Az mfor.hu szerint a Mészáros Lőrinc érdekeltségi körébe tartozó lapok megállthatatlan lejtmenetben vannak. Az, hogy Simicska Lajos megszünetette a Magyar Nemzetet, vélhetően a Népszavának kedvezett. A Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség legfrissebb adatai szerint ugyanis a lap 3 hónap alatt 7,4 százalékkal növelte eladott példányszámát, ami 19,9 ezerről 21 ezer fölé emelkedett.
Orbán Viktor kedvenc lapja, a Nemzeti Sport értékesítése negyedéves bázison stagnált, de éves viszonylatban 9,9 százalékos az elmaradás és nincs ok örömre a Mészáros Lőrinchez köthető vidéki lapoknál sem. A legkisebb veszteséget, a Békés Megyei Hírlap szenvedte el, a legnagyobbat éppen Mészáros lakóhelyének lapja, a Fejér Megyei Hírlap. A MATESZ adatai szerint a 13 vizsgált vidéki lap összértékesítése kereken 20 százalékkal esett vissza.
Sajtóközleményben jelentették be, hogy a Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdos érdekeltségébe tartozó Konzum-csoport és az Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak a tulajdonában álló BDPST Zrt. stratégiai partnerségre lép az ingatlanpiacon.
Mint írták, a jövőben együttműködik a Konzum-csoport és a BDPST Group az ingatlanbefektetés, az ingatlanfejlesztés és -üzemeltetés területén. A BDPST Zrt. stratégiai befektetőként megvásárolja a Konzum PE Magántőkealap 20,59 százalékos részvénycsomagját az Appeninn Holdingban. A Budapesti Értéktőzsdén közzétett tranzakció zárását követően a tőzsdei társaság irányítása a 33,2 százalékos tulajdonhányaddal rendelkező Konzum-csoportnál marad.
A miniszterelnök veje nyilatkozott is a tranzakció kapcsán. Tiborcz István elmondta: a BDPST Group célja, hogy a saját ingatlanfejlesztő és -üzemeltető szegmensében a piac meghatározó szereplővé váljon.
Jó ideje kerestük ugyanakkor a lehetőségét annak, hogy – elsősorban akvizíció útján – tevékenységünket diverzifikáljuk. A ma bejelentett tranzakció megteremti ennek a feltételeit, és jövőbeni üzleti építkezésünk egyik stratégiai alapját jelenti. A következő időszakban a legfontosabb célunk az lesz, hogy a lehető legteljesebben kiaknázzuk a két társaság közötti szinergiákban rejlő üzleti potenciált
– tette hozzá menedzsernyelven a BDPST Zrt. tulajdonosa.
„Az Appeninn Nyrt.-ben társasági részesedés megvásárlására kötött adásvételi megállapodás révén sikeresen bővítjük a BDPST Group kompetenciáját a kereskedelmi ingatlanok és irodaházak fejlesztése és üzemeltetése terén” – ezt már Appeninn vezérigazgatója mondta. Tóth Judit mondott még ennél is érdekesebbet. Hangsúlyozta:
a BDPST Group prémiumkategóriás ingatlanokra fókuszál, elsősorban leromlott állapotú, műemléki épületek helyreállítására, megőrzésére és új, modern funkcióval való megtöltésére. Szakembergárdája évtizedes ingatlanfejlesztői és hotelmenedzsment-tapasztalattal rendelkezik.
Emlékezetes, hogy Tiborcz István sokáig titkolta, hogy az ő tulajdona lenne a BDPST Zrt., mindössze annyi vezetett hozzá, hogy ő fizette be a társaság bejegyzési illetékét, majd később elismerte, hogy az övé a cég.
A BDPST Zrt.-hez tartozik a turai kastély, a Ranolder-villa Badacsonyban, a Mahart-ház nevű, Pesti Vigadó melletti palota, egy palotaszint az Andrássy úton, és egy 2000 négyzetméteres orbánhegyi telek.
Csodás utat járt be az elmúlt hetekben Mészáros Lőrinc újszülött sportmárkája, a 2Rule: a sosem látott állami hátszéllel indított cég termékeit már több focicsapat – így természetesen a Felcsút és annak fiókcsapata–játékosai is magukra húzhatják, rövidesen azonban a Telekom Veszprém kézisei is a tökéletesen szalonképes angol szóvicc által ihletett márka mezeire válthatnak a pályán.
A még mindig nem egészen ismert módon, alapanyagból és helyen készülő ruhákszélesebb körben való debütálására egészen mostanáig kellett azonban várni: a paksi ATOMfutáson, illetve a még inkább embert próbáló brutálATOMon ugyanis az érem és az ajándék palack bor mellé egyedi 2RULE pólókat is adnak majd a szervezők.
Egy hónapig tartó augusztusi szabadsága előtt gigantikus médiaholding létrehozásáról döntött Orbán Viktor miniszterelnök — írja a 444.hu.
A portál értesülései szerint szeptembertől megszűnnek a párhuzamos tulajdonlások a fidesz médiabirodalmában, a különböző kormányközeli emberek érdekeltségei beépülnek egy holdingba, és Liszkay Gábor Mediaworks elnök-vezérigazgató keze alatt kerülnek központi felügyelet alá.
A médiumok beolvasztását Jászai Gellért, a Mészáros Lőrinc tulajdonához tartozó Konzum Nyrt. elnök-vezérigazgatója és az Opus Global Nyrt. igazgatótanácsának tagja szervezi meg,. A lap szerint ez garancia arra is, hogy a holding végül Orbán Viktor közvetlen környezetében maradjon. Jászai tárgyal az egyes médiatulajdonosokkal, és készíti elő a szerződéseket az átadásokhoz.
Balra Liszkay Gábor. Fotó: Marjai János / 24.hu
Liszkay Gábor július utolsó napján, épp a Hír TV visszafoglalása előtt alapított céget Media Fundamentum Nonprofit Zrt. néven. A 444.hu szerint ez a holding lesz a vezérlőpultja a központosuló kormányzati médiának.
A Media Fundamentum alá kerül be a Mediaworks, a frissen megszerzett Simicska-birodalom: a Hír TV, és a hírek szerint hamarosan újjáinduló Magyar Nemzet kiadói joga.
Beolvadhat a már most is Mészáros-tulajdonba tartozó Echo TV, a Karc FM rádió, és a ma még Vajna-közeliként működő Retro Rádió, ami a jövőben erősebb közéleti színezetet kaphat. Az ernyő alá kerülhet a most még Matolcsy Ádám tulajdonában lévő Origo Zrt. is.
Az Andy Vajna féle tv2 sorsa azonban bizonytalan.
Egyedül Habony Árpád érdekeltségei, az ingyenes Lokál napilap, a Lokál Extra, és a 888 úszhatja meg a beolvadást, de erről még nincs végleges döntés.
A lap kérdésére egy, az ügyre rálátó forrás úgy fogalmazott, hogy Orbánnak elege van abból, hogy egyes strómanok és kijelölt tulajdonosok sajátjuknak tekintik, és önkényesen hordják szét a rájuk bízott vagyont. A kormányközeli cégvilág íratlan szabályai szerint ugyanis
el lehet tenni pénzt, de úgy és annyit, amennyit fent leegyeztettél; ha stikában ezen felül is sápot szedsz, véged. A rablógazdaságnak is megvan a maga betyárbecsülete.
Közpénzes megbízásokban dúskáló társaságot szerzett Mészáros Lőrinc. Mióta az ő érdekeltsége lett a 4iG Nyrt., még nagyobb lett a pörgés: rögvest beesett például egy 1,6 milliárdos megrendelés.
A 4iG Nyrt.-t már 2015-ben Mészáros Lőrinc közelében emlegették, de közvetlen bizonyíték nem volt a kapcsolatra.
A Microsoft sajtóinformációk szerint korrupciógyanús állami megrendelések miatt szakította meg az üzleti kapcsolatot a 4iG leányával. Ennek ellenére Mészáros tőzsdei cége egyre növeli befolyását a 4iG-ben.
A 4iG igazgatóságába idén júliusban bevették Zibriczki Bélát, akit korábban Tiborcz István szoftverüzlete kapcsán emlegettek.
Augusztus 24-ével távozott a 4iG vezérigazgatója, Felső Gábor.
