműépítési projektnél, információink szerint több, súlyosnak ítélt problémára is bukkantak. Akkora szabálytalanságokat követett el a magyar fél a vélekedés szerint, hogy akár 40 milliárd körüli büntetés is lehet a vizsgálat vége.

Majdnem 400 cég köthető Mészároshoz, Garancsihoz és Vajnához

$
0
0

Összesen 377 cég köthető Mészáros Lőrinchez, Garancsi Istvánhoz és Andy Vajnáhozszámolta meg az Átlátszó. Szinte nincs olyan terület, ahol Orbán Viktor három fontos gazdasági háttéremberének ne lenne valamilyen érdekeltsége, az viszont egyértelműen látszik, hogy a kormány, és más állami szervezetek döntései nélkül nem valósultak volna meg üzleti sikereik.

A tényfeltáró portál tavaly is felmérte Mészáros Lőrinc birodalmát, akkor 125 érdekeltséget számoltak össze. Azóta az egykori gázszerelő majdnem megduplázta érdekeltségei számát, ma már 224 társaság köthető hozzá közvetve vagy közvetlenül. Szinte minden szektorban jelen van, érdekelt bankban (MKB), biztosítóban (CIG Pannónia), tévében (Echo), újságokban (Mediaworks), szállodákban (Hunguest), kempingekben (Balatontourist), de hozzá köthető a Mátrai Erőmű is.

Mészáros szereti ugyan hangoztatni, hogy 2010 előtt is sikeres üzletember volt, de abban az évben mindössze három vállalkozása volt, amelyek összesen kicsit több mint 200 millió forint nyereséget termeltek – emlékeztet a lap. Ehhez képest a Mészáros és Mészáros Kft. az elmúlt hét évben 491 milliárd forint közbeszerzést nyert el egyedül vagy konzorciumban.

Garancsi István cégbirodalmának mintegy felét alkotja az az ingatlanportfólió, amelyet Hernádi Zsolttal és Csányi Sándorral közösen birtokol. Minden épületre külön céget alapítottak, összesen 45 ilyen vállalkozásról van szó. Emellett vannak cégei a pénzügyi szektorban, az építőiparban, a reklámiparban, a szerencsejáték-bizniszben és az online pénztárgép-szektorban.

Andy Vajna pedig az elsők között volt, aki megkapta a megbízható szerencsejáték-szervező státuszt, és mivel előtte szinte mindenki másnak be kellett zárni, konkurenciája sem nagyon maradt. Kaszinócége így 2015-ben már 6 milliárd forint adózott eredményre tett szert. Jelenleg 39 társaság köthető hozzá, vannak fánkos cégek, melyeket felesége üzemeltet, ott a Rádió 1 és az egyelőre veszteséget termelő TV2. (Fotó: MTI / Komka Péter)

Mészáros Lőrincnek is jut egy szelet Paks biztosításából

$
0
0

Újabb falat jutott a paksi atombizniszből Mészáros Lőrinc felcsúti százmilliárdosnak egyik érdekeltségén keresztül. Idén áprilisban hirdetett közbeszerzést az MVM Paksi Atomerőmű  Zrt. nukleáris kárfelelősség-biztosítás megkötésére. Az atomerőművet az idén, 1,29 millió euróért (körülbelül 402,8 millió forintért) a Magyar Atompool Biztosítók konzorciuma biztosítja, ennek tagjai:

  • Allianz Hungária Zrt.,
  • CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító Zrt.,
  • Generali Biztosító Zrt.,
  • Groupama Biztosító Zrt.,
  • HDI Versicherung AG Magyarországi Fióktelepe,
  • UNION Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.,
  • UNIQA Biztosító Zrt.

A mostani, a 2019-es évre szóló biztosítási feladatokat ismét a Magyar Atompool Biztosítók konzorciuma látja el, változatlan felállásban, ezúttal is 1,29 millió euróért. Az erről szóló, a Közbeszerzési Hatóság honlapjára feltöltött dokumentumott itt találja, pdf-ben.

Idén viszont már Mészáros Lőrinc, a miniszterelnök barátja is örülhet a megbízásnak. A jegybank áprilisban engedélyezte, hogy Mészáűros Lőrinc tőzsdei cége, a Konzum Nyrt. 24,85 százalékos minősített befolyást szerezzen a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt., illetve leányvállalata a CIG Pannónia Első Magyar Általános Biztosító fölött.

Mészáros Lőrincnek nem csak biztosítója, hanem biztosítási alkusz cége is van. Márciusban közös irányítást szerzett a Mészáros Csoport és Keszthelyi Erik a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. felett, amiről még 2017-ben írtuk meg, hogy szabályosan letarolta a piacot és uralja az állami cégek alkuszi megbízásait. Keszthelyi alkuszcégeivel öt év alatt 8 milliárd forint bevételt könyvelhetett el, amelyből 2,6 milliárd nyereség volt.

Mészáros Lőrinc nem először kerül üzleti kapcsolatba a Paksi Atomerőművel: október elején derült ki, hogy 3 milliárd 653 millió forintért épít új tartalék vezetési pontot a az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-nek a Mészáros és Mészáros Kft. és a West Hungária Bau Kft..

Kép: Besenyei Violetta/24.hu

Az LMP feljelenti Mészáros Lőrinc cégcsoportját

$
0
0

Az LMP hűtlen kezelés és költségvetési csalás miatt feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő cégcsoport gyanítható közbeszerzési visszaélései kapcsán.

Az elmúlt években Mészáros Lőrinc cégcsoportja a becsült értéknél összességében 96 milliárd forinttal többért nyert el közbeszerzéseket. Az LMP szerint amennyiben esetenként a becsült érték háromszorosáért nyerte el valóban az oligarcha cége bizonyos közbeszerzéseket, az messzemenőkig kimeríti a hűtlen kezelés tényállását

– közölte a párt közleményében.

