Iroda- és kereskedelmi portfóliójának köszönhetően látványosan fejlődött az Appeninn Holding Nyrt. és jelentősen javította jövedelemtermelő képességét
– áll Mészáros Lőrinc vagyonkezelő cégének lelkendező hangvételű közleményében.
Közzétette az Appeninn Vagyonkezelő Holding Nyrt. az igazgatótanácsa által elfogadott évközi (IFRS szerinti) konszolidált pénzügyi kimutatását a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT):
a társaság 2018. első félévét 2,7 millió eurós árbevétellel és 955 ezer euró adózás előtti eredménnyel zárta.
Az árbevétel alakulásához nagyban hozzájárultak a társaság új vagyonelemein, az iroda- és kereskedelmi portfólión realizált bevételek. „Az Appeninn Holding látványos fejlődésével jelentősen javította jövedelemtermelő képességét az első hat hónapban” – írják.
A nagy értékű tőkeemeléseknek és akvizícióknak köszönhetően 2018 első félévében olyan „A” kategóriás irodaházak kerültek az Appeninn tulajdonába, mint az Andrássy 59. Palace, az Andrássy 105. Office Building és az Ü48 Corner Office Center. Mindemellett a társaság a retail piacon is megkezdte terjeszkedését: tavasszal 18, a SPAR Magyarország által hosszú távra bérelt kiskereskedelmi ingatlant vásárolt.
Mészáros Lőrinc köre készíti elő a Fidesz új, hatalmas médiabirodalmának létrehozását. Ennek egyik jele Kertész József Tamás ügyvéd feltűnése.
A 24.hu írta meg, hogy bejegyezték a Kaposvári Törvényszéken a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványt, amely információink szerint az egységesülő fideszes médiabirodalom egyik kulcsintézménye lesz. Ennek a szervezetnek a székhelye Balatonföldváron van, azon a címen, a Bethlen Gábor utca 9-ben, ahová bejegyezték Liszkay Gábor új, nonprofit vállalkozását, a Média Fundamentum Nonprofit Zrt.-t is.
A Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány vezetésében Orbán Viktor korábbi ügyvédje is helyet kapott.
Az ügyben Kertész József Tamás ügyvéd járt el: ő a Magyar Idők 2016-os cikke szerint „egy évtizede Jászai Gellért mellett dolgozik vezető jogtanácsosként. Kertész 2010-től igazgatósági tagja volt az SCD Groupnak is, amely a Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó cégek és befektetések működtetését koordinálta.”
Jászai Gellért pedig a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Konzum elnök-vezérigazgatója, az Opus igazgatótanácsának tagja. A 444.hu már korábban megírta, hogy Jászai készíti elő a hatalmas médiaholdingot, tárgyal az egyes médiatulajdonosokkal. Szerepét igazolja jogász bizalmasa, Kertész József Tamás közbenjárása is. Kertész ügyvédi irodája egyébként képviselte már Mészáros Lőrincet is, az osztrák közszolgálati csatorna, az ORF elleni perében.
Kertész (és vele Jászai) feltűnése újabb jel arra, hogy a gigantikus médiaholding Mészáros érdekeltségébe tartozik majd. A jelenlegi információk szerint a médiabirodalom rész lesz a most is Mészáros tulajdonában álló Mediaworks (a Nemzeti Sport, a megyei lapok és egy sor termék kiadója), a Modern Media Group (a Lokál és a 888 kiadója), a Magyar Idők, az Origo, a jobboldali rádiók és tévék nagyobbik része.
Az MKB Bank két ütemben, 15 bankfiókot szüntet meg Budapesten és vidéki városokban a következő időszakban – közölte a bank kedden az MTI-vel. A közlemény szerint a pénzintézet költséghatékonyságának javítása, valamint a fenntartható nyereséges működésének érdekében alakítja át fiókhálózatát.
Az MKB az érintett munkatársainak kétharmadát tovább foglalkoztatja. A megszüntetésre kerülő fiókokban számlát vezető ügyfeleit a bank tájékoztatja a szükséges tudnivalókról.
Október 31-i hatállyal megszűnik az MKB váci, solymári, tatai, kalocsai bankfiókja, valamint a budapesti Allee és a szegedi Árkád üzletközpontokban lévő egység. November 30-i hatállyal a bank bezárja Budapesten a Westend és a Türr István utcai fiókját, továbbá a balatonfüredi, az esztergomi, a keszthelyi, a balassagyarmati, a hatvani, a kazincbarcikai és az orosházi fiókját.
Emlékeztetőül, a Konzum, amely Mészáros Lőrinc résztulajdonában áll, közvetetten 49 százalékos tulajdonosa az MKB Banknak.
A Humansoft Kft. lett a befutó az állami tulajdonban lévő HungaroControl Zrt. közbeszerzési pályázatának egyik részénél, így ők szállíthatják majd az ATM-R szerveralkatrészeket. Nettó 11,3 millió forintos ajánlattal nyertek, hat versenytársukat legyőzve. A teljes tender amúgy nettó 35,5 millió forintos.
A kiíró az ár alapján döntött azzal, hogy a műszaki tartalomban nem lehetett eltérni attól, amit megadtak.
A Humansoft a felcsúti milliárdos, Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó 4iG leányvállalata, és közgyűlési meghívójuk szerint be is akarják olvasztani a céget az anyavállalatba.
A Microsoft sajtóinformációk szerint korrupciógyanús állami megrendelések miatt szakította meg az üzleti kapcsolatot több céggel, köztük a 4iG leányával.
Bár a Microsoft bolhás kutyaként rázta le magáról a 4iG leányvállalatát, Mészáros meglátta a cégcsoportban a fantáziát. Naná, hogy máris keresett vele. Az igazgatótanácsba egy Tiborcz-közeliként emlegetett potentát is bekerült.
A Humansoft az Opten adatai szerint 2016-ról 2017-re 2 milliárd forinttal, 15,6 milliárd forintra növelte árbevételét, miközben adózott eredménye 129 millió forintról 16 millió forintra zsugorodott.