A közpénzes útépítések, vasúti és magasépítési megbízások mellett kevesebb figyelem jut a IT-beszerésekre, pedig milliárdok ömlenek ebbe a szektorba is az EU-tól, az államkasszából és az állami cégektől egyaránt. Mészáros Lőrinc már néhány hónappal számítástechnikai nagy bevásárlása után megízlelhette az IT-ra szánt közpénz ízét: a Gazdasági Versenyhivatal június végén engedélyezte, hogy a felcsúti gázszerelő tőzsdei érdekeltségei közvetlen irányítást szerezzenek a 4iG Nyrt.-ben, majd a cég augusztus 14-én 1,6 milliárd forintos megrendelést kapott az E.On-tól.
De a 4iG és leányvállalatai – a Humansoft Kft. és az Axis Rendszerház Kft. – Mészáros hivatalos érkezése előtt is gyakori befutók voltak a közbeszerzéseken és az uniós pályázatokon.
Többek között:
a múlt évben az SBP Systems Kft.-vel nyerték el a Belügyminisztérium 60 milliós megbízását.
A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság 75 milliárdos és 42,5 milliárdos összértékű beszerzéséből is kaptak egy szeletet 2017-ben. És a 65 milliárdosból is. 2015-ben pedig a 14 milliárdoson futottak be más cégek mellett.
17,8 millióért dolgoztak a Központi Statisztikai Hivatalnak, 2016 végén 16 millióért az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak, 16,2 millióért a NISZ Zrt.-nek.
De Mészáros nem egyedül van a fazék körül, áttételesen megjelenik Tiborcz István, a miniszterelnök vejének köre is. A Mészáros-féle Konzum tulajdonszerzésével értelemszerűen átalakult a 4iG igazgatótanácsa, az elnöki posztot július 26-a óta Jászai Gellért, a Konzum-csoport elnök-vezérigazgatója tölti be, de széket kapott Zibriczki Béla is. Róla korábban a Népszava írta meg, hogy köze lehetett a miniszterelnök vejének gyanús szoftverbizniszéhez Bertha Péter üzlettársaként.
Tiborcz és a nagyanyai rokon
Tiborcz az Elios-botrány kipattanása után új vizekre evezett: nagyjából az Eliosból történt kiszállással egy időben bevásárolta magát a Microsofttal is kapcsolatban álló HCS Experts Kft.-be. A Népszava annyit tudott meg, hogy a HCS Experts alvállalkozóként számlákat adott a Microsoft-viszonteladóknak, amelyek gyakran indokolatlanul drágán adták el termékeiket az állami cégeknek, intézményeknek. A lap szerint ugyanezt a sémát alkalmazhatta a szintén homályos tevékenységű Symmetria Magyarország Kft., amelyben Tiborcz a vizsgált időszakban közvetlenül nem volt tulajdonos. Bertha Péter viszont, aki anyai nagyanyja révén Tiborcz rokona, projektmenedzserként dolgozott itt. A Symmetria Magyarország tulajdonosa, Zibriczki Béla és Bertha Péter pedig társtulajdonosok a Syncope-Project Befektető és Tanácsadó Kft.-ben.
A Microsoft kidobta, Mészáros felemelte
Kínos ügyek kerültek napvilágra 4iG háza tájáról az utóbbi hónapokban: tavaly év végén derült ki, hogy egy átvilágítást követően, korrupciógyanús ügyek miatt a Microsoft két lábbal rúgott ki négy legnagyobb magyarországi viszonteladója közül hármat, köztük a Humansoftot, a 4iG egyik leányvállalatát.
A Microsoft hivatalosan is elismerte, hogy az amerikai igazságügy-minisztérium és a tőzsdefelügyelet nyomozást folytat ellene. A Wall Street Journal szerint a hatóságok a magyar állami beszerzések körül szimatolnak, ugyanis a kidobott közvetítőcégek a szoftvereket teljes áron vagy túlárazva adhatták a magyar kormányszerveknek, holott a Microsoft-központ jelentős árengedményt nyújtott a termékekre. A lap szerint a Microsoft kenőpénzekkel vette rá a kormányzati üzletek szereplőit, hogy az ő irodai szoftvereiket válasszák az ingyenes termékek helyett.
A szoftvervállalatnál annyira berágtak, hogy még a magas szintű NER-kapcsolatok sem számítottak: egy 20 milliárdos tender közepén zárták ki a magyar partnercéget a Microsoft-üzletből.
A Microsoft a gyaníthatóan érintett magyarországi viszonteladók kirúgása előtt néhány nappal, a legnagyobb csendben megvált Sagyibó Viktor kormányzati kapcsolatokért felelős üzletágvezetőtől, aki ezután éppen a 4iG-nél lett vezérigazgató, mindössze két hétre. Piaci pletykák szerint távozása mögött a Microsoft állt. Sagyibó a Microsoft és a 4iG után felfelé bukott: Lázár János miniszteri biztossá nevezte ki (és csak idén augusztusban derült ki, hogy Lázár távozása után megvált tőle a Miniszterelnökség).
A rosszul csengő, korrupciós hírek ellenére a Mészáros-féle Konzum PE Magántőkealap augusztus végén 22,75-ról 35,18 százalékra növelte részesedését a társaságban.
Mészáros váltja Mészáros barátját a Mészáros-közelben emlegetett cégben
Mészáros tőzsdei cégei, az Konzum és az Opus a Konzum PE Magántőkealappal júniusban kaptak zöld utat a versenyhivataltól a 4iG-s bevásárlásra, de a dollármilliárdos biztosan nem vett zsákba macskát az IT-céggel. Legalábbis a piacon már 2015 óta Mészáros-közeli társaságként emlegették a 4iG-t. A cégnyilvántartásban ugyan nem utalt semmi formális befolyásra, viszont kimutatható volt a kapcsolat a NER egy másik milliárdos vállalkozóján keresztül.
Mégpedig a felcsúti gázszerelő-nagyvállalkozó üzlettársán, Szíjj Lászlón keresztül, aki a Duna Aszfalttal tett szert országos ismertségre. 2015 végén jelentette be a GVH-nál, hogy megvenné a Tief-Terra Kft.-t, ez utóbbi pedig akkoriban részvénycsomagot birtokolt a 4iG-ben. Így vezette le az Átlátszó, hogy a Duna Aszfalton keresztül végső soron Mészáros Lőrinc közelébe vezetnek a szálak. Az oknyomozó portál egyébként már 2015-ben arról írt, hogy nincs minden rendben a 4iG környékén: egy 1,5 milliárdos mórahalmi fejlesztésnél alig-alig találtak komoly munkavégzésre utaló jeleket.
A Magyar Narancs cikke szerint a BVH Budapesti Városüzemeltetési Holding Igazgatósága idén májusban úgy döntött, hogy közbeszerzési eljárást indít a csatlakozott társaságok járműflottájának biztosítására. Az eljárás becsült értéke három évre, a plusz egyéves lehetséges hosszabbítást is beleszámítva 2,7 milliárd forint volt.
A feladatra közbeszerzési bizottságot hoztak létre, ám a tender műszaki tartalmának kialakításához biztosítási alkuszcéget vettek igénybe: a Hungarikum Biztosítás Alkusz Kft.-t, amelybe idén áprilisban Mészáros Lőrinc és felesége bevásárolta magát.
A BVH tenderét a Generali Biztosító Zrt. nyerte meg. Az igazgatóságnak készített összesítés külön kiemeli, hogy a Hungarikum második alkalommal szerzett be biztosításokat a BVH Zrt. részére, és ezúttal is „jelentős megtakarítást sikerült elérniük”. A csatolt táblázat szerint nagyjából 40 millió forintot két évre.
A Hungarikum a fővárosnak ingyen segédkezik, a jutalékát a nyertes cégtől, a Generalitól kapja, ez a piacon bevett gyakorlat szerint akár a biztosítási összeg 30 százaléka is lehet, amit jellemzően nem időarányosan, hanem előre kifizet a nyertes társaság.
A Médiatanács megállapította, hogy a jelvény szerkesztett műsorban jelent meg, de azon a sportszermárka logója – a kitűző mérete és a fémlapocskáról visszaverődő fény miatt – nem volt egyértelműen kivehető
– egyebek mellett ezért jutott arra a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, hogy alaptalan Turcsán Szabolcs panasza. Az LMP-s politikus azért fordult a testülethez, mert az Molnár Mátyás műsorvezető az M4 Sport Góóól!2 című műsorában a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó 2Rule sportmárka jelvényét viselte, ám sehol, semmilyen formában nem jelezték, hogy a terméket reklámozzák.