Mint írták, összevetve 96 milliárd forintból 58 kisvárosi kórházat lehetett volna felújítani, vagy a mentősök és az ápolók bérrendezését is meg lehetett volna oldani. „Az a 96 milliárd forint, ami a túlárazásokkal elvesztette közpénz jellegét, alapot adott volna egy átfogó bérlakásprogram beindítására, és az első két évben tízezer családnak lehetett volna megoldani a megfizethető lakhatását”, tették hozzá.

Kiemelt kép: Marjai János / 24.hu

Mészáros egyesíti erőit: 400 milliárdos nagyvállalattal léphet a nemzetközi piacra

$
0
0

Csütörtök délelőtt felfüggesztették az Opus Global Nyrt. és a Konzum Nyrt. kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén. Néhány órával később a társaságok közleményéből tudtuk meg, miért.

Az Opus Global Nyrt. és a Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt. igazgatósága a társaságok fúziójának előkészítéséről döntött – derült ki a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) közzétett határozatokból. Az Opus és a Konzum igazgatósága által csütörtökön nyilvánosságra hozott dokumentumok értelmében közös ütemterv készül a fúzió menetrendjéről, amelyet a társaságok december 3-ra tervezett rendkívüli közgyűlése hagyhat jóvá.

A részvényesek háromnegyedének támogatásával alakuló óriásvállalat a tőzsde negyedik legnagyobb társaságává válhat: előzetes becslések szerint a vállalat kapitalizációja mai árfolyamon számolva elérheti 350-400 milliárd forintot, miközben IFRS szerinti konszolidált saját tőkéje meghaladja a 320 milliárd, 2019 évre tervezett EBITDA-ja pedig a 30 milliárd forintot. Ezzel a magyar tőzsde 4. legnagyobb vállalata jöhet létre, amely nemzetközi piacra is léphet.

A társaságok egyesülésének tervezett zárása 2019. március 31.

Fotó: Marjai János/24.hu

Mészáros Lőrinc átveszi Vajnától a TV2-t

$
0
0

Valószínűleg heteken belül, de még biztosan az idei évben átveszi Andy Vajnától a TV2 Média Csoport Zrt. irányítását Mészáros Lőrinc egyik nagyvállalata. A vevő az Opus Global Nyrt. szárnyai alatt működő Opus Press Zrt., a Mészáros-féle médiabirodalom fő zászlóshajója, a Mediaworks Hungary Zrt. tulajdonosa lehet — írta meg a 444.hu.

Úgy tudják, hogy a tranzakcióval párhuzamosan Mészáros megkapja Vajnától a Lapcom Zrt. kiadócéget is, és ezzel birtokába kerülnek a Bors bulvár-napilap mellett a Kisalföld és a Délmagyarország megyei lapok is. Vajna csak az országossá duzzasztott Rádió 1-et tarthatja meg.

Elsőként a 24.hu írta meg, hogy az egységesülő fideszes médiabirodalom egyik kulcsszervezete a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány lehet, amelyet októberben jegyeztek be a a Kaposvári Törvényszéken.

A TV2 tulajváltásával még az idén távozik a társaság kötelékéből Dirk Gerkens vezérigazgató és az által képviselt üzleti kör is, élén Rákosi Tamással.

Fotó: MTI / Balogh Zoltán

Az MTI nem közölte az LMP Mészáros Lőrincről szóló közleményét

$
0
0

Az LMP hűtlen kezelés és költségvetési csalás miatt feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő cégcsoport gyanítható közbeszerzési visszaélései kapcsán, írja a párt közleményében, melyet az MTI-hez is eljuttattak. Az Index cikke szerint viszont az MTI Sajtóiroda emailben közölte a párttal, hogy „Az LMP feljelenti Mészáros Lőrinc cégcsoportját a közbeszerzési túlárazások miatt” című, az MTI OS-hez eljuttatott közleményük “az OS Szabályzatának 14. 3. pontjába ütközik, ezért azt nem áll módunkban kiadni”.

A szabályzat hivatkozott pontja szerint a kiadott közlemények nem járhatnak mások személyhez fűződő jogainak sérelmével.

A feljelentés előzménye az a 444-es cikk, melyben arról írtak, hogy az elmúlt években Mészáros Lőrinc cégcsoportja a becsült értéknél összességében 96 milliárd forinttal többért nyert el közbeszerzéseket.

(Fotó: Marjai János/24.hu)


Száműzik a nemzet szívét, ahol Mészáros Lőrincnek adják az országot, miközben büntetik a hajléktalant

$
0
0

Tényleg nem tudom elképzelni, miként lehet úgy igazán mélyen hinni ebben a nemzetben, ragaszkodni a három színben összekapaszkodó sorsközösséghez, ha nem háborít fel, hogy a hazámban párhuzamosan a következő két esemény történik.

  1. Lapunk cikkéből kiderül, hogy a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó egerszalóki Saliris Resort Hotel nem vállalta, hogy beutalóval, a társadalombiztosítás támogatásával érkező beteg embereket fogadja.
  2. Elítélték az első hajléktalant hajléktalanságért: húszezer forintot kell fizetnie egy gödöllői férfinak, mert rajtakapták a rendőrök, hogy nincs otthona.

Mert nyilván ilyen helynek képzeljük el a hazánkat. Olyannak, ahol a nemzet szégyenére az ország két leggazdagabb emberének egyike lehet a miniszterelnök barátja, felcsúti cimborája úgy, hogy soha az életében nem talált ki semmit, nem mutatott innovációt, nem kockáztatott, nem adott fel mindent az álmaiért, nem kellett példát mutatnia, tehetségesebbnek, okosabbnak, bátrabbnak lennie a többieknél. Merthogy úgy lett dollármilliárdos, hogy a Fidesz elfoglalta az államot, majd hatalmon összekészített egy felfoghatatlan méretű magánvagyont Mészáros Lőrincnek.

Mondom, Mészáros Lőrincnek, semmiképpen nem Orbán Viktornak.

Ennél jobban megalázni a nemzeti gondolatot összességében nem lehet.