Kővári Ágnes, a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó, a 2RULE nevű márkát forgalmazó Magyar Sportmárka Zrt. vezérigazgatója az Origónak augusztus elején adott interjúban azt mondta:
a webshopot és a budapesti márkaboltunkat egy időben, egy kampányra építve együtt szeretnénk útjára indítani, valamikor augusztus végén, szeptember elején.
Ám a webshop azóta sem működik, és a Váci útra tervezett márkabolt sem nyílt meg, noha már október eleje van. Kérdeztük a késés okáról a céget, ám a válaszban csak megköszönték az érdeklődést, egyúttal közölték hogy a nyitásról tájékoztatják majd a sajtót és az érdeklődő közvéleményt.
Azért különös a késlekedés, mert a márka felfutása erőltetettebb ütemben zajlott. Három NB 1-es futballcsapat (Felcsút, Diósgyőr, Szombathely) már az előtt a 2RULE-t választotta, mielőtt a mezek kereskedelmi forgalomba kerültek volna. Ennél is különösebb fejlemény volt, hogy az MTVA-ban feltűntek a márka hirdetései. A 24.hu megkapta az állami média és a Magyar Sportmárka közötti szerződést, amiből kiderült: a cég nem fizet az állami cégnek a hirdetésekért, bartermegállapodás van a felek között.
Olyan hírek is eljutottak lapunkhoz, hogy a Magyar Sportmárka Zrt. nem minden partnerét fizette ki időben, éppen ezért erről is érdeklődtünk.
Ám a 2RULE-t forgalmazó cég arra a kérdésünkre nem tért ki, valóban tartozik-e alvállakozóknak, beszállítóknak.
Ugyanakkor megnyugtattak, hogy törekszenek a partnerek legmagasabb szintű kiszolgálására.
A Mészáros Csoport és Keszthelyi Erik – a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft-n keresztül – közvetett, közös irányítást szerez az Agenta-Consulting Biztosítás- és Pénzügyi Szolgáltatás Közvetítő Kft. felett – ezt tudatta a Gazdasági Versenyhivatal. Ez a társaság eddig a Keszthelyi Holding kizárólagos tulajdonában volt, vagyis most lényegében az történik, hogy Mészáros Lőrincék befolyást szereznek a biztosítás-közvetítő cégben, amely a lakossági ügyfelek számára közvetít ki biztosításokat.
A Népszava információi szerintOrbán Viktor nagyvállalkozó barátjának azért volt szüksége erre a társaságra, mert így nagyban köthet életbiztosításokat cégek – beleértve az állami tulajdonú vállalkozásokat is – dolgozóira, illetve vagyonára. A lap úgy fogalmaz, az összefonódás főleg a kisebb alkuszok sorsát pecsételheti meg, a nagyobbakat, amelyek főleg lakossági életbiztosítással, illetve kötelező felelősségbiztosítással foglalkoznak, egyenlőre nem érinti.
3 milliárd 653 millió forintért épít új tartalék vezetési pontot a az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-nek a Mészáros és Mészáros Kft. és a West Hungária Bau Kft. a Közbeszerzési Értesítőben megjelent hirdetmény szerint.
A Tartalék Vezetési Pont a hirdetmény szerint a Paksi Atomerőműben kialakuló nukleáris és hagyományos veszélyhelyzetek kezelésére kialakított, tartalék értékelői és irányítói létesítmény, mely az erőmű területén található Védett Vezetési Pont (VVP) használhatatlansága esetén, a helyszíntől földrajzilag elkülönített helyen biztosítja a hatékony beavatkozást és funkcióját tekintve egyenértékű a VVP-vel. Az operatív szint hasznos alapterülete 1104,8 négyzetméter, a vészhelyzeti szint hasznos alapterülete 1400,7 négyzetméter lesz.
A tervezett épület elégséges műszerezéssel és eszközökkel rendelkezik a veszélyhelyzet során szükséges beavatkozások irányítására, valamint a veszélyhelyzet-elhárításért felelős szervezeti egységekkel, helyszínekkel és a telephelyen kívüli veszélyhelyzet-elhárításért felelős szervezetekkel, valamint az atomerőművel történő kommunikációra.
A Közbeszerzési Hatóság honlapjára feltöltött dokumentáció hirdeti a Mészáros-család legújabb érdi sikerét. Ezúttal a klán vasúti üzletága mozdult rá egy nagyértékű közbeszerzésre: az R-Kord Kft. és a V-Híd Zrt. alkotta konzorcium 8 milliárd 678 millió forintért épít vágányt Érd állomás és Érd-alsó megállóhely közé 1,3 kilométeren. A barnamezős beruházás keretében többek között 2,3 kilométer hosszan felsővezetéket, illetve 16,6 méter hosszan vasúti hidat építenek ki.
Az R-Kord Kft. Mészáros Lőrinc felcsúti vasútépítő cége.
A V-Híd most már szintén a Mészáros családé, bár alapításakor még úgy nézett ki, hogy Apáthy Endre Híd-csoportjának újabb klónja lesz. A három éve gründolt cég tavaly már csaknem 24 milliárd forint árbevételt könyvelt el, és mint korábban megírtuk, beolvad a Mészáros és Mészáros Kft.-be.
Az R-Kord és a V-Híd már a tulajdonosváltás előtt is együttműködött, tavaly az ebesi vasútvonal felújítására kiírt 75 milliárdos közbeszerzést nyerték el együtt.
Az érdi megbízásra jelentkezett Mészáros Lőrinc vejének, Homlok Zsoltnak a korábbi munkaadója, a Swietelsky Vasúttechnika Kft. , valamint a Strabag Vasúttechnika Kft is., a Konszenzus Pannónia Zrt. pedig érvénytelen ajánlatot adott be. A gigantikus R-Kord-V-Híd konzorcium alvállalkozóként jelölte meg a DS Vasút Kft.-t, a Siemens Zrt.-t és a ceglédi BCC Kft.-t.