Az NMHH hosszasan indokolja, miért nem volt a jelvény viselése „burkolt kereskedelmi közlemény”, illetve reklám. A bevezetőben idézett érv mellett itt sorakozik az is, hogy a márkajelzés akkor sem volt kivehető, azonosítható, amikor a kamera teljes képernyőn a műsorvezetőt mutatta, a logó kizárólag technika segítségével volt azonosítható.
Az alapos vizsgálat után tehát a Médiatanács arra jutott, hogy nem történt szabálysértés a 2Rule-kitűző viselésekor, így nem indított eljárást.
Fotó: M4 Sport
Ebből viszont az következik, hogy az MTVA nem teljesítette a Magyar Sportmárka Zrt.-vel megkötött megállapodását. A 24.hu által kikért megállapodásban ugyanis az áll, hogy a 2Rule-t forgalmazó Magyar Sportmárka Zrt. nem fizet pénzt az MTVA-nak, ellenben barterban oldják meg az üzletet. Ennek keretében az MTVA vállalta, hogy termékelhelyezéseket eszközöl műsoraiban, amely azonban – az NMHH szerint – nem volt sikeres.
Ennek nyomán megkérdeztük az MTVA-t, hogy kiállított-e teljesítési igazolást Molnár Mátyás ominózus fellépése után. Ha igen, miért tette, miközben nem valósította meg a vállalt termékelhelyezést. Ha nem, akkor azt jelenti-e, hogy a műsorvezető kvázi díszítő elemként viselte a kitűzőt, s ha így van, milyen jelvények viselésére van módjuk a műsorvezetőknek. Amint az MTVA válaszol, cikkünket frissítjük.
Mészáros Lőrinc konzorciuma az SZ-E Konzorcium Százhalombattán éppen vasutat fejleszt, emiatt miatt le kellett zárni egy vasúti átjárót, írja az Index. A gond viszont az, hogy a munkálatok miatt a százhalombattai dolgozókat elvágták a munkahelyüktől, több száz embernek az eddig 700 méter helyett 4,5 kilométert kell sétálnia a vasútállomásról, a kamionok között. A másik megoldás, hogy szabálysértést követnek el, és átvágnak a veszélyes munkaterületen.
Az Index olvasója így írta le a helyzetet:
Ez a vasútvonal a város szélén haladva, egy korábban fény- és félsorompóval ellátott átjáróval választotta el a lakóövezetet az ipari parktól, ahova több száz munkavállaló jár az említett vasúti átjárón keresztül nap mint nap dolgozni. Augusztus 20. után ezt az átjárót röpke 2 évre teljesen lezárták, mindkét oldalra 3-3 betontömböt helyeztek (mint amilyen az M0 autópálya két iránya között is elválasztja a forgalmat. Ezzel az autók, motorok, kerékpárok közlekedését teljesen kizárták, illetve a gyalogosok is csak a beton akadályokon átmászva tudtak közlekedni, mert a betontömbök mellett egyik oldalon egy munkagödör van, a másikon pedig a bontásból származó betonhalom.
A NIF azt javasolta, hogy közelítsék meg az Ipari Parkot a 6-os úton keresztül, de ez az eddigi 700 méter helyett 4-4,5 kilométer gyaloglást jelent. Az önkormányzat most egy olyan megoldásban gondolkozik, hogy a Hulladéktelepen keresztül járhatnának át a helyiek. Ez viszont nem tűnik túl nagy segítségnek, mert ez is egy 3-3,5 kilométeres kerülő lenne.
A névsor egyre hosszabb: Mészáros LőrinctőlTiborcz Istvánon át Schmidt Máriáig. Fent látható videós összeállításunkban összegyűjtöttük, hogy az elmúlt időszakban kik és milyen beruházásokkal telepedtek le az Andrássy útra. A NER fő gazdasági potentátjai némelykor együtt szereznek, máskor utóbb szállnak be a másik ingatlanüzletébe, de a lényeg ugyanaz: a milliárdjaikat a közös ügyletek egyre sűrűbb szövedéke tartja össze.
A 3., 8., 52.
Garancsi István, Csányi Sándor és Hernádi Zsolt triója az Andrássy út 3., 8. és 52. szám alatti bérpalotákat birtokolja. Hétfői cikkünkben beszámoltunk róla, hogy a magyar gazdaság három különösen befolyásos szereplője a 2000-es évek közepén potomáron jutott hozzá az épületekhez.
Garancsi István, Csányi Sándor és Hernádi Zsolt, a magyar gazdaság három meghatározó figurája magánemberként együtt birtokol három Andrássy úti bérházpalotát.
Az Andrássy 3., az egykori Saxlehner-palota jelenleg felújítás alatt áll, a túloldalon található Andrássy 8. azonban már két éve szállodaként működik. A három üzletember – élükön Garancsival, a miniszterelnök jó barátjával – milliárdos beruházással 99 szobás, négycsillagos hotellé alakíttatta át a háztömböt. Hotel lesz az 52-es számú házból is, a legújabb projekt pedig a 3000 négyzetméteres Oktogon melletti épület átalakítása lehet. A start közelségét jelzi, hogy a napokban kiköltöztették a Szabó Ervin Könyvtár fiókkönyvtárát, és hamarosan megszűnik az épületben működő rendezvényközpont, a Hello Baby Bar is.
Andrássy út 52. Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
A 70.
Csányi Sándor háromnál se állt volna meg, további terjeszkedési terveit mutatja, hogy az OTP egyik ingatlan cége meg akarta szerezni az Andrássy 70. alatti irodaházat is. Az Inga Kettő Kft. csaknem 3 milliárd forintot ajánlott a svéd hátterű Stena Propertynek, de hoppon maradt. Az épületet, ahol korábban a Lukács Cukrászda is működött, élve a törvény adta elővásárlási jogával, végül a Gulyás Gergely által vezetett Miniszterelnökség vásárolta meg, hogy oda költöztesse az új közbeszerzési főosztályát.
A 43.
Tavaly aratott Tiborcz István, a miniszterelnök veje, aki az Andrássy 43.-ban vásárolt meg egy majdnem teljes emeletet.
Fotó: 24.hu
Az egyre nagyobb ingatlanokban utazó Tiborcz amellett, hogy megszerezte a turai kastélyt, a badacsonyi Ranolder-villát és a Pesti Vigadó melletti Mahart-házat, az Oktogon mellett alakított ki több mint 600 négyzetméteres lakásirodát. A hely eredetileg a BDPST Zrt. nevű ingatlanos cég központja lett volna, de a cég székhelyét végül áttették Garancsi, Hernádi és Csányi közös cégének, a CD Hungary Zrt.-nek gellérthegyi ingatlanába. A kapucsengőn továbbra is a BDPST neve szerepel, de a két megvásárolt lakás egy másik Tibocz-cég, a Downtown Development Kft. tulajdonába került 2017 őszén.
A 59.
A nyár eleje óta szinte naponta látni Mészáros Lőrinc Mercedes limuzinját az Andrássy 59. előtt, amely az Appeninn Holdingon keresztül került a felcsúti milliárdos érdekeltségébe. Az egykori Andrássy-palota, mai nevén Dávid-ház a Plaza House Kft. közel 2,2 milliárd forintos felvásárlásával váltott gazdát. Az ügylet finanszírozásához a Konzum Befektetési és Vagyonkezelő Nyrt. 622 millió forint kölcsönt adott, majd maga is beköltöztette székhelyét az épületbe. Augusztusban aztán
Tiborcz István bevásárolta magát az Appeninn Holdingba, így lényegében ötödrészben a Dávid- háznak is tulajdonosa lett.
Fotó: 24.hu
A 113.
Vannak régi tulajdonosok is a nemzet sugárútján, például a 113-as szám alatti épület még 1993-ban került az SBGK nevére. Az SBGK az Orbán családot is képviselő ügyvédi iroda, Bajkai István fideszes képviselőhöz köthető. A neves ügyvédi iroda az utóbbi években sokmilliárdos szerződéseket köthetett a Miniszterelnökséggel. (De két, csaknem 5 milliárd forintos tanácsadói megbízásból nemrég kikoptatta a Miniszterelnökség.)
A 80., 82.
A páros oldalon, az Andrássy út 80. tavasszal lezajlott tulajdonosváltásával nagy előrelépés történt egy további hotelberuházás felé. Schmitt Mária és Ungár Péter ingatlancége saját részvényeiért vette meg a házat, amelynek szomszédja, a 82-es szám alatti épület már korábban is a tulajdonuk volt. A Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (BIF) bejelentette, hogy a két ingatlant közösen átalakítva egy 8000 négyzetéteres boutique hotelt hoz létre, amit egy „Budapest iránt érdeklődő szállodaláncnak” kívánnak majd bérbe adni.