A Fidesz hatalomra kerülése óta magyar jelmezben mulat a magyar népen, hiszen miközben tehetségesnek, erősnek, bátornak, különlegesnek mondja, a leggazdagabbá emelt egy korszakos senkit.

Azért senkit, mert egy valaki nem adja a nevét ahhoz a példátlan merénylethez, amit a vagyona összepakolása, azaz a közösségtől való elvétele jelent.

Azt már mondtam, hogy nincs annál lesújtóbb, hogy közülünk a legvagyonosabb olyasvalaki, aki nyilvánvalóan nem tudja, milyen cégei vannak, nincs fogalma vállalkozásai stratégiájáról, történetéről, döntéseiről, víziója meg… Komolyan felfoghatatlan, hogy nem háborít fel mindenkit, hogy a legnagyobb vagyon tulajdonosa nem mehet be nemhogy legjobb egyetemeinkre, hogy nemzedékeket inspiráljon gondolataival, álmaival, erejével, szenvedélyével, de random iskola nyolcadik béjébe sem, mert

a világló szemű gyerekek egy pillanat alatt értenék meg, hogy Magyarország most az a hely, ahol éppen csak becsületből, hitből, tudásból és jellemből nem kell egy deka sem, ha a nemzet leggazdagabbja akar valaki lenni.

Ennek az egésznek a legfájdalmasabb tanmeséje az egerszalóki szálloda története. Azok után, hogy közpénzből kitömik az embert, az érdekeltségébe tartozó hotelban nem fogadják a tb-s betegeket.

Nem, ez nem kötelező. Csak lehet. De éppen ez mutatja, ki az a Mészáros Lőrinc, meg mi az a jelenség és hatalom, amelynek kabalamackója lett. Hiszen ebben a konkrét projektben az állam bukott vagy nyolcmilliárdot, Mészáros hozzájuthatott az államtól a komplexumhoz valamivel több mint kétmilliárdért. Nagyjából az államból, azaz sokmilliónyi magyarból lett dollármilliárdos, hogy aztán még annyi gesztust se tegyen, hogy a betegeket beengedi. Nyilván rontanák a bizniszt, és

az meg nyilvánvaló, a három színben összekapaszkodó sorsközösség a Mészárosoknak csak üzlet. 

Mármost, ha nem lenne elég, hogy élőben nézzük azt, ahogy Magyarországot odaadják az egyetlen év alatt 99 céget szerző Mészáros Lőrincnek, közben figyelemmel követhetjük, hogy embereket büntetnek meg azért, mert nincs otthonuk.

A legkiszolgáltatottabb magyarokat kapják el a rendőrök, példás gyorsasággal kiderítik, hogy nincs otthonuk, és máris fizethetnek azok, akik a kenyérért sem tudnak. Komplett kormánypárt és megmondócsapat szurkol azért, hogy végre sikerüljön rendet vágni a legvédtelenebbek között, mert újabban ilyen a nemzet bátorsága. Megrendítő nézni, ahogyan a Móricz Zsigmond téren a környéken lakók állnak a három autóval érkező rendőrök elé, és próbálnak érvelni, hogy ne vigyék el a nincstelent. Felfoghatatlan hallani, hogy Gémesi György, Gödöllő polgármestere azt mondja, ne adjanak ennivalót a hajléktalanoknak.

Nekem úgy rémlett, hogy 1848-ban, 1956-ban, a mindennek rongyoltak neki a magyarok, amikor szabadságot kerestek, mára oda jutottunk, hogy a hatalom nyomorult és feltétlen szolgálatát elnevezik lázadásnak, miként azt is, hogy nincsteleneket vegzálnak.

Mert itt elítélnek, ha nincs otthonod, de esélyes vagy középkeresztre, ha komplett ipari szektort vittél haza, adót csaltál vagy elvégezted a Rogán Antal Szabadegyetemet, amelyen tanítják, hogyan kell olyan letelepedésikötvényes konstrukciót kitalálni, amelyen offshore cégek tízmilliárdokat keresneka magyar emberek tízmilliárdokat buknak, miközben nemzetbiztonsági kockázatot jelentő EU-n kívüli gazdasági bevándorlók vásárolják be magukat az országba.

Itt mégsem Rogán Antalt vetik meg, aki konkrétan tízmilliárdos kárt okoz a nemzetnek, hanem a hajléktalant, akinek nincs semmije. Itt nem Mészáros Lőrincet vegzálják, hanem az otthontalant, akinek már remény sem jutott.

Tényleg nem tudok annál szomorúbbat felrajzolni, minthogy itt az elit megbecsült tagja az a Mészáros, aki ezzel minden magyarnak megüzeni, nem kell merni, tenni, hinni, tudni, akarni, csak a miniszterelnökkel bratyizni, aztán lehet menni magánrepülőzni.

Én komolyan gondoltam, hogy maximum az agyakat lehet átmosni, a szíveket sohasem. De aki a Mészáros-világ közepén is képes részvétlen lenni a legvédtelenebbekkel, annak talán mégis át lehetett mosni a szívét.

Az persze csak a jellem roncsolódása, ha valaki eljut eddig. Az viszont már a politikai közösségé, ha az ország jut el eddig. Márpedig aki majd évtizede nézi ennek a hatalomnak a dúlását, s közben látja a hajléktalanok bírósági tárgyalásait, az tudja:

amikor Mészáros Lőrincé az ország, akkor a nemzet szívét száműzték.

Márpedig ez az ország most papíron Mészáros Lőrincé.

Pető Péter korábbi cikkei

Kiemelt kép: Marjai János/24.hu

Ilyen is van, Mészáros ismét gázszerelési tendert nyert

$
0
0

Az NKM Földgázhálózati Kft. újabb, ezúttal nyolc munkából álló, nettó 2,2 milliárd forintos keretösszegű tenderénél hirdetett győzteseket, a Gázhálózaton végzett rekonstrukciós és gázhálózat-optimalizációs munkák keretmegállapodáson belül. Júniusban volt már a projektből egy 3 milliárdos részre eredményhirdetés, amit Mészáros Lőrinc családi cége, a Mészáros és Mészáros Kft. és a Vabeko Kft. nyert el karöltve. Júliusban pedig egy 4,4 milliárd forintos, amin kettejükön kívül az építőipari mamut Colas Alterra Zrt.-vel, valamint a SADE-Magyarország Kft. is üzlethez jutott.