A mostani megbízással a Mészáros család idén már 23,4 milliárd forintnyi érdi munkát nyert el szólóban vagy konzorciumi tagként.
Idén jauárban írtuk meg, hogy a Mészáros gyerekek, Mészáros Beatrix, Mészáros Ágnes és ifj. Mészáros Lőrinc tulajdonában lévő Fejér-B.Á.L. Zrt. nettó 14,8 milliárd forint értékű szerződést kötött az érdi önkormányzattal különböző építési beruházásokra. A Fejér-B.Á.L. konzorciumi tagként nyerte el a megbízást, társai a West Hungária Bau Kft. és a zalaegerszegi ZÁÉV Építőipari Zrt. Előbbi tulajdonosa, Paár Attila egyik cége vette át a miniszterelnöki vejtől, Tiborcz Istvántól a közvilágítási tendereken taroló Elios Innovatív Zrt.-ben lévő, utóbb a csalás elleni hivatal, az Olaf vizsgálata miatt több mint kínossá vált érdekeltséget.
Pénteken fél háromkor Budapesten leszállt az a nagyjából 17 milliárd forintot érő magánrepülőgép, amelyen korábban – mint az Átlátszó beszámolt róla – Orbán Viktor is utazott, és amely Londonba, a Chelsea-MOL Vidi mérkőzés helyszínére repült tegnap, ma pedig onnan tért vissza.
Fotó: Marjai János / 24.hu
Fotósunk lefényképezte, amint leszáll a Bombardier 6000-es gépről Mészáros Lőrinc és üzlettársa, a Duna Aszfaltot irányító Szíjj László (ez látszik kiemelt képünkön). Ez is igazolni látszik azt az információnkat, hogy a luxusrepülőt, amely először április végén, három héttel a magyarországi parlamenti választás után indult útnak Kanadából, és Németország érintésével érkezett meg Budapestre, a legtöbbször ők veszik igénybe. Noha a miniszterelnök múlt heti megszólalása még mintha arra utalt volna: a business jet Garancsi Istváné, a székesfehérvári futballklub tulajdonosáé, hiszen Orbán azt mondta, az ő vendégeként repült vele Bulgáriába, szintén egy Vidi-meccsre. A repülőn utazott ezúttal Mészáros topmenedzsere, Jászai Gellért és a felcsúti milliárdos több más bizalmasa is.
A MOL Vidi londoni találkozóján Orbán Viktor, Csányi Sándor OTP-vezér és Schmidt Mária üzletasszony-történész, korábbi kormánybiztos is ott volt. Csányi minden bizonnyal a saját gépével ment, amely csütörtökön kora reggel startolt Budapestről, hogy még egy oroszországi kitérő is beleférjen a napjába. Az OTP-vezér gépe két órát tartózkodott Moszkvában a seremetyevói repülőtéren, mielőtt délben továbbindult volna Londonba.
Hogy Orbán Viktor kinek a szolgálatait vette igénybe, az továbbra is kérdéses, mivel a kormányfő csütörtök kora délelőtt még a Hagyományok Háza megnyitóján vett részt, így Mészárosékkal és Csányiékkal sem repülhetett odafelé, ahogy vissza sem Mészárosékkal jött.
A Mészáros-féle géppel egy időben a Csányi Sándor cégének kötelekébe tartozó business jet is landolt Budapesten, ez azonban a reptér olyan részén állt meg, hogy a leszállásáról nem lehetett fényképeket készíteni, így az sem tudható, hogy kik utaztak rajta.
Mészárosék környezetében sem örültek különösebben a sajtóérdeklődésnek, az oligarchát szállító Mercedes sofőrje ezt így adta értésünkre:
Fotók: Marjai János / 24.hu
A képen látható Mercedes S-osztály bruttó listaára egyébként 26 és 73 millió forint közötti, 286 és 630 lóerő közötti soros hathengeres, V8-as és V12 hengeres motorokkal kapható.
Csak néhány hete esett meg, hogy Mészáros Lőrinc, a miniszterelnök bizalmasa átadott egy darabot egyik érdekeltségéből a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak. Az Appeninn Nyrt. tőzsdei társaság 20,59 százalékát szerezte meg a Tiborcz minősített többségi tulajdonában álló BDPST Zrt. Ez mérföldkő volt, ahogy a G7 írta, először került Mészáros-vagyon nyíltan az Orbán-családhoz, mindjárt 6 milliárd forintnyi.
Tiborcz István. Fotó: Marjai János/24.hu
Hétfőn megint érkezett egy közlemény, amelyből az derült ki, máris itt a folytatás. Az ügylet főszereplője itt is Tiborcz és a BDPST, a bejelentés szerint a BDPST Group teljes körűen felújítja és butikhotellé alakítja az Andrássy út 116. szám alatt található, 1876-77-ben épült villát, amely valaha Weiss Manfréd gyáriparos családjának tulajdonában is volt. Azzal, hogy a beruházás összege meghaladja az egymilliárd forintot és a fejlesztés hozzájárul a budapesti turizmus felső kategóriás szegmensének erősödéséhez. Itt azonban nem Mészárosról, hanem egy másik kormányközeli milliárdos, Paár Attila vagyondarabjáról van szó. Mint a 24.hu megtudta,
a miniszterelnök veje nemcsak butikhotelt épít az Andrássy úton, hanem meg is vette az ingatlan felét.
A BDPST Zrt. az Andrássy út 116. szám alatt található ingatlant tulajdonló projekttársaságban 2018. októberében piaci áron 50 százalék részesedést szerzett egy magántulajdonban álló társaságtól, a West Hungária Bau Építőipari Szolgáltató Kft.-től. A projektben és az ingatlan felújításában a BDPST Zrt. résztulajdonosként és szakmai partnerként, klasszikus ingatlanberuházóként vesz részt.