Keddi hír, hogy a BIF-ben 5,7 milliárdos részesedést vásárolt a Takarékbank, amely az utóbbi időben egyre erősebb kapcsolatba került a Mészáros-birodalommal.
Andrássy út 80-82. Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
A 116.
Tiborczhoz vezetnek a szálak a páros oldalon is. Weiss Manfréd egykori sugárúti villáját, a 116-os szám alattit Paár Attila cége, a West Hungária Bau Vagyonkezelő Kft. vette meg még tavaly februárban. Ez ugyanaz a társaság, amelyik megtette a szívességet, hogy az európai uniós csalás elleni hivatal célkeresztjébe került Elios Zrt.-ből kivásárolta Tiborcz István érdekeltségét. De a közvilágítás-szerelésben és közbeszerzésben világbajnok Elios átvétele csak a kezdete volt a Tiborcz-Paár partnerségnek.
Andrássy út 116. Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Az 1509 négyzetméteres Andrássy úti ingatlant 723,6 millió forintért sikerült megszereznie Paárnak az állami vagyon felett őrködő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. árverésén. Az átalakítási munkálatok folynak, erről árulkodik a „Maradandót alkotunk” szlogennel beburkolt ingatlan.
A szélsebesen gyarapodó építőipari csoportot tulajdonló Paár Attilának sem ez az egyetlen Andrássy úti ügylete, a West Hungária Bau nyerte el a megbízást az Operaház felújítására. A beruházás értéke 15,5 milliárd forint.
A 114.
A WHB szomszédságában, a 114-es szám alatti, ugyancsak egykori Weiss Manfréd-villán egy másik, közpénzes munkákkal jól kibélelt cég dolgozik, az Andrássy úton három ingatlanban is érdekelt Garancsi István vállalata, a Market. Ezt az épületet még 2015-ben vette meg a katari állam, a korabeli sajtóhírek szerint egymilliárd forint körüli összegért. Követségnek szánták az ingatlant, de egyelőre a Market-logó borítja: „Építeni szeretünk”.
Andrássy út 114. Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Hatmilliárdos ajándék és fekete lovak
Nem konkrét NER-es üzletemberhez kötődik, hanem az Orbán-kormány ajándéka a Magyar Művészeti Akadémia számára a 101-es szám alatt található Schwanzer-villa. A 80 fős apparátussal működő és 295 tagot számláló Magyar Művészeti Akadémia nemrég költözhetett be a 444 tudósítása szerint, überluxus magánklubba. A valaha az újságíró szövetség, a MÚOSZ székházaként működő épületet 2 milliárd forintért vették meg, és négymilliárdért újították fel az adófizetők pénzéből.
Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
A NER-csapat mellett akadnak fekete lovak is az Andrássy úti ingatlantulajok között, egyes épületek a mostani pörgésben keltek el, de nem világos még, kinél landolnak. Például a 110-es szám alatti, Zelnik István egykori Aranymúzeumaként ismert Rausch-villa tavaly novemberben kelt el, vevője pedig egy rejtélyes hongkongi a napi.hu cikke szerint. Zelnik cége, a Magyar Indokína Társaság Kft. bedőlése után, felszámolásban kelt el az épület, amelyet kezdetben 2,5 milliárd forintért hirdettek, végül azonban 1,68 milliárdért kelt el. Tény, hogy a vevő az ügylet előtt röviddel alakult Dragon Master Kft. mérlegében is pontosan ennyi szerepel a befektetett eszközök között. A Dragon tulajdonosi szálait a hongkongi Rose Investment Ltd.-ig lehet követni, amelyet egy hongkongi dollárral alapítottak.
4,2 milliárd forintért vállalta az M-E Konzorcium a szennyvíztisztító telep építését és csatornahálózat fejlesztését a Tarnaméra központú agglomerációban — derül ki a Közbeszerzési Hatóság honlapjára feltöltött dokumentumból. A fejlesztés Tarnaméra mellett Nagyfügedet és Boconádot is érinti.
A konzorcium tagjai a közbeszerzési szempontból ikonikus, felcsúti Mészáros és Mészáros Kft. valamint az Euroaszfalt Kft. A szerződést a résztvevő önkormányzatok szeptember 3-án, a Mészáros és Mészáros Kft. szeptember 6-án, az Euroaszfalt részéről pedig szeptember 13-án írták alá.
A műszaki ellenőr az Ister Mérnökiroda lesz, ők 11,9 millió forintért szerődtek a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft.-vel (NFP).
Már feltűnt a radaron
2016 márciusában gigantikus közbeszerzési eljárást indított az NFP: hat egyenlő részre bontott, összesen 420 milliárd forint értékű megbízást pályáztattak meg. Az Európai Uniótól várt támogatással 2020-ig javarészt szennyvízcsatornákat és -tisztító telepeket kell építeni, de hulladékgazdálkodási és ivóvízminőség-javító beruházásokat is végre kell hajtani.
A 70 milliárdos blokkok nyertesei között van Mészáros Lőrinc is, a Heves megyei megbízás az Észak-Magyarországra vonatkozó rész egy projekje. Ahogy korábban megírtuk: az EU ellenőrei először a furcsa közbeszerzés felfüggesztését kérték, majd Magyarországra jöttek ellenőrizni a pénz felhasználását. Az auditorok arra jutottak, hogy az ellenőrzési rendszer lényegében nem működik, és megvillant több mint 40 milliárd forint támogatás megvonásának a lehetősége.
Az Európai Bizottság ellenőrei itt jártak, vizsgálódtak a 420 milliárd forintos víziközműépítési projektnél, információink szerint több, súlyosnak ítélt problémára is bukkantak. Akkora szabálytalanságokat követett el a magyar fél a vélekedés szerint, hogy akár 40 milliárd körüli büntetés is lehet a vizsgálat vége.
Az Opus Nyrt. tulajdonába kerül a VIRESOL Kft. 51 százalékos üzletrésze – közölte a vállalat a Budapesti Értéktőzsde honlapján. Ezzel újabb lépés valósul meg az idén februárban bejelentett, a tőzsdei társaság működésében meghatározó tőkeemelés-sorozatból, írják közleményükben. A VIRESOL régiónk egyik legnagyobb modern keményítőipari üzeme, nettó értékesítési árbevétele meghaladja majd az évi 100 millió eurót.
A BÉT honlapján közzétett határozat szerint az Opus Nyrt. igazgatósága döntésével elfogadta a VIRESOL Kft. 51 százalékos üzletrészének apportját a szakértő által meghatározott 26 684 073 966 forint piaci értéken. A független szakértő által elvégzett jövedelem alapú (diszkontált cash flow) módszertani értékelés szerint a VIRESOL 100 százalékos saját tőkéjének nettó, kötelezettségek nélkül számított becsült piaci összértéke meghaladja az 52,3 milliárd forintot. A tőkeemelés során kibocsátandó új részvényeknél a februárban bejelentett 611 forintos árfolyamot veszik figyelembe.
2015-ben a VIRESOL Kft. (Visonta Projekt Kft. néven) azzal a céllal jött létre, hogy megépítse Magyarország egyetlen és a régió egyik legnagyobb, az elérhető legmodernebb malomipari technológián túlmutató búzafeldolgozó üzemét. Tavaly tavasszal indult a Mátrai Erőmű ipari parkjában a zöldmezős beruházás, jelenleg a próbaüzem előkészítése zajlik. A hulladékmentes technológiával működő gyár évi 250 ezer tonna hazai búza feldolgozásával keményítőt, alkoholt, valamint takarmány alapanyagokat állít elő a hazai és régiós élelmiszer-, gyógyszer- és vegyipar számára. A nagyfokú előzetes érdeklődés miatt a beruházás közben döntöttek a termékportfólió és a kapacitás bővítéséről; az újabb üzemegységek 2019 tavaszától további alapanyagokat állítanak elő: maltodextrint, kationos keményítőt és különböző takarmánymixeket. Az üzem nettó értékesítési árbevétele meghaladja majd az évi 100 millió eurót és összesen 280 embernek ad munkát.