Most is ők négyen nyertek. (Annyi változott közben, hogy néhány hónapja a Mészáros és Mészáros tulajdonosaként egy vagyonkezelőt, a Mészáros Építőipari Holding Zrt.-t jegyezték be a Mészáros-házaspár helyett.)

  • A Mészárosés Mészáros Kft. + Vadeko duó az ötből nyolc munkát szerzett meg (nettó 1,7 milliárd forintért),
  • a Sade-Magyarország Kft. két részben volt sikeres (nettó 343 millió forint),
  • a Colas Alterra Zrt. pedig egyben (nettó 168 millió forint).

Mindnyájan kicsivel kevesebbet fognak számlázni amúgy, mint amennyit az NKM Földgázhálózati Kft. eredetileg becsült.

Mészároséknak mint nyáron írtuk, remekül megy a közbeszerzés a választások óta:

Fotó: Marjai János / 24.hu
Mészárosék 1,2 milliárdnyi munkát nyertek el minden munkanap a választás óta
Minden eddigi rekordját megdöntheti a felcsúti vállalkozódinasztia. Csak közbeszerzésekből 228,8 milliárdnyi landolt náluk az idén.

És most ugyan nem uniós projektekről van szó, de erről se feledkezzünk meg:

Budapest, 2017. március 31.
A Budapest–Esztergom vasútvonalon végzett felújítási és villamosítási munkák során felújítják a Budapest-Angyalföld, újabb néven az Angyalföldi vasútállomás egy részét. A munkálatok miatt március 31-től július 29-ig változik a vonatok menetrendje, korlátozásokra kell számítani. 
MTVA/Bizományosi: Balaton József 
***************************
Kedves Felhasználó!
Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítője közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Szégyenprojektek miatt bünteti Brüsszel Magyarországot több mint 100 milliárd forintra
Mészáros-projektek miatt több mint 20 milliárd forint büntetés néz ki, de az uniós pénzosztó csúcsszervezet, a Miniszterelnökség is durván 3 milliárd forint támogatást bukik el.

Teljesen Mészároséké lett a 2Rule

$
0
0

Az eddigi kisebbségi tulajdonos Kővári Ágnes részesedését megvásárolta a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó – eddig többségi tulajdonosnak számító – Talentis Group Zrt., így most utóbbi a 2Rule márkanéven sportruházati termékeket elvileg gyártó és forgalmazó Magyar Sportmárka Zrt. egyedüli tulajdonosa. Erről a kormányközeli Magyar Idők szerzett tudomást.

Kővári tanácsadó lesz a cégnél, az új vezérigazgató Bendik Bernadett.

A 2Rule kormányzati és állami hátszeléről, meg arról, hogy hiába hirdették korábban, nincs nyoma annak, hogy rendelni lehetne a ruhákból, egyáltalán lenne boltjuk, itt gyűjtjük a cikkeket.

(Kiemelt kép: Fotó: Marjai János/24.hu)

Mészárosék brüsszeli százmilliókért szállítják a szervereket a Belügyminisztériumnak

$
0
0

Tavaly júliusban gigantikus, összesen 75 milliárd forintos, kétrészes keretszerződésre írt ki pályázatot a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság. A szerverek és tárolók, illetve az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások megrendelésére vonatkozó, három évre szóló megállapodás egy kisebb, 15 milliárdos és egy nagyobb, 60 milliárdos keretszerződést foglalt magába. 2017 novemberben derült ki, kik lehetnek a KEF udvari beszállítói. A 75 milliárdos munkát 12 konzorcium nyerte el, a befutók között szép számmal bukkantak fel azok a cégek is (vagy leányvállalataik), amelyeket a Microsoft két lábbal rúgott ki korrupciógyanús ügyek miatt. Ilyen háttérrel diadalmaskodott a Humansoft, illetve anyacége, a 4iG Nyrt. is.

A 4iG Nyrt. idén júniusban lett Mészáros Lőrinc felcsúti nagyvállalkozó érdekeltsége tőzsdei cégein keresztül. A legújabb nyereménye egy 204,3 millió forint + áfa értékű darab, a Közbeszerzési Hatóság honlapjára feltöltött dokumentáció szerint (pdf-ben itt találja) a 4iG Nyrt., a RacioNet Zrt., a Serco Kft, az Atos Magyarország Kft. és a WSH Kft. alkotta konzorcium, a kisebb, 15 milliárdos keretszerződés részeként  ennyiért szállíthat számítsátechnikai eszközöket a Belügyminisztériumnak. A projektre az Európai Unió adott pénzt.

A 4iG Zrt. mellett a RacioNet Zrt. is érintett volt a már említett Microsoft-botrányban, a WSH pedig 2016 óta rajta van az Országgyűlés kifizetési listáján. A Parlament honlapja szerint a “törvényalkotás parlex rendszerének megvalósítása” jogcímén az utóbbi két évben összesen több, mint 127,5 millió forintot számláztak.

Budapest, 2013. február 14.
Egy recepciós munkatárs a Microsoft Magyarország Kft. székházában, a főváros II. kerületében, a Graphisoft parkban 2013. február 14-én. A magyar kormány és a Microsoft Magyarország Kft. tavaly decemberben kötött stratégiai együttműködési megállapodást.
MTI Fotó: Bruzák Noémi
Irgalmatlan szívatás lett a Microsoft és magyar partnerei szakításából
A szoftvervállalatnál annyira berágtak, hogy még a magas szintű NER-kapcsolatok sem számítottak: egy 20 milliárdos tender közepén zárták ki a magyar partnercéget a Microsoft-üzletből.