Ezt a válaszolta a BDPST a kérdéseinkre, azt azonban nem árulták el, pontosan mennyiért jutottak az ingatlanos cég feléhez. Vagyis nem tudhattuk meg, mennyit fizetett Tiborcz üzlettársának, a WHB-ban érdekelt Paár Attilának.
Paár Attila Fotó: Illyés Tibor / MTI
Az Andrássy úti Weiss-villa az egyike azoknak a patinás ingatlanoknak, amelyekre ráhajtottak az Orbán-közeli milliárdosok a NER sugárútján. Mint korábban megírtuk, a 116. szám alatti villát Paár Attila cége, a WHB Vagyonkezelő Kft. vette meg még tavaly februárban, 723,6 millió forintért sikerült megszereznie az állami vagyon felett őrködő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. árverésén. Az átalakítási munkálatok pedig már egy ideje folynak.
Mindenkinek van már villája az Andrássy úton, aki számít. A NER nagyrészt bekebelezte Budapest fő sugárútját.
A butikhotel fejlesztésről szóló bejelentéskor még a WHB Vagyonkezelő neve szerepelt tulajdoni lapon (és nem törölték az Unicredit Bank Hungary Zrt. javára bejegyzett 5 milliárd forint jelzálogjogot sem). A BDPST válasza szerint viszont Tiborcz nem ebben, hanem egy projekttársaságban szerzett részt. Az Opten cégnyilvántartásában augusztus óta létezik egy alkalmasnak látszó cég: BPA116 Kft. néven, 640 millió forint törzstőkével jegyezték be, fióktelepe pedig az Andrássy út 116. , bár a társaság tulajdonosaként cikkünk írásakor még csak a WHB Vagyonkezelőt tüntették fel.
Az 50 százalékos üzletrészvásárlás arra bizonyosan jó volt, hogy ne élhessen az állam a patinás villára bejegyzett elővásárlási jogával. Tulajdonosváltáskor erről le kellett volna mondania a miniszterelnök veje javára, de itt a tulajdonos nem változott, csak egy üzlettársat vettek be. A BDPST válaszából viszont nem derült ki, mi értelme, hogy Paár Attila, illetve az építőiparban nagyágyúnak számító WHB átadja az Andrássy úti ingatlan fejlesztési lehetőségét? Miközben a WHB alkalmasnak találtatott olyan nagyszabású közpénzes munkákra, mint a Várkert Bazár felújítása vagy az Operaház 15,5 milliárd forint költségűre becsült rekonstrukciója. Ahogy az sem világos, miért mond le a gyors megtérüléssel kecsegtető üzlet feléről? Hacsak az nem, amit a G7 megpendített:
megkezdődött a kormányközelben koncentrálódott javak csatornázása az Orbán családhoz.
A Paár és Tiborcz párosnak mindenesetre nem ez az első közös ügylete. Egy WHB-cég, a WHB Befektetési Kft. volt az a társaság, amelyik kényes helyzetben megtette a szívességet, hogy az európai uniós csalás elleni hivatal célkeresztjébe került Elios Zrt.-ből kivásárolta Tiborcz István érdekeltségét. A közvilágítás-szerelésben és közbeszerzésben világbajnok Elios átvétele pedig csak az első felvonás volt a Tiborcz-Paár partnerségnek.
Május végén fotózták le a horvátországi Cavtat kikötőjében Mészáros Lőrinc 7 milliárd forintos luxusjachtját, és a fedélzeten tartózkodó embereket. A társaság egyik tagja a jacht tulajdonosára, egy másik pedig Garancsi Istvánra hasonlít. Az Orbán Viktor miniszterelnök által is használt OE-LEM lajstromszámú magánrepülő is ott volt Cavtatban akkor, amikor a Lady Mrd luxusjacht – írja az Átlátszó.
Forrás: MarineTraffic.com / Átlátszó
A fotó idén május 27-én készült, az OE-LEM magánrepülő három nappal korábban délelőtt Budapestről lement a horvátországi Splitbe, majd egy óra elteltével visszaindult Budapestre.
Május 26-án délután érkezett meg a luxusjacht Splitből Cavtatba, és ott horgonyzott május 28. délutánjáig. Az OE-LEM május 28-án, kora reggel indult Budapestről a Cavtathoz közeli Dubrovnikba, majd alig egy óra múlva onnan vissza is repült Budapestre.
Ismét Érden fejleszt a Mészáros-család: a Nemzeti Sportközpontok megbízásából a Mészáros-gyerekek (Mészáros Beatrix, Mészáros Ágnes és ifj. Mészáros Lőrinc) cége, a Fejér B.Á.L. Zrt. és az Épkar Zrt. tervezi meg és húzza fel a város új, multifunkciós sportközpontját, 4,2 milliárd forintért. Az erről szóló dokumentációt pdf-ben itt találja.
A megbízásra bejelentkezett a zalaegerszegi ZÁÉV Építőipari Zrt. is, ami egy másik érdi munkán már együtt dolgozik a Mészárosok új generációjával. A Fejér B.Á.L. Zrt. idén januárban nettó 14,8 milliárd forint értékű szerződést kötött az érdi önkormányzattal különböző építési beruházásokra, konzorciumi társai a West Hungária Bau Kft. és a mostani “ellenfele”, a ZÁÉV Építőipari Zrt.
Az Épkar újította fel 1,7 milliárd forintból a Hajós Alfréd Uszodát olyan jó, hogy az átadás után beázott, a nagymedencét pedig le kellett zárni. A cég részt vett a Császár-Komjády Uszoda 3,8 millliárdos fejlesztésében, itt a beléptetőrendszerrel hónapokig gondok voltak, így a sportolój a lelátókon öltöztek át.
A jövendőbeli sportközpont területén most egy sporttelep van, az itt található, kisebb, füves focipályát és a hozzá tartozó lelátót, illetve öltözőt elbontják, a helyükre tornatermet építenek. A sporttelep két műfüves pályáját a építkezés nem érinti, ezeket az kivitelezés idejére betonfallal kerítik el.