Az Opus Global Nyrt. Igazgatósága annak érdekében döntött a tőkeemelések előkészítéséről, hogy a tőzsdei társaság üzletrészek apportjával szerzett új vagyonelemekkel kiegészülve a BÉT egyik meghatározó, a magyar gazdaság húzóágazatait jól tükröző ipari és termelő társaságává fejlődjön. Az Opus saját tőkéjét jóval 100 milliárd forint fölé növelheti a megkezdett tőkeemelés-sorozat. A társaság részvényesi értékteremtésének fontos lépése a tulajdonszerzés a VIRESOL-ban, az ügylet lezárásával a társaság várható eredményére, profittermelő képességére és tőkeszerkezetére jelentős pozitívummal kiható termelő vállalat kerül az Opus konszolidációs körébe.
Vajon miért nyomulnak a NER fővállalkozói az Andrássy út világörökségi környezetébe, néhai arisztokraták-gyárosok egykori villáiba? A műemlékekkel sok a macera, a hasznosítás korlátos, a felújítás drága, de úgy látszik, mindez nem csökkenti a szerzési kedvet. Mint korábbi cikkeinkben számba vettük, a NER összes nagyágyúja bevásárolt már a nemzet sugárútján, a dollármilliárdos Csányi Sándor OTP-vezér és Mészáros Lőrinc miniszterelnöki bizalmas éppúgy benne van a bizniszben, mint Orbán Viktor veje, Tiborcz István és az ingatlanágon milliárdos Schmidt Mária, nemkülönben Garancsi István és az építőiparban sztár Paár Attila.
Mindenkinek van már villája az Andrássy úton, aki számít. A NER nagyrészt bekebelezte Budapest fő sugárútját.
Presztízsszempontokból bizonyosan jó a frekventált helyen szerzett épület, luxushotelnak, tőzsdei cég székházának, puccos ügyvédi vagy más irodának, diplomáciai célra egyaránt alkalmas. Az is igaz, hogy a világörökségi környezetben némelyik ingatlant elég jó áron lehetett megszerezni. A Csányi-Garancsi-Hernádi trió például durván 600 millió forintért juthatott hozzá két épülethez: az önkormányzat valaha alig több mint 300 millió forinton számította be egy csereügyletbe a 8-as és az 52-es szám alatti ingatlanokat. Az utóbbi, közel 3000 négyzetméteres háztömb utolsó 318 négyzetméterért ugyan 269,9 milliót fizettek, ami 878 742 ezer forintos négyzetméterárat jelent, de a korábbi csereügyletből inkább 100 ezer forint alatti átlagár adódik.
Andrássy út 52. Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Ami a megtérülést illeti, az Andrássy út 8.-ból varázsolt luxushotel, a Hotel Moments Budapest egy év alatt már többet hozott, mint amennyiért anno két ingatlant cseréltek az önkormányzattal.
Garancsi István, Csányi Sándor és Hernádi Zsolt, a magyar gazdaság három meghatározó figurája magánemberként együtt birtokol három Andrássy úti bérházpalotát.
Aki korán kezdte, 100 ezer forintért is bevásárolhatott
A négyzetméterárak amúgy igen változatosak, a nyilvánosságra került ügyletek alapján 100 ezertől 1,2 millió forintig szóródnak. Az utóbbi időkben eladott darabok közül a legolcsóbban Paár Attila vásárolt be, Weiss Manfréd iparmágnás egykori villájáért ugyanis 723,6 millió forintot fizetett. Ha a jó állapotúként hirdetett, Andrássy út 116. alatti épület helyiségeinek majdnem 1200 négyzetméternyi területével számolunk, akkor picivel 530 ezer feletti négyzetméterárat kapunk. A szomszédban a másik Weiss-villáért kicsit többet, egymilliárd körüli összeget adott a katari állam, igaz, vagy 300 négyzetméterrel nagyobb telken fekszik az épület.
Andrássy út 116. Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Tavaly év végén 1,68 milliárdot fizetett a felszámolásból vásárló rejtélyes hongkongi vevő az egykori Aranymúzeumért, az Andrássy út 110-ért, a felszámolási hirdetmény alapján ezért 1404 négyzetméteres telken álló nettó 1062 négyzetméter felépítményhez jutott egy kis terasszal megtoldva. Néhány hete a Miniszterelnökség majdnem kétszer ennyiért szerzett ingatlant az Andrássy út 70.-ben, az 1,2 milliós négyzetméterár Gulyásék szerint nem nevezhető kiugróan magasnak. Olcsóbb volt Mészáros és Tiborcz tőzsdei cége, az Appeninn ingatlana, ha elhisszük a 2,2 milliárd forintos vételárat a mintegy 3000 négyzetméteres az Andrássy út 59. alatti Dávid-házért, akkor 733 ezerért mérték négyzetméterét.
Ingatlanszakértők szerint – akik persze az oligarchák ingatlanügyleteit firtató cikkekben nem szeretnék látni a nevüket – nehéz megítélni, hogy adott pillanatban olcsón vagy drágán vásároltak a befektetők. Ez különleges piac, hiszen Andrássy út csak egy van, nincs viszonyítási alap, a patinás villa, palota még szűkebb szegmens, így végképp nincs mihez hasonlítani. Ilyen épületekbe jellemzően presztízsokokból vásárolnak be, ott az ár másodlagos tényező, piaci logikát hiába keresnénk.
Átlagos négyzetméterár becslésére nem is vállalkoznak az ingatlanszakértők, mondván, a sugárút minden villája, palotáját egyedi darab. Kicsit sem hasonlít a lakáspiachoz, ahol a hasonló adottságú lakóingatlanok között 10-20 százalék különbség jellemző. A villáknál, palotáknál viszont akkor sem kell feltétlenül áreltérítésre gyanakodni, ha két ugyanakkora területű épület között 50, sőt 100 százalék a különbség – hangzik a jóindulatú megközelítés.
A kereslet határozza meg az árat, és figyelembe kell venni, hogy az elmúlt években bőven volt példa arra, hogy a kutyának sem kellett valamelyik épület. A volt diplomata Zelnik István 15 milliárd forintra tartotta az Aranymúzeum épületét, a felszámoló 2,5 milliárd forintért kezdte hirdetni, végül évekkel később alig több, mint 1,5 milliárd forintért kelt el. Évekig hirdette a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. az Andrássy út 114., illetve 116. alatti épületeket is, míg katar állam, illetve Paár Attila ráugrott a lehetőségre.
Andrássy út 114. Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Hitelfedezetnek se utolsó a világörökség egy darabja
Ha a vételárak, négyzetméterárak eltérnek is, fedezetnek egyformán kiválóak az Andrássy úti villák:
5 milliárd, 10 milliárd, de még 41 milliárd forintos jelzálogjog-bejegyzés is akad a patinás ingatlanok némelyikén.
A fénysebességgel növekvő West Hungária Bau csoport tulajdonosa, Paár Attila bő 700 millió forintos szerzeményének tulajdoni lapján például idén januárban 5 milliárd forint jelzálogjog jelent meg az Unicredit Bank Hungary Zrt. javára. Ezek szerint fedezetként elfogadta a bank az ingatlant, mégpedig a vételárnál sokszorosan nagyobb hitel mögé.
Az ingatlanpiacon terjeszkedő miniszterelnöki vej, Tiborcz István a 43-as szám alatti épületben az első emeleten vásárolt vagy 600 négyzetmétert tavaly, és néhány hónap múlva már fel is bukkant egy 400 millió forint keretbiztosítéki jelzálogjog bejegyzés a lakás-irodán.
Prudens bank másképp számol a palotákkal
A nagyobb kölcsönök mögé előszeretettel fogadnak el a bankok ingatlanfedezetet. Palotáknál a menet ugyanaz, mint a lakásoknál, az ingatlanbecslő megállapítja a piaci értéket, majd kikalkulálják a hitelbiztosítéki értéket, magyarul azt, hogy az adott ingatlan fedezete mellett mennyi hitelt nyújt a bank. Lakásoknál a piaci érték 70-80 százaléka jellemzően a nyújtott hitel összege, a bankok azzal számolnak, hogy viszonylag gyorsan pénzzé tehetők a lakóingatlanok, és nem is kell nagy árengedményt tenni. A villák és paloták esetében azonban szakértőnk úgy véli, egy prudens bank alacsonyabban, a piaci érték 50-60 százalékában állapítja meg a hitelfedezeti értéket. Azért, mert nagyon is kétséges a gyors értékesítés, kevesebb a potenciális vevő és bizonytalanabb az elérhető ár is.