Kijöttek a napra

A 4iG-t már 2015-ben Mészáros Lőrinc, Orbán Viktor miniszterelnök barátjának közelében emlegették, ekkor azonban még nem volt egyértelmű bizonyíték a jelenlétére. Közvetetten viszont a 4iG-re vetült a NER árnyéka, amikor a Mészáros Lőrinccel közösen üzletelő Szijj László 2015 végén bejelentette a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH), hogy megvenné a Tief-Terra Kft.-t, ez a cég pedig akkoriban részvénycsomagot birtokolt a 4iG-ben.

Idén terítette ki lapjait a felcsúti nagyvállalkozó, amikor a GVH június végén engedélyezte, hogy Mészáros tőzsdei érdekeltségei közvetlen irányítást szerezzenek a 4iG Nyrt.-ben, így annak leányvállalataiban, a Humansoft Kft.-ben és az Axis Rendszerház Kft-ben is. A cég néhány héttel később, augusztus 14-én 1,6 milliárd forintos megrendelést kapott az E.On-tól.

A 4iG környékén felbukkant Tiborcz István, a miniszterelnök vejének köre is, erről itt írtunk bővebben:

Ami nem jó a Microsoftnak, az jó Mészáros Lőrincnek
Bár a Microsoft bolhás kutyaként rázta le magáról a 4iG leányvállalatát, Mészáros meglátta a cégcsoportban a fantáziát. Naná, hogy máris keresett vele. Az igazgatótanácsba egy Tiborcz-közeliként emlegetett potentát is bekerült.
Kovács-Angel Marianna korábbi cikkei

Fotó: Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Mészáros Lőrinc (Fidesz-KDNP) felcsúti polgármester a Búzakalász 66 Felcsút Kft. bányavölgyi mangalicatelepének avatásán a Fejér megyei Alcsútdobozon 2014. november 18-án. MTI/Koszticsák Szilárd

Mészáros Lőrinc cége most vasúti tendert csípett meg

$
0
0

A Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút Zrt. (GYESEV) szerződést kötött a felcsúti Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő R-Kord Kft.-vel és a székesfehérvári Fehérvill-ÁM Kft.-vel, hogy Csornán emelt szintű felsővezetéki munkákat végezzenek, illetve Fertőszéplakon a leszerelt anyagokat deponálják. A munkákat nettó 310,5 millió forintért vállalták el, a szerződés szerint november elején kezdenek és 2019 márciusában kell befejezni.

Amit kiemelnénk: a vasúttársaság kötbért érvényesíthet, amennyiben a munkavégzés során a két kft. nem elég gyors, vagyis ha túllépik a rögzített vágányzári időket. 30 perces késésig 500 ezer forint a kötbér, 30-120 percig 2 millió forint, ezen túl óránként legalább 1 millió forint.

Az R-Kord az Opten adatai szerint 2015 és 2017 között több mint öt és félszeresére növelte árbevételét, így tavaly már megközelítette a 36,4 milliárd forintot, adózott eredménye pedig 7,5 milliárd forintra hízott 2017-ben.  Az idei évük sem alakul rosszul, például a V-Híd és az R-Kord építhetik Érden milliárdokért a vágányokat:

Fotó: Marjai János / 24.hu
A gyerekek után a Mészáros házaspár is Érden gazdagodik
A család már 23,4 milliárd forintnyi megbízás részese, csak Érden.

És nem ritkán akkor is nyernek a Mészáros-cégek, ha vastagon fog a ceruzájuk:

Fotó: Marjai János/24.hu

A Fehérvill-ÁM Kft.-t 2002-ben alapította a székesfehérvári illetőségű Kovács János és Kovácsné Németh Krisztina. Árbevétele tavaly és tavaly előtt is közelítette a 2,4 milliárd forintot, és a múlt évben már majdnem 1 milliárdos adózott eredményt könyvelhettek el. Nem ez az első közös munkájuk az R-Korddal:

Alcsútdoboz, 2014. november 18.
Mészáros Lőrinc (Fidesz-KDNP) felcsúti polgármester a Búzakalász 66 Felcsút Kft. bányavölgyi mangalicatelepének avatásán a Fejér megyei Alcsútdobozon 2014. november 18-án.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
7,6 milliárdos megrendeléssel indítja a hétvégét Mészáros Lőrinc
Az R-Kord évek óta tarol a vasúti beruházásokban.

Kiemelt kép: Lehotka László / MTI

Érdnél is sínre tették Mészáros cégét

$
0
0

A V-Híd Építő Zrt. és a Mészáros Lőrinc-féle R-KORD Kft. alkotta VR 3040 Konzorcium nyert az Érd – Érd alsó összekötő vágány és kapcsolódó létesítmények kivitelezésére kiírt tenderen – írja a 444.hu az Európai Közbeszerzési Értesítő alapján.

A becsült érték duplájáért vállalták a munkát. A pályázat kiírói 3,8 milliárd forintos költséggel kalkuláltak, a nyertesek 8,6 milliárdért vállaltak a sínfektetést.

A szerződés az Érd állomás és Érd-alsó megállóhely közötti 1,35 kilométeres vasúti pálya felépítéséről szól, ami a 30a és a 40a vonalakat köti majd össze.

Korábban az LMP jelezte, hogy hűtlen kezelés és költségvetési csalás miatt feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen a Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő cégcsoport közbeszerzési túlárazásai miatt. 

Kiemelt kép: Marjai János / 24.hu

Elindult Mészáros és veje 23 milliárdos vasúti projektje

$
0
0

Megkezdődik az Észak-Balatoni vasútvonal fejlesztése, adta hírül közleményében a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF).
A Szabadbattyán – Tapolca – Keszthely villamos üzem kiépítésének I. ütemében Szabadbattyán – Balatonfüred közötti szakasz újul meg. Az előkészítésre és kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás sikeresen zárult, a szerződés hatálybalépését követően elindultak a munkálatok, írták.