A sportcentrumban egy teniszpályát, négy sqash-pályát és kiszolgáló helyiségeket alakítanak ki, az épület mellé, azzal összeköttetésben szabdtéri teniszpályát építenek. Egy másik épületet is felhúznak, ebben teremfoci-pálya lesz.
Az engedélyek megszerzésével biztosan nem kell majd sokat molyolniuk a Mészáros-gyerekeknek, ugyanis a kormány nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségűvé minősítette a beruházást.
Idén a Mészáros-család vállakozásai összesen 27,6 milliárd forint értékben nyertek el megbízásokat Érden konzorciumi tagként. A már említett, 14,8 milliárd forintos megbízás mellett Mészáros Lőrinc vasúti cége, az R-Kord Kft. a V-Híd Zrt.-vel 8 milliárd 678 millió forintért épít vágányt Érd állomás és Érd-alsó megállóhely közé, 1,3 kilométeren.
A felcsúti gázszerelővel együtt szinte észrevétlen a család második generációja is pozícióba került, Mészáros Lőrinc három gyermeke sorra foglalja el az igazgatói székeket.
Tőzsdei, valamint tőzsdén kívüli ügyletek keretében 880 170, a 4iG Nyrt. által kibocsátott 4iG törzsrészvényt vásárolt a Konzum PE Magántőkealap – tette közzé a Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt. igazgatósága a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
Az ügyletek következtében a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó alap által közvetlenül birtokolt, szavazati jogot biztosító 4iG részvények száma 8 millió 389 370-ről 9 millió 269 540-re nőtt, így
az alap 4iG Nyrt.-ben fennálló szavazati jogának mértéke 44,62 százalékról 49,31 százalékra emelkedett, átlépve a 45 százalékos küszöbértéket.
A szintén a Mészáros-birodalomhoz tartozó Opus Global, valamint a Konzum Befektetési Alapkezelő és annak két tőkealapja, a Konzum PE Magántőkealap és a Repro I. Magántőkealap már júliusban is vásárolt, akkor 1 millió 880 ezer darab, 1000 forint névértékű törzsrészvényét részvényenként 2942 forintért.
A 4iG több komoly informatikai vállalkozást tömörítő, 400 főt foglalkoztató cégcsoport, tavaly 16,9 milliárdos forgalmat realizált, de az elmúlt két üzleti évében veszteséges volt. A cég érintett volt a Microsoft hatalmas korrupciós botrányában is. A cégben pár hétig volt vezérigazgató az a Sagyibó Viktor, aki 2012 és 2016 között a Microsoft kormányzati üzletági igazgatója volt. Éppen a botrány miatt menesztették. Később Sagyibó a Miniszterelnökségen lehetett miniszteri biztos.
A botrány komolyabban nem rázta meg a 4iG életét, sőt, mint azt az elmúlt hónapokban tapasztalni lehetett, az árfolyam még szárnyalt is, szeptemberben például bruttó 689 millió forint értékben szerződött a Nemzeti Akkreditáló Hatósággal szoftverfejlesztésre.
Mészáros Lőrinc agrárcége, a Búzakalász 66 Kft. csaknem 400 millió forint uniós forrást kapott „agrár-környezetgazdálkodási kifizetés” címén szeptember elején – írja a Zoom.hu az uniós pályázati értesítőre hivatkozva. Az értesítőből részletek nem derülnek ki, ugyanakkor a portál megjegyzi, hogy ez idén a második legnagyobb megítélt tétel ezen a címen, a pályázati lehetőség 2015-ös megnyitása óta pedig a 11. legnagyobb összeg.
Azt is írják, hogy nem alanyi jogon járó forrásról van szó, hanem kizárólag egyedileg benyújtott pályázatok útján lehet a támogatást elnyerni. A pályázati kiírás szerint a fő cél a vidéki területek fenntartható fejlődésének támogatása, a környezet állapotának megőrzése és javítása, a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelés csökkentése, a természeti erőforrások fenntartható használata. (Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd)
Alig két hónapja, hogy augusztus elején kezdődött el a Mészáros Lőrinc tulajdonában álló eszéki focicsapat új stadionjának építése és máris a projekt drágulásáról szóló információk láttak napvilágot — írja az mfor.hu.
A beruházás az eredeti tervek szerint 10 milliárd forintot emésztett volna fel; hivatalosan 35-40 millió eurót lehetett a különböző híradásokban olvasni. A lap horvát sajtóhírek alapján arról ír, hogy az eszéki létesítmény akár 16,25 milliárd forintba is kerülhet, változatlan árfolyam mellett 25 százalékkal több pénzbe.
A Mészáros Lőrinc többségi tulajdonában lévő klub stadionépítési terveit a magyar állam is támogatta 6 millió euróval.
Ungár Péter oligarchikus kapcsolatainak kivizsgálását kezdeményezte az LMP néhány tagja a párt etikai bizottságánál.
A beadvány szerint a párt tagsága és a szimpatizánsai körében mély megdöbbenést váltott ki, hogy a parlamenti frakcióban ülő Ungár Péter és édesanyja, Schmidt Mária közös gazdasági érdekeltségbe került a NER legnagyobb oligarchájával. Szeptemberben hozták nyilvánosságra, hogy a Mészáros Lőrinc köréhez tartozó Takarékbank 5,7 milliárd forintos tulajdonrészt vásárolt az addig inkább családi ingatlancégeként számon tartott BIF Zrt.-ben.
Tény, hogy a napokban az LMP saját tüntetésén is kérdőre vonták a képviselőt az összefonódás miatt. Kedden a Corvinus tervezett privatizációja és a felsőoktatás hozzáférés lehetőségének jelentős korlátozása ellen tartott fáklyás tüntetést az LMP, a demonstráción azonban Ungártól is számon kérték, hogy miért üzletel Mészárossal.
Az etikai bizottsághoz forduló tagok szerint kétséges, hogy ilyen mértékű összefonódás mellett lehet-e még hiteles ellenzéki politizálást folytatni.