Brutális összeg, 137 millió euró, több mint 41 milliárd forint jelzálogteher szerepelt egy időben például a luxemburgi gyökerű ingatlanfejlesztő, az Orco érdekeltségébe került 2404 négyzetméteres ingatlan tulajdoni lapján. Az Andrássy út 111. számról van szó, amelyet az Orco újított fel és jelenleg a felsőkategóriás butikhotel, a Mamaison Hotel Andrássy épülete. (Az Orco a frekventált helyszíneket preferálta, több befektetésük is volt az Andrássy úton: megvették a Divatcsarnokot és az ő székhelyük volt a 70-es szám alatti épület, amelyet nemrég vett meg a Miniszterelnökség.) A Schmidt Máriáék tulajdonába került 82-es számú ingatlanon 42 millió eurós jelzálogjog volt egy időben. Ezeknél azonban keretbiztosítéki jelzálogjogról van szó. Ilyen bejegyzés akkor keletkezik, amikor egy nagy összegű hitel mögé több ingatlant állítanak be fedezetnek, ezekben az esetekben sok köze nincs az adott ingatlan értékének a hitelösszeghez. Mindegyik ingatlanra ráterhelik a brutális keretösszeget, és bármelyik ingatlant eladhatják, ha gond támad az adós fizetőképességével.
Andrássy út 111. Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Mit vásárol még vissza az állam?
Nagyon is elképzelhető, hogy a Miniszterelnökség kibővített közbeszerzési főosztálya és a Magyar Művészeti Akadémián kívül mások számára is venne az állam épületet élve az örökségvédelmi elővásárlási jogával. Hiszen itt olyan villák sorakoznak, mint például a 100-as szám alatti palota, amely most ugyan irodaház, de eredetileg miniszterelnöki rezidenciának épült 1890-ben. Az elővásárlási jogot pedig azért iktatta jogszabályba az Orbán-kormány, hogy beszállhasson az ingatlanvásárba, ha indokoltnak találja. Hogy minden adás-vétel esetében él-e az elővásárlási jogával és megad-e minden pénzt, azt nem tudhatjuk, de volt már rá példa: az eladó svéd cég a könyveiben 1,7 milliárd forintra értékelt irodaházára 2,9 milliárd forintos ajánlatot adott az OTP egyik cége, és a csaknem dupla árat a Miniszterelnökség szakértői nem tartották rossz vásárnak.
Társalgó a Magyar Mûvészeti Akadémia új irodaházában az átadóünnepség napján Budapesten, a VI. kerületi Andrássy úton Fotó: Kovács Tamás / MTI
Az év végén még 1,7 milliárdra becsülték az Andrássy úti tömböt. Az MSZP feljelentést tesz.
Az MSZP minden esetre feljelentést tett az ügylet miatt. Időközben egyébként a K-Monitor megszerezte a házról készült értékbecslést. A 2018. májusi szakvélemény szerint a Hauszmann Alajos által tervezett palota, amelyet az Orco megerősített és irodaházzá alakított, statikailag kifogástalan műemlék épület. Forgalmi értékét 3 milliárd forintra becsülte a szakértő. Ehhez képest viszont a 9 millió eurós (mintegy 2,9 milliárd forint) vételár kedvezőnek mondható.
A Budapesti Értéktőzsde honlapján megjelent tájékoztatás szerint a felcsúti nagyvállalkozó, gázszerelő, tőzsdei befektető Mészáros Lőrinc érdekeltségeként ismertté vált 4iG Nyrt. 543 millió forint plusz áfa, tehát bruttó 689 millió forint értékben szerződött a Nemzeti Akkreditáló Hatósággal (NAH).
A projekt célja a hatóság eljárásainak tudásalapú átalakítása az ehhez kapcsolódó informatikai fejlesztések megvalósítása a közigazgatási szolgáltatások átfutási idejének csökkentése és minőségének javítása érdekében
— fogalmaz a közlemény.
A projektet EU-s pénzből finanszírozzák.
A Gazdasági Versenyhivatal június végén engedélyezte, hogy az Mészáros Lőrinc-féle Opus Global és a szintén Mészáros Lőrinc-féle Konzum Befektetési Alapkezelő és annak két tőkealapja, a Konzum PE Magántőkealap és a Repro I. Magántőkealap közvetlen irányítást szerezzen a 4iG Nyrt. felett. Néhány hét múlva be is esett egy 1,6 milliárdos megbízás az E.ON-tól.
A 4iG Orbán Viktor jóbarátjának érkezése előtt is mozgalmas üzleti életet élt: a Microsoft korrupciógyanús ügyek miatt inkább lábon lőtte magát, csak hogy megszabadulhasson a cégtől.
A szoftvervállalatnál annyira berágtak, hogy még a magas szintű NER-kapcsolatok sem számítottak: egy 20 milliárdos tender közepén zárták ki a magyar partnercéget a Microsoft-üzletből.
A kormány 2015-ben, Szatmáry Kristóf fideszes képviselő törvényjavaslata alapján megszüntette a Nemzeti Akkreditációs Testületet, feladatait pedig államosította és 2016 január 1-ével létrehozta a NAH-ot, amely laboratóriumok és tanúsító, valamint ellenőrző szervezetek számára állított ki akkreditációt. Az új hatóság körüli bonyodalmakról korábban a 444.hu írt.
1,2 milliárd forintra becsülte az NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. a Bugyi nagyközségre meghirdetett szennyvíztisztító telep és csatornahálózat fejlesztési tendert, de végül ennél 130 millió forinttal többe fog kerülni az uniós projekt.
Négyen pályáztak, közülük az M-E 2020 Konzorcium nyert, melyet a Mészáros és Mészáros Kft., illetve az EuroAszfalt Kft. alkot. A konzorciumnak nem ez az első sikeres tendere, Hevesen is ők nyertek:
A megbízás annak a 2016 márciusában indított gigantikus, 420 milliárd forintos keretközbeszerzésnek a része, amelyet az NFP hat egyenlő részre bontott. Az EU ellenőrei is felfigyeltek a gigaprojektre, először a nyerteseket négy évre bebetonozó közbeszerzés felfüggesztését kérték, majd Magyarországra jöttek ellenőrizni a pénz felhasználását. Az auditorok tavaly arra jutottak, hogy az ellenőrzési rendszer lényegében nem működik, és megvillant több mint 40 milliárd forint támogatás megvonásának a lehetősége.
Az Európai Bizottság ellenőrei itt jártak, vizsgálódtak a 420 milliárd forintos víziközműépítési projektnél, információink szerint több, súlyosnak ítélt problémára is bukkantak. Akkora szabálytalanságokat követett el a magyar fél a vélekedés szerint, hogy akár 40 milliárd körüli büntetés is lehet a vizsgálat vége.
Ugyanazzal az osztrák lajstromszámú magánrepülővel utazott a nyáron Orbán Viktor miniszterelnök, Mészáros Lőrinc lánya, Beatrix, illetve a ZTE tulajdonosa, Végh Gábor – írja az Átlátszó.
Az OE-LEM lajstromszámű magánrepülő 17 milliárdba kerül és bár a gép az osztrák léginyilvántartásban szerepel, szinte állandóan a budapesti repülőtéren parkol. Ahogy arról a 24.hu-n is beszámoltunk, ezzel a Mészáros Lőrinc társaságához köthető géppel utazott július végén Orbán Viktor Bulgáriába, ahol a MOL Vidi a Ludogorec ellen játszott BL-meccset. Az Átlátszó lefotózta, ahogy a miniszterelnök nem sokkal éjfél előtt tért vissza Ferihegyre.
A gép június 21-én Nyizsnij Novgorodba repült, ahol az Argentína-Horvátország csoportmeccset játszották a foci vb-n, július 15-én pedig Moszkvába, a vb-döntő napján. A meccset Orbán Viktor a helyszínen tekintette meg.
A luxusrepülő augusztusban Rijekában és Malagán is járt, a Malagáról való visszatérése után az oknyomozó portál fotót készített arról, ahogy a ferihegyi repülőtért kisgépes termináljának ajtaján egy kisebb társasággal kilép Mészáros Beatrix, valamint Végh Gábor, a ZTE tulajdonosa. Végh cége, a Pharos ’85 Kft. többek között focipályákat épített a Puskás Akadémiának.
Az Átlátszó összesítése szerint a magánrepülő az elmúlt hónapokban Horvátországon kívül járt Lisszabonban, Krétán, Máltán, Milánóban, Münchenben, Prágában, Szicíliában, és Portugáliában is.