Hogy Mészáros Lőrinc, és veje, Homlok Zsolt konzorciumban nyerték el a bizniszt, az már júniusban kiderült:

Siófok, 2015. június 17.
Egy V 43-as villanymozdony vontatta személyvonat halad Szabadisóstó és Balatonvilágos között 2015. június 16-án. A napokban adták át a Lepsény és Szántód-Kőröshegy közötti korszerűsített vasúti vonalszakaszt.
MTI Fotó: Máthé Zoltán

A nyertes vállalkozó az ÉB 2018 Konzorcium (VASÚTVILL Kft., R-KORD Kft.) a szerződés nettó összege 23 050 474 189 forint, mely magába foglalja a Szabadbattyán-Balatonfüred vonalszakasz villamos üzem kiépítésének, állomások részleges akadálymentesítésének, felsővezeték építési, vasútépítési és kiegészítő építési munkáinak tervezését és kivitelezését. A tervezési feladatok elvégzését követően, a látványos kivitelezési munkálatok 2019 őszén kezdődhetnek meg. A beruházás teljes zárása körülbelül 2,5 év múlva várható.

A fejlesztés keretében megvalósulhat a Szabadbattyán – Balatonfüred 55 km-es vonalszakasz villamosítása, továbbá Polgárdi, Balatonkenese, Balatonfűzfő és Alsóörs állomások átépítése és akadálymentesítése (szükséges kitérők cseréje, 55 cm magas peronok építése, utastájékoztató rendszer korszerűsítése, térvilágítás felújítása). A projekthez kapcsolódik a szabadbattyáni transzformátor alállomás bővítése is.

A fejlesztés az Innovációs és Technológiai Minisztérium megbízásából a NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. beruházásában uniós és hazai forrásból valósul meg, derül ki még a NIF közleményéből.

Kiemelt kép: Balatonfőkajár, MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba 


Hivatalosan is Mészáros és veje fejlesztheti az észak-balatoni vasútvonalat

$
0
0

Még júniusban írtuk meg, hogy Mészáros Lőrinc egyik cége, az R-Kord, és vejének, Homlok Zsoltnak az érdekeltsége, a Vasútvill nyerte el az észak-balatoni vasútvonal egyik szakaszának felújítási munkálatait 23 milliárd forint értékben.

Szerdán a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. közölte az MTI-vel, hogy sikeresen lezárult a Szabadbattyán-Balatonfüred közötti szakasz villamosítására kiírt közbeszerzés, a munkát a Vasútvill Kft. és az R-Kord Kft. alkotta ÉB 2018 Konzorcium nyerte el.

A tervezést és kivitelezést is magában foglaló, mintegy nettó 23 milliárd forintos beruházás során a Szabadbattyán és Balatonfüred közti 55 kilométeres vonalszakasz villamosítása mellett Polgárdi, Balatonkenese, Balatonfűzfő és Alsóörs állomásokat átépítik és akadálymentesítik. Ennek keretében az állomásokon cserélik a szükséges kitérőket, 55 centi magas peronokat építenek, korszerűsítik az utastájékoztató rendszert és felújítják a térvilágítást, Szabadbattyánban pedig a transzformátor alállomást is bővítik.

A közlemény szerint a tervezési feladatok elvégzését követően a látványos kivitelezési munkálatok 2019 őszén kezdődhetnek meg, a teljes fejlesztés körülbelül 2,5 év múlva készül el.

Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba 

Bizniszjet és helikopter: mindenhol szereti a politika

$
0
0

Miért van szüksége a honvédségnek olyan repülőkre, amelyeket általában a leggazdagabb vállalkozók, alkalmasint politikához kötődő üzleti körök karakteres alakjai használnak? Bár a kormány úton-útfélen hangoztatja, hogy a hadsereg legújabb Falconját, valamint a két Airbust nem kormánygépnek vették, a régiós példákból azonban éppen az következne, hogy annak szánják őket.

Európában sok hadsereg, rendőrség üzemeltet a magyarhoz hasonló, sőt esetenként magasabb kategóriájú üzleti célú repülőket. Csak éppen nevén nevezik a gyereket és nem titkolják, hogy deklaráltan kormányzati célokat szolgálnak a gépek.

A cseh légierőnek ugyanúgy két Airbus A319-ese van, mint a magyarnak, s repül náluk egy elegáns bizniszjet is, egy Challenger 600-as. Ehhez hasonlóval láthattuk Szíjj Lászlót, a Duna Aszfalt tulajdonosát és Mészáros Lőrincet is. Ez komolynak számít, igaz, a Magyar Honvédség Falcon 7x repülője nagyságrendekkel többet tud. A cseh katonák Challengerje deklaráltan a kormányzati személyek szállítását szolgálja.

Horvátországban is a Challenger mellett tették le a voksukat, náluk civil lajstromban van a gép, és szintén a kormányzat tagjainak szállítása a feladata.

Lengyelországban két nem kevésbé nagy értékű – tízmillió eurókban mérhető árú – Gulfstream G550-öst kapott a hadsereg, valamint két Boeing 737-est, amely a magyar Airbusokkal egyenértékű repülő. A lengyel légierő elsősorban VIP-szállítást végez az új bizniszjetekkel. Lengyelország speciális eset: a Kaczyinsky-katasztrófa után a légierőtől pár évre a LOT nevű lengyel légitársasághoz került a kormányzati szállítmányozás feladata, de rendet csináltak a légierőnél, így tavaly visszakaphatták a méltóságok fuvarozásának feladatát.

Szlovákiában két civil Airbus, két régebbi Fokker-100-as, valamint egy Bell 429-es ultramodern helikopter repül a Belügyminisztérium flottájában, és áll a kormányzati vezetők szolgálatára. A gépeket a rendőrségi mellett állami repülésekre használják.

A régiónkban más hadsereg vagy belügyi erő nem használ ilyen repülőgépeket, de sok más országban költenek arra, hogy legyen „kormánygép”.