A párt alapító nyilatkozata az LMP működésének egyik fontos céljaként fogalmazta meg, hogy gátat kell szabni a politikát megszálló oligarcháknak, és kimondta: szükség van egy olyan erőre, amely képes kiszabadítani a politikát zárt csoportok kizárólagos befolyása alól, ami természetesen maga az LMP lenne.
A beadvány szerzői úgy vélik, hogy Ungár jelenlegi céges érdekeltsége komoly politikai károkat okoz a pártban, a párttagok elkötelezettségében és a demokratikus működésbe vetett hitében, ezért kezdeményezték az etikai bizottságánál, hogy a testület szólítsa fel a képviselőt a Mészárossal fennálló üzleti kapcsolat megszüntetésére, illetve arra, hogy a jövőben kerülje el a hasonló oligarchikus bizniszeket. Azt is kezdeményezték, hogy amennyiben Ungár nem hoz hiteles döntést az ügyben a megszabott határidőig, kezdjenek etikai eljárást vele szemben is.
Ungár Péter a 24.hu megkeresésére azt mondta, az elmúlt hetekben rengeteg beadvány született ellene különféle kifogásokkal.
Több etikai vizsgálat indult már ellenem mint égen a csillag, melyen meglephette tagtársaimat a vagyoni helyzetem, hiszen az eddig is szinte titokként volt kezelve, médiafigyelem nélkül. Szeretném jelezni a további beadványok elkerülése végett, hogy édesanyám Schmidt Mária. Az ezügyben induló etikairól a 24.hu olvasóit kellő időben tájékoztatni fogom.
A képviselő a Mészáros-ügyben született kezdeményezésről is hallott. Mint mondta, korábban ígéretet tett arra, hogy átgondolja a tulajdonrész-vásárlással kialakult helyzetet, és ez a gondolkodás jelenleg is folyik.Ungár szerint a beadvány egy párton belüli támadás azoktól, akik nem értenek egyet vele a szövetségi politikai és a stratégiai kérdésekben.
Első számú nemzeti ügynek nevezte az utánpótlást Orbán Viktor Felcsúton, a Puskás Akadémia Sport- és Konferenciaközpont átadó ünnepségén.
A magyarok történelmi tapasztalatai azt mutatják, hogy a jövőért vívott küzdelmet az nyeri meg, akinek van víziója
– mondta a kormányfő, aki szerint 2010 óta az egész ország látja a jövőjét, amihez az kellett, hogy „elkezdtünk hinni abban, képesek vagyunk megváltoztatni a világot (…), de legalább is a saját világunkat”.
Most is sikerült egy kicsit kikacsintania, amikor úgy fogalmazott, „nem szabad imbolyogni, csúszkálni, botladozni, mint ahogy Európa néhány vezetője ezt teszi, nekünk, magyaroknak csak annyit kell mondani: így kell ezt csinálni, pupákok, és akkor megy előre a világ”.
Orbán hangsúlyozta továbbá, hogy Magyarország jövője „a gyermekeinkben nő, a mi víziónk bennük és általuk válik valósággá. Építhetünk mi toronyórát láncostul, ha nincs gyerek. Ha elfogyunk, akkor a toronyóránk nem a magyar időt fogja mutatni”. Vannak azonban – folytatta –, akik erre készülnek Európában: amikor ugyanis egy brüsszeli bürokrata a kontinens jövőjéről beszél, akkor a bennszülött európaiakat temeti, a mi helyünkre érkezőket pedig általában élteti.
Az utánpótlást ezért első számú nemzeti ügynek tartja, a Puskás Akadémia Sport- és Konferenciaközpont legfontosabb feladata a nevelés, „mi nem gyártjuk a futballistákat, mi nem droidokat programozunk, hanem egy olyan erőközpontot hoztunk létre, ahol reményeink szerint hősök születnek és nőnek fel”.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy ha a Magyarországon működő nyolc komolyan vehető labdarúgó-akadémia közül mindegyik tízévente felnevel két nemzetközi szintű játékost, akkor készen is van egy európai szintű magyar futballválogatott. A Puskás Akadémia az első tíz évét lezárta, és szerinte ők megtették, amit meg kellett, hiszen ott van Sallai Roland vagy Kleinheisler László, aki felcsúti nevelés.
A komplexumot – amelyet mintegy 12,5 milliárd forintból húztak fel, és amelyet az akadémia 30 százalékos önerő mellett TAO-támogatásból finanszírozott – Orbán Viktor és Mészáros Lőrinc, A Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány elnöke adta át.
Úgy döntöttem, hogy létrehozom az „etikai bizottság” termékcsaládot. Az első lépés az etikai bizottság nevű kocsma lesz a szombathelyi Savaria Hotel tetején (pultosok jelentkezését várom), de tervbe van szotyi és death metal zenekar (ide dobos jelentkezését várom) is etikai bizottság néven
– viccelődött Ungár Péter Facebookon, amire egy jó barátom azt mondaná, hogy tréfarépa lehetett az ebéd és Bohóc-szelet a desszert.
Az LMP-ben villámkarriert befutó fiatal politikus azután sütötte el a humorágyúkat, miután kiderült, hogy LMP-s belső vizsgálat lesz ellene Mészáros Lőrinccel közös biznisze miatt.
Több etikai vizsgálat indult már ellenem mint égen a csillag, melyen meglephette tagtársaimat a vagyoni helyzetem, hiszen az eddig is szinte titokként volt kezelve, médiafigyelem nélkül. Szeretném jelezni a további beadványok elkerülése végett, hogy édesanyám Schmidt Mária. Az ezügyben induló etikairól a 24.hu olvasóit kellő időben tájékoztatni fogom
– mondta nekünk az LMP-s, amikor erről az ügyről kérdeztük.
Legalább 11 milliárd forintot ölt az Egerszalóki Saliris Resort hotel és gyógyfürdő komplexumba az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Zrt., de ez nagyon rossz befektetésnek bizonyult.