Az Átlátszó egy luxusjacht útját is lekövette az Adriai-tengeren. Még júliusban megírtuk, hogy az olaszországi Porto di Ischia-i kikötőben, egy Lady M típusú jacht fedélzetén pihent Mészáros Lőrinc, Felcsút volt polgármestere. A hírportál szerint a luxusjacht és a fent említett magánrepülő többször is ugyanazon a helyen tartózkodott, például Bariban, Splitben, Rijekában és Velencében. Az oknyomozó portál drónfelvételt is készített a hajóról, valamint lefotózták, hogy a jachton tartózkodik Szíjj László, Mészáros Lőrinc üzlettársa, Homolya Róbert MÁV-vezér, illetve Kovács Ernő, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja.
Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök, Mészáros Beatrix, a Búzakalász 66 Felcsút Kft. ügyvezető igazgatója, Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter és Mészáros Lőrinc (Fidesz-KDNP) felcsúti polgármester (b-j) átvágja a nemzetiszínű szalagot a kft. bányavölgyi mangalicatelepének avatásán a Fejér megyei Alcsútdobozon 2014. november 18-án. MTI/Koszticsák Szilárd
Kisebb meglepetésre nem Cristiano Ronaldo vagy Gareth Bale csodálatos ollózásai, hanem Mohamed Szalah Everton ellen szerzett gólja nyerte a 2018-as Puskás-díjat, amelyet szeptember 24-én adtak át a FIFA-gálán.
Hétfőn, a FIFA londoni gáláján adták át a Puskás-díjat, melyre összesen tíz találatot jelöltek az elmúlt évből. Bár meghívást kapott, Orbán Viktor
Arról is beszámoltunk, hogy bár meghívást kapott, Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor ezúttal nem tudott elmenni a díjátadóra, pedig nem egyszer ő adta át az elismerést.
A miniszterelnök helyett a Nemzeti Sport tudósítása szerint ott volt a Puskás Akadémia elnöke, Magyarország egyik leggazdagabb embere, Mészáros Lőrinc, illetve a Puskás-ügyek rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, „a Puskás-díj létrehozásában nagy szerepet vállaló” Nemzeti Sport-főszerkesztő Szöllősi György. Felcsútról még elutazott Jakab János, a felügyelő bizottság elnöke, illetve Spandler Csaba, a csapat saját nevelésű játékosa is.
Magyar részről természetesen a helyszínen volt az MLSZ elnöke, Csányi Sándor, a válogatott szövetségi kapitánya, Marco Rossi, illetve Róth Antal utánpótlás-szakágvezető is.
Kitette a Facebookra, hogy árulja a szamizdatos archívumát, benne önről készült titkosszolgálati iratokkal. Aztán egy óra múltán lekapta a hirdetést. Miért gondolta meg magát?
Nem gondoltam meg magam. Azonnal elkelt.
Mennyiért?
Nem kevésért.
Milliók?
Persze.
Ki a vevő?
Nem árulhatom el.
Fura, hogy húsz év főpolgármesterség után pénzt kér történelmi dokumentumokért.
Mit kéne tegyek?
Felajánlani múzeumnak, közgyűjteménynek, ingyen, s megelégedni azzal, hogy a gyűjteményre címkézik: Demszky Gábor adománya.
Nem vagyok abban a helyzetben, hogy ingyen adjam azt, ami az enyém, amiért dolgoztam, szenvedtem, kutattam. Különben is az elmúlt évtizedekben három helyen helyeztem el archívumot az országban, az Országos Széchenyi Könyvtárban, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban és az OSA archívumban, valamint egyet Brémában. Ezért az ötödikért pénzt kértem.
Hat éve, amikor utoljára interjúztunk, tizenéves Skoda Fabiával járt, ami abból derült ki, hogy tilosban parkolt és a közteresek megbüntették.
A minap adtam el azt a Fabiát! Még olcsóbbat, még öregebbet vettem helyette. Ez sok mindent elmond az anyagi helyzetemről.
Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Tényleg ennyire padlón a büdzsé?
Azért nem panaszkodom, lényegében megélek a nyugdíjamból.
Persze jobban megélnék, ha hagynának tanítani, pénzt keresni Magyarországon. De nem hagynak, nemcsak engem, hanem Hodosán Rózsát sem, Magyar Bálintot sem, Pető Ivánt sem, Kuncze Gábort sem. Tiszta Kádár-rendszer.
Nem engednek be bennünket az ELTE-re. Én is csak egy évben egyszer, Csepeli Gyuri óráján adhatok elő. És a CEU-ra sem mehetünk.
Oda miért nem?
Attól tart a CEU vezetése, ha bármelyikünket meghívja, a kormány azonnal becsukná az egyetemet.
Van ott komolyabb ügy is egy Demszky-fellépésnél.
Áh, ami most megy, az komolytalan. Csak azért rugdossák a CEU-t, hogy a felszínen tartsák a migránsozást meg a sorosozást. A mi alkalmazásunk viszont provokációnak minősülne. És azt gondolják, amit én mondanék, más is el tudja mondani. Pedig az én történetem, akár rendszerváltásról, akár urbanisztikáról beszélek, személyesebb, hiszen nem analitikus vagyok, hanem maga az aktor, a cselekvő, a tettek embere.
Most, a Nemzeti Együttműködés Rendszere harmadik kétharmadának idején mit aktorkodna?
Öt választáson indultam és ötször nyertem. Elhiheti, most is tudom, mit kéne csinálni.
Mit?
Meg kell ölni a fenevadat!
És ki vagy mi az a fenevad, akit ön leterítene?
A fenevad maga a NER, amit parlamenti úton felszámolni lehetetlen. Ugyanis Magyarországon nincs demokrácia, ami egyúttal azt is jelenti, hogy illegitim a rendszer, ahogy ezt a Sargentini-jelentés EP-s megszavazása is deklarálja.
A Sargentini-jelentés nem beszél az Orbán-rendszer legitimitásáról, annyit állít, hogy Magyarországon több ponton sérül a jogállamiság.
Ez szerintem azt jelenti, hogy illegitim a rendszer, következésképpen én állampolgárként kijelenthetem: nem kell betartani a szabályait.
Visszavágyik az illegalitásba?
Annyiban igen, hogy annak idején szintén nem fogadtuk el legitimnek a rendszert, elmentünk a falig, vállaltuk a börtönt, megtörtént, vállaltuk a házkutatásokat, megtörtént, vállaltuk az útlevélvesztést, megtörtént, vállaltuk az állástilalmat és a követést meg a lehallgatást, mind megtörtént, és azt is vállaltuk, hogy időnként megvertek az utcán. Ma ennek a töredékét sem vállalja az ellenzék.
Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Hiszen, ami van, ha korlátosan, hibrid módra is, de demokrácia.
Dehogy demokrácia!
Lejt a pálya, ez kétségtelen. Ám, ha kormányzati médiacunamiban is, de szabadon választhattunk. És bár a miniszterelnök barátaiból lettek a leggazdagabb magyarok, és a hatalom cseszteti a civileket, és lebontja az ellensúlyokat, fideszes ül az ügyészség, az Állami Számvevőszék, az Országos Bírósági Hivatal, a választási szervezetek, a médiahatóság, valamint a jegybank élén, olyanról nem tudni, hogy követnének, lehallgatnának, összevernének ellenzéki politikusokat, házkutatást tartanának náluk, elvennék az útlevelüket. S nem a szovjet tömb meg a Varsói Szerződés, hanem az EU és a NATO részei vagyunk. Ez nem Kádár-rendszer.
Már csak azért sem demokrácia, amiben élünk, mert az ellenzék idomult a rendszerhez, partner ahhoz, hogy demokráciát játsszunk ott, ahol nincs demokrácia. Ennek így semmi értelme.
Szóval mit kéne csinálni?
Kivonulni a parlamentből és visszahozni a nyomtatott szamizdatos módszereket.
Nyomtatni? Minek? Ott a net. Írjon blogot, aki akar.
Az semmit nem ér. A papír, az ér el mindenkihez. Csomóan nem olvasnak netet, én hozzájuk is szólni akarok.
Aki nem netezik, ahhoz eljut a fénymásolt szamizdat?
El bizony. A tavaszi választási kampányban kétszer körbejártam az országot egy harmincfős csapattal, egyetlen nap alatt több megyét leterítettünk.
S volt értelme?
Volt, persze.
Miben mutatkozott meg?
Nehéz ezt megmondani. Jelen voltunk.
Orbán kétharmaddal nyerte a választást.
De közben kritizáltuk a rendszert,
szurkáltuk a szörnyeteget, ráadásul jobban megismertük az országot.
És a lapunk ismertté vált.
Mi is a lap címe?
Nyomtass te is! A tavaszi példányszámunk elérte a félmilliót. Négy oldal A/5-ös formátumban, nagyon sok ráfér ám, ha az ember nem fecseg.