Ausztriában az Austrian Airlines meglévő flottája áll a kormányzat rendelkezésére, miképpen Albániában is a nemzeti légitársaság látja el ezeket a feladatokat. Bulgáriában egy aprócska légitársaságot tartanak fenn az kormányzati légi szállításra, amelynek tulajdonosa a szófiai miniszterelnöki hivatal. Több hlikopter mellett van egy Airbus A319-esük, egy Dassault Falcon 2000-esük.

Varga G. Gábor

Kiemelt képünkön a Dassault Falcon 7x:  Eric Piermont / AFP 

Már az egyik legnagyobb munkaadó idehaza Mészáros Lőrinc birodalma

$
0
0

Legalább 11 ezer alkalmazottja van immár Mészáros Lőrinc felcsúti oligarcha cégbirodalmának a Népszava számításai szerint. A lap azokat a vállalkozásokat vette figyelembe, amelyek Mészáros tulajdonában, illetve közvetlen befolyása alatt vannak.  Ugyanakkor megemlítik, hogy a valós szám ennél nagyobb lehet, mert a hatalmas cégbirodalom több tagja nem közölt hivatalos adatot foglalkoztatottjai számáról.

Ezen kívül nem lehet kalkulálni például az építőiparban azzal, hogy mennyien vannak még Mészáros befolyása alatt, hiszen közbeszerzési eljárásokon rendre nyertes cégei rengeteg alvállalkozónak adnak munkát. Az viszont a Népszava szerint így is biztos, hogy

ha Mészáros egyetlen holdingban egyesítené vállalkozásait, akkor ez a cég az ország hatodik legnagyobb munkáltatója lenne.

Ha csak a piaci cégeket veszik figyelembe, akkor az Audi mögött a negyedik helyen állna.

Ugyanakkor a lap megjegyzi, hogy nehéz körülhatárolni a Mészáros -birodalmat, mert az oligarcha csak az érdekeltségi körébe tartozók egy részében jelenik meg közvetve vagy közvetlenül tulajdonosként. A vállalkozások egy része gyermekei és a felesége nevén vagy vezetésével működik, a birodalom jó része viszont Mészáros bizalmasai nevén üzemel.

Képzeld el, hogy a ciki apád miatt minden meccseden 2Rule-t kéne hordanod

$
0
0

Kezdjük rögtön az első hibával. A Big Baller Brand sport -és szabadidős ruházatot gyártó cég évekkel korábban jött létre, mint Mészáros Lőrinc 2Rule-ja, így a nemzeti érzelmű márka inkább a magyar BBB, mintsem fordítva. Továbbá nem elhanyagolható különbség még, hogy míg a Big Baller Brandet kitaláló és felfuttató LaVar Ball a saját fiait használja ki/fel a siker érdekében, addig Mészáros Lőrinc ugyanezt egy teljes nemzettel teszi. Azt mindenki döntse el maga, hogy melyik a rosszabb, büntetőjogilag az utóbbi talán relevánsabb lesz a jövőben. De ne szaladjunk ennyire előre.

A különbségek mellett akadnak hasonlóságok is.

Például az, hogy mindkét tulajdonos viszonylag sikeres volt az előző szakmájában.

LaVar Ball az egyetemi kosárcsapatában döntött lepattanórekordokat, sőt, emellett focizott, az NFL közelébe is került: a New York Jets-nél és Carolina Panthersnél fordult meg, bár tétmeccsen egyik csapatban sem játszott. Ball mindeközben rendészeti diplomát is szerzett, mert az egyik álma az volt, marshal lesz. Mészáros Lőrinc mielőtt milliárdos pénzügyi zseni, üzletember lett, Orbán Viktor, magyar miniszterelnök barátja/gázszerelő volt Felcsúton, a jelek arra utalnak, hogy mindkét szerepben elég jól teljesített.

A BBB és a 2Rule sportmárkák rövid idő alatt viszonylag nagy sikereket értek el: a világ legértékesebb kosárcsapatának egyik játékosa, Lonzo Ball szinte minden meccsen Big Baller cipőben játszik, a magyar NB1-ben pedig három csapat is hirtelen 2Rule mezre váltott, sőt: a nemzeti érzelmű márka megszerezte az egyik legmagasabb szinten dolgozó magyar edzőt, Dárdai Pált, aki képes volt leforgatni egy ciki reklámfilmet egy olyan vállalkozásnak, aminek se üzlete, se működő webshopja, se megvásárolható termékei nincsenek.

Az utóbbi esetben a motivációkat jól ismerjük, ezért beszéljünk inkább az előbbiről.

A Lakers point guardja, a már említett Lonzo Ball LaVar legnagyobb fia és egyben legnagyobb értéke. Lonzo minden, ami LaVar lenni akart, de soha nem lehetett. Az, hogy a tehetségesebb, vagy csak szerencsésebb az apjánál lényegtelen.

Ami fontos, hogy az efféle apa-fiú kapcsolatnak minden előnye és nyomorúsága meglátszik a Big Baller Brand megjelenésén.

Ez azt jelenti, hogy Lonzo minden meccsén kénytelen a saját márkás cipőjében játszani, ami önmagában elég jól hangzik: kevesen mondhatják el magukról, hogy 21 évesen a saját signature sneakerükben nyomják le életük legfontosabb csatáit. A probléma ezzel az, hogy a Nike, az Adidas vagy az Under Armour nem csak azért jutott el oda, ahova, mert nagyon jó volt a menedzsmentjük, hanem mert elképesztően sok pénzt és energiát fektettek a fejlesztésbe.

Hogy minden ott legyen épp megfelelő keménységű, ahol kell, hogy a lefordulásoknál a sarok olyan stabilan álljon, hogy egy 150 kilós center lendülete se tudja kibillenteni a támadót az egyensúlyából. Ilyen magas szinten, bármennyire is az üzlet és a brandépítés dominál, egyszerűen butaság megkockáztatni, hogy csak és kizárólag üzleti szempontok szerint válasszanak cipőt a játékosok.