A fürdő és a hotel nem tudta kitermelni az irtózatos hitelt, 2013 tavaszán felszámolásba dőlt.
Különleges eljárás keretében, a stratégiailag kiemelt cégek kezelésére felkent Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. végezte a felszámolást.
Nem hivatalos források szerint 2,3 milliárd forintért sikerült eladni a vagyont.
Az állam tehát több mint 8 milliárd forintot bukott a bolton.
Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került a gyógyfürdő, ahol azonban nem lehet a társadalombiztosítás terhére gyógyfürdői szolgáltatást igénybe venni.
Vannak gyógyfürdők annak ellenére is leszerződtek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel, hogy veszteséget okoz az alacsony tb-finanszírozás. Ők társadalmi felelősségvállalásról, a fürdőgyógyászat népszerűsítéséről, a rászorulók gyógyításáról beszélnek.
Szakorvosi beutalóval és szakvéleménnyel számos magyar gyógyfürdő szolgáltatásait a társadalombiztosítás támogatásával lehet igénybe venni. Ehhez a fürdőnek törvényben rögzített feltételeket kell teljesítenie (például megfelelő gyógyvízzel, adminisztrációval kell rendelkeznie, továbbá igazolni, hogy a cégnek nincsen 60 napnál régebbi adóssága), és szerződést kell kötnie a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővel (NEAK).
Az együttműködés nem kötelező, csak egy lehetőség, amivel a nagyobb fürdők élni szoktak. Egy szakértő forrásuk úgy fogalmazott:
Illik vállalni a tb-kártyásokat is, ez a szokásjog. Az állam nem fizet sokat, de aki kártyával jön, az a saját zsebéből is költ szállásra, sokan plusz szolgáltatásokat vásárolnak. Furán is venné ki magát, ha egy elismert gyógyfürdő azt mondaná, hogy a tb-kártyások — jellemzően az idősebb, kevésbé tehetős látogatók — nem kellenek.
A gesztus még inkább elvárható lenne egy olyan fürdőtől, amit korábban az adózók – nem is kevés – pénzéből tartottak életben. Tavaly december óta hivatalosan is tudjuk, hogy Mészáros Lőrinc turisztikai portfóliójában landolt a Egerszalóki Saliris Resort Gyógy- és Konferenciahotel, a felcsúti milliárdos tőzsdei cégébe, a Konzum Nyrt.-be idén áprilisban apportálták a komplexumot. A hozzá tartozó fürdőben azonban nem fogadják el az orvosi beutalókat, csak a saját zsebből fizető vendégek élvezhetik az egerszalóki gyógyvíz áldásos hatásait.
Kérdésünkre a fürdő elárulta, hogy
üzletpolitikai okokból nem kötöttek szerződést az egészségbiztosítóval, és a jövőben sem tervezik ezt.
Az Egerszalóki Gyógy- és Wellnessfürdő és a Saliris Resort Spa és Konferencia Hotel. Fotó: H. Szabó Sándor / MTI
Máskor jó volt az állam
A törökországi Pamukkáléhoz hasonló sódombjáról nevezetes Egerszalók déli részén található hévízforrás ásványi anyagokban gazdag gyógyvizét évtizedek óta használják gyógyászati célokra. A Salirist 2003-ban kezdték el építeni magánbefeketők, a beruházást először a CIB Bank finanszírozta a korabeli hírek szerint 3,5 milliárd forinttal, majd 2004-ben beszállt mellé az MFB is. A kormány bankja 6,5 milliárdot hitelezett, és 1,5 milliárd forint tőkeemeléssel 49 százalékos tulajdonos lett a holdingban.
A Népszabadság korábbi cikke szerint a Saliris szénája a kezdetektől rosszul állt. A gyógyfürdő és a strand másfél éves csúszással, 2007-re készült el, a szálloda építése még többet késett, csak 2010 májusában nyílt meg. Közben az eredetileg 12 milliárd forintosra tervezett beruházás 15 milliárdosra duzzadt, és magánbefektetésből lényegében túlfinanszírozott állami fejlesztéssé vált. A veszteségek halmozódtak, az MFB pedig végül kivásárolta a CIB-et, és némi torzsalkodás után a delaware-i jelmezbe bújt magánbefektetőket is.
Az állami tulaj maga próbálta üzemeltetni a szállodát és a fürdőt, miközben már 11 milliárd forinttal hitelezte a beruházást. Nem mellesleg az MFB 31 feljelentést tett a temérdek állami pénzt elnyelő projekt ügyében.
A hitelterhek nélkül nyereségesen működött a fürdő, de 2013 tavaszán végül elindult a társaság felszámolása. Miután a Fidesz-kormány még 2012-ben stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette a céget, csak az állami kézben lévő Nemzeti Reorganizációs Nonprofit (NRN) Kft. intézhette a felszámolást. A hotelt, illetve a gyógyfürdőt és strandot, valamint a gyógyforrást tulajdonló cég üzletrészét első nekifutásra nettó 9 milliárd forint irányáron hirdették eladásra, a minimálár ennek hetven százaléka, 6,3 milliárd forint volt. A vagyon azonban ilyen áron senkinek sem kellett, a NRN pedig tovább üzemeltette a Salirist.
Eladási kísérlet utolsó nyoma az elektronikus árverések között 2015 elején bukkant fel, akkor 7,9 milliárdra tartották a vagyont, azzal, hogy 5,5 milliárdnál kevesebbért nem eladó, vagyis 70 százaléknál kisebb ajánlat érvénytelen. Nem derült ki, hogy akadt-e jelentkező, a pályázatot ugyanis érvénytelenítették egyéb okra hivatkozva.
Mészáros Lőrinc érkezésének híre először 2016 végén röppent fel, ekkor azonban az NRN felszámolója, Nagy László cáfolta, hogy Orbán Viktor barátja szerezné meg a hotelt és a gyógyfürdőt.