Mert nem lehet tudni, hogy a Közel-Keleten gyorsan összerakott tucat (általánosságban, nem feltétlen ez a cipő) mikor dönt úgy, hogy egy gyors irányváltásnál ahelyett, hogy megállna, inkább begyűrődik a talp alá, össze-vissza szaggatva a játékos milliókat, milliárdokat érő bokaszalagjait.

Lonzo Ball

És ezzel el is érkeztünk a BBB és a 2Rule közötti legnagyobb különbséghez. Merthogy LaVar Ballt akármennyire is a pénz, a hírnév és a saját sikertelenségének kompenzálása vezeti, végső soron jót akar a gyerekeinek is. Lonzo mellett a két kisebb Ball, LaMelo és LiAngelo is kosarazik a saját korosztályában, méghozzá a hírek szerint nem is rosszul.

LaVar mindhárom gyerekének saját kollekciót adott, a srácok papíron beleszólhatnak, hogy mi hogyan nézzen ki a cipőn, milyen stílusban készüljenek, de ami ennél is fontosabb: a legújabb Big Baller Brand cipők egy Skechershez köthető mikrobrand, a Brandblack közreműködésével készülnek.

Leegyszerűsítve: ennek az együttműködésnek köszönhető, hogy a Ball-srácok még mindig a kosárpályán vannak és nem derékba tört karrierrel fekszenek valamelyik sportkórházban.

De felvetődik a kérdés: lehetnének-e jobbak, ha másban játszanának? LeBron James szerint lehetnének, ráadásul ezt még azelőtt mondta, hogy csapattársak lettek volna Lonzóval a Lakersben.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LeBron James (@kingjames) on Jul 12, 2017 at 9:44pm PDT

A videón az látható, hogy Lonzo a szokásos BBB helyett egy Nike Kobe-t, egészen pontosan egy Kobe A.D.-t visel. James a bejegyzés leírásához a Nike jól ismert szlogenjét, a Just Do It-tet használta. Ebből azért nem nehéz kitalálni, hogy LeBron mit tanácsolna a fiatal játékosnak. Persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy LeBron a Nike lifetime embere, így érdekes lett volna, ha nem ragadja meg az alkalmat egy kis odaszúrásra. Akárhogy is, felvetődik a kérdés:

Mégis mennyire lehetnek rosszak a BBB kosárcipők?

A legtöbben, akik tesztelték a Big Baller cipőket, azt mondják, hogy egyáltalán nem olyan rosszak, mint amennyire várná az ember. A YouTube szakértői viszonylag sok videót készítettek a BBB cipőkről, kiváltképp a ZO szériáról. A legtöbben azt mondják, hogy egész jó minőségűek, ám abban nagyjából egyöntetűen egyetért mindenki, hogy nem érik el azt a minőséget, mint a Nike vagy az Adidas. A legtöbben azt kifogásolják, hogy nem elég stabilak a BBB-k, egyszerűen nem tartják annyira a lábat, mint más cipők, így megindulni is nagyobb vakmerőség bennük.

És végül jöjjön a BBB legnagyobb baja, ami nem az erőszakos marketing, az egyszerű és felszínes szellemiség, ami nagyrészt LaVar személyiségéből fakad, hanem az ára.

A brand honlapja szerint az, aki egy ZO2-ben szeretne játszani, annak 200 dollárt, vagyis átszámítva 57 ezer forintot kell fizetnie.

Ezért a cipőért:

Kép bigballerbrand.com
Kép bigballerbrand.com

Összehasonlításképp itt egy Nike LeBron 16, ami 185 dollárba (53 ezer forint), vagyis kicsivel kevesebbe kerül, mint a BBB csúcsmodellje:

Kép: nike.com
Kép: nike.com

De ebben a kategóriában játszik James Harden Adidas cipője, a VOL.3 is, amit relatíve olcsón, 160 dollárért (45 ezer forint) is be lehet szerezni.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by adidas Basketball (@adidashoops) on Oct 16, 2018 at 4:20pm PDT

A fenti példák világosan megmutatják, hogy micsoda választék van azok előtt, akik képesek kiadni annyi pénzt egy cipőre, mint amennyibe egy ZO2 kerül. És akkor a majdnem 500 dolláros ZO2: SHO’TIME REMIX-ről még nem is beszéltünk.

Szegény Lonzo, kár, hogy nincs választása.

Kiemelt kép: Harry How/Getty Images/AFP

Szuperül alakult az év Mészárosék kempingjeinek

$
0
0

Kevesebb kempinggel ért el a tavalyinál nagyobb, 1,7 milliárd forintos bevételt a Konzum Nyrt.-hez tartozó Balatontourist – olvasható a Világgazdaságban. A Konzum – mint megannyi cég Magyarországon – Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozik.

A kiemelkedő eredményeket hozó 2017-es évhez képest is nagy jelentőségű, hogy a Balatontouristhoz tartozó társaságok idén 1,6 százalékkal tovább növelték vendégeik számát, és azt többszörösen meghaladóan a szállásdíjbevételüket – idézte a lap a társaság ügyvezetőjét. Nagy Gábor közölte az MTI szerint: a Balatontourist sikeres szezont zárt, idei szállásdíjbevétele várhatóan meghaladja az 1,4 milliárd forintot, teljes bevétele pedig az 1,7 milliárdot.

A növekedés a többi között a belföldi vendégforgalom átlag fölötti, 6,8 százalékos bővülésének köszönhető: az áprilistól szeptemberig tartó szezonban tíz vendégből már hat magyar volt.

A csoport saját érdekeltségű, Balatonakaliban lévő kempingje mellett hagyományosan magán- és önkormányzati tulajdonban lévő szálláshelyeket bérel, illetve üzemeltet. Balatontourist márkanév alatt idén összesen 10 kemping és egy vendégház jelent meg a balatoni turisztikai piacon.

Kiemelt kép: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu

Viewing all 1595 articles
Browse latest View live