Más balszerencséje Mészáros bomba üzlete
Logikusnak tűnt a felcsúti milliárdost várni Egerszalókra, hiszen Mészáros Lőrinc ezt megelőzően is előszeretettel vett meg felszámolás alatt álló cégeket, természetesen nyomott áron. A Magyar Narancs gyűjtése szerint így kerültek hozzá a Balaton Húsipari Kft. veszprémi üzemének eszközei, több bicskei, illetve a környéken lévő ingatlan és például a velencei Bio-Süti Sütőipari Kft. is.
A kétségeket az idén áprilisban oszlatta el végleg a Konzum Nyrt. közleménye, amiben Mészáros tőzsdei cége már arról tájékoztatott, hogy két, a kreischbergi síközpontban fekvő szálloda mellett az Egerszalóki Saliris Resortot is megvásárolták. A korábban bőszen tagadott hír tehát valós volt (abból csak egy elemet nem sikerült igazolni: 2016 végén névtelen források Mészáros neve mellett Orbán Ráhelt, a miniszterelnök turisztikai végzettségű lányát emlegették lehetséges új gazdaként).
A vételárról hivatalos tájékoztatást nem adott sem az eladó, az állami felszámoló, sem a vevő, első körben a Wellnesshotel Építő Kft., a 2015-ben meghirdetett 5,5 milliárd forintos minimális licitárat azonban aligha adták meg az egerszalóki pénznyelőért. A 24.hu nem hivatalos forrásai 2,3 milliárd forint körüli vételárról tudnak. A Wellnesshotel 2017-es mérlegében felbukkan egy 5 milliárdos tétel az ingatlan, a vagyoni értékű jog rubrikában, de a Konzum Nyrt. tavaszi közleménye szerint a tőzsdei cég által fizetett ár gyaníthatóan meg sem közelítette ezt. Abban az szerepel, hogy a Saliris és a kreischbergi Alpenblick Hotel adásvételéből származó 2 milliárd 674 millió forintos vételár követeléssel tőkét emeltek a Konzum Nyrt.-ben. Tehát ekkora összeget, mindössze 2,67 milliárd forintot adtak a két hotelért.
Az egerszalóki Saliris Resort & SPA hotel külső medencéi közül az egyik. Fotó: MTI Zrt. / Bizományosi: Lehotka László
Azoknak, akik tényleg rászorulnak
A fürdőgyógyászati kezeléseknek jelentős egészségmegőrző, népegészségügyi szerepük van, ráadásul mivel a gyógyászat élőmunka-igényes, ezért jelentős mértékben javítja térségünkben a foglalkoztatási helyzetet – erről írt megkeresésünkre az ország legnagyobb termálfürdője, a hajdúszoboszlói Hungarospa, hozzátéve: a tb-kártyával érkező vendégek nem rontották a komplexum presztízsét. Arról kérdeztük a fürdőt, miért döntöttek úgy, hogy leszerződnek a társadalombiztosítással. A hajdúszoboszlói fürdőben jelképes díjat kell fizetniük a tb-beutalóval érkező vendégeknek. Mint írták:
A Hungarospa fürdőkomplexumban ez az első év, amikor a gyógyászatot eleve veszteségesnek terveztük üzleti tervünkben. 2012 óta várják a fürdők, hogy a NEAK a térítési díjakat emelje. Az azóta eltelt időszakban jelentősen nőttek a költségek, a szakdolgozók bérét emelni kellett, hogy ne vándoroljanak át az állami egészségügybe. Az a hazai nyugdíjas réteg, amelyik igénybe veszi TAJ-kártyával a gyógykezeléseket, nem tud megfizetni nagyobb térítési díjat. A Hungarospa más üzletágai bevételeiből ki tudja gazdálkodni a gyógyászat finanszírozását.
Hasonlóan látja a beutalóval érkező vendégek fogadását a Harkányfürdő is. Szerintük a NEAK által biztosított tb-s lehetőség egy olyan társadalmi rétegnek ad hozzáférést gyógyászati célú ellátáshoz, amelyik valójában rászorul a kezelésre, ezért döntöttek az együttműködés mellett. Azt ők is elismerték, hogy üzletileg nem kifizetődő a kártyával érkezők fogadása, ugyanakkor sokan azok közül, akik így érkeznek, később visszatérnek és piaci áron is megfizetik a szolgáltatást. Kiemelték:
bizonyos szempontból még emeli is a fürdő presztízsét, hiszen ezáltal valójában azt kommunikálja a gyógyfürdő, hogy nemcsak a vendégek szórakozásáért és kikapcsolódásáért, hanem a betegek gyógyulásáért is vagyunk.
A 444.hu megnézte, hogy a Mészáros-birodalom három súlyponti cége 2015 óta mekkora felárral vállalta el a közbeszerzésen elnyert munkákat.
A Mészáros és Mészáros Kft. egyéniben és konzorciumi tagként 44 milliárd forinttal az eredetileg tervezett ár fölött vállalta az összesen több százmilliárdos munkákat. Ebben nincs benne az összes közbeszerzése a Mészáros és Mészárosnak, csak az, amiben meg volt adva az eredeti ár is.
Az R-Kord Kft. esetében sincsen minden közbeszerzésnél megadva az eredeti ár, de ahol igen, ott összesen 50 milliárd forintos különbözet látható az eredetileg kalkulált ár és aközött, amennyiért a cég elvállalta a munkát.
Nagyot megy a közpénzes munkákon a Mészáros-gyerekekről elnevezett Fejér B.Á,L.. Náluk sem minden tendernél tüntették fel az eredetileg tervezett árat. Ahol ez kiszámoltható, ott 1,8 milliárdos pluszban van a Fejér B.Á.L.
Hozzáteszik: a pályázatok kiírói eredménytelennek minősíti a tendert, arra hivatkozva, hogy egyszerűen nincs annyi pénze, mint amennyiért elvégeznék a munkát. Ezekben az esetekben nem ez történt.