Miket írtak bele?
Mindenfélét.
A szamizdattal kell legyőzni a fenevadat?
Azzal is.
És még?
Lehetne még lakáson szabadegyetemet szervezni. Ma is működik pár, nálam Heller Ági tartott három előadást, egyet Kantról, egyet Shakespeare-ről, egyet pedig Lukács Budapesti Iskolájáról, mind nagyszerű volt.
Szamizdat és szabadegyetem. Mi kell még a NER-szörny ellen?
Kenedi Jánossal könyveket adunk majd ki undergroundban, a lakásán lesz kutatóhely és butik. Izgalmas.
Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Szamizdat, szabadegyetem és undergroud könyvkiadás. Szemben az állami pénzen, milliárdos kampányokkal nyomott közmunkával, rezsicsökkentéssel és migránsozással, sorosozással.
Kevesli?
Molyfing.
Ugyanezt a lekicsinylést hallottam, amikor a nyolcvanas években nekiálltunk a szamizdatnak, és én már akkor azt mondtam, hogy még az én életemben összeomlik a Kádár-rendszer. És össze is omlott. Most pedig azt mondom, hogy az Orbán-rendszer is még az én életemben összeomlik.
A Kádár-rendszer nem a szamizdattól omlott össze, hanem Moszkva ledőlő falai temették maguk alá.
Ez igaz, de én azt mondom: csináljuk!
A rezsicsökkentésre és a migránsozásra vevő a nép. Az ellenzéktől hallható demokráciadeficitre és a korrupciózásra akkor sem, ha szamizdatból kapja.
Szerintem Európáról és a liberális demokráciáról kell beszélni, ugyanis Európa nagyon népszerű a magyarok körében.
Ha Orbán azt mondja, hogy mocskos migránsok, mi azt mondjuk, nem, a kurva anyádat, félre a migránsozással, nekünk Európa a fontos!
Így tudjuk a legnagyobb szeletet kihasítani a szörnyetegből. Tavasszal megerősödünk az EP-választáson, nyerjük Budapestet és néhány várost, aztán erről az alapról ősszel, az önkormányzatin megfordítjuk az egészet.
Tudja, mit mondott nekünk 2012 októberében?
Mit?
„Budapest az ellenzék ölébe fog hullani 2014-ben, és ismét a szabadság szigete lehet, visszaállítva arra a fejlődési pályára, amelyen 1990-ben elindult.”
Ez lett volna, ha van egy jó jelölt. De nem volt.
Emlékszik, kik indultak ellenzéki oldalon?
Mindegy, kik. Senkik. Nem emlékszem.
Bokros Lajos a szociktól, Staudt Gábor a Jobbiktól, Csárdi Antal a zöldektől és a liberális Bodnár Zoltán. Eredményük: 36, 7, 6, illetve 2 százalék. Mindez Tarlós István 49 százalékával szemben.
Ezekre az emberekre nem emlékszünk. És akikre nem emlékszünk, azok nincsenek. Nem tudtak ezek semmit! Még kampányolni se tudtak.
Hogyan kell kampányolni?
Úgy, hogy minden nap rólad szól.
Ön hogyan csinálná, hogy minden nap önről legyen szó?
Erről most még ne beszéljünk.
Min mosolyog?
Semmi, semmi.
Csak nem az jár a fejében, hogy jövő ősszel ön lenne az ellenzéki főpolgármester-jelölt?
Elárulhatom, gondolkodom, hogy ismét beszállok a politikába. A pártok nem érdekelnek, de függetlenként hajlandó lennék indulni.
Főpolgármester-jelöltként?
Még nincs döntés. Ha lesz mögöttem intellektuális és tárgyi erő, indulok. És jönne velem a régi csapatom. Olyan stratégiai tervezőm volt nekem, mint Atkári János, őt biztos visszahoznám.
Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Az imidzse nem a régi, egyelőre a bulvárban hallani önről. Április nyolcadikán, a szavazási sorállás alatt kosárból osztogatta a szamizdatját, amikor kérdezni próbálta az Echo TV. A móka odáig fajult, hogy ásványvizes palackkal vette üldözőbe a riportert. Tényleg le akarta önteni azt a fiút?
Csak spricceltem rá, hahaha.
Egy volt főpolgármester sorállók százai és egy kamera szeme láttára megkerget egy polbulvárriporter? Hogy van ez?
Állandóan rám szállnak.
A CEU melletti tüntetésen meg szemből átkarolta a riportert, és arasznyiról beszélt mosolygós ingerülten a fejébe. Végtelenül bizarr volt.
Kiváló módszer, ezt használom, ha valaki nem hajlandó leszállni rólam.
Egy másik szemétláda ugyanilyen agresszíven támadott meg, őt egész szorosan magamhoz öleltem, és mondtam neki, hogy „te, én annyira szeretlek és úgy szeretem a kérdéseidet”.
Szegénynek a mellemig ért a feje, sőt, a mellemhez ért a feje, és úgy lehetetlen interjúzni. Egyszer meg itt, a Balzac utca sarkán vártak rám, esős idő volt, befordítottam kettőnk közé az ernyőt, erre mögém osont, na de ott meg a fal volt, kicsit hátraléptem, s már meg is volt a pasi, lélegezni nem tudott.
Egy volt főpolgármester miért megy ilyen mélyre, mit keres a szuterénben?
Ezek lerázhatatlanok, akár egy teljes órán keresztül tapadnak, és kizárólag az ő eszközeiket használva lehet védekezni ellenük. Kutyák ezek. A sajtó kutyái. Ernyőt kell eléjük tartani, vagy magadhoz húzni és simogatni őket. Mára elértem, hogy tőlem félnek.
Volt egy rózsaszín szereplése is: a nyáron elhívta az esküvőjére a Blikket. Miért?
Valamelyik sajtó úgyis kiszúrta volna a dolgot, inkább beelőztem, hiszen, ha én szólok valakinek, akkor azt írja meg, úgy jelenik meg, ahogy én szeretném. Így is történt: korrekt képek, rövid, kedves, tárgyszerű szöveg. Azóta is rengetegen emlegetik.
Azt írta a Blikk: „Fotókon a boldog pillanatok: Így nősült meg ötödjére Demszky Gábor, azt is elárulta, mi a titka.”
És mi is volt a titkom?
Emlékszik?
Sok titkom van. Például az, hogy hogyan kell egy nőt elcsábítani.
Hogyan?
Egyszerű. A nők nagyobb része, már azok, akik hajlandóságot mutatnak az ismerkedésre, hiperérzékenyek az érintésre.
Nekem pedig van egy speciális vállfogásom. És ez elég. Még puszi sem kell.
És akkor minden megtörténhet.
„A Blikk kérdezte Demszkyt, mi a titka a zökkenőmentes együttélésnek, hamiskás mosollyal azt válaszolta: Mindig megtartottam a külön belvárosi lakásomat, mert így mindig volt hova visszavonulnom.”
Igen, a külön lakás! Na, az már nincs. Összeköltöztem a feleségemmel, a két gyerekével és a dédivel Érden. Ezért is adtam el a szamizdatokat. Előre nézek, nem a múltba: leváltjuk Orbánt.
Miből? Nincs egy vasuk sem.
Nem minden a pénz.
Pénz nélkül létezik politika?
Valamennyi kell hozzá.
Mit gondol a magyar pártfinanszírozásról?
Az katasztrófa. De Amerikában is katasztrófa. Az se transzparens, az is átverésen alapul. A nem túl szimpatikus Hillary Clinton százötvenezer dollárt kapott egy előadásért. Az negyvenmillió forint! Nyilvánvaló pártkorrupció.
Itthon hol lett elszúrva a pártfinanszírozás?
A kezdet kezdetén, a rendszerváltásnál, azóta mindenki hazudik.
A hivatalos pénzből, amit a pártok kapnak, lehetetlen politikát csinálni. Ezért a pártok lopnak.
Beleszorultak, nem hibáztatom őket, hogy eldugják a pénzt.
Főpolgármesterként sem hibáztatta őket ezért?
Nagyon kényelmetlen helyzet volt, amit személyesen úgy oldottam meg, hogy az öt főpolgármesteri- és az öt országgyűlési-, plusz az egy EP-kampány, azaz tizenegy kampány során sose tudtam, ki adott pénzt. Illetve egyetlen egyszer tudtam meg, amikor egy ilyen illető a választási győzelem után megjelent az irodámban, hogy kér valamit cserébe.
Ki ő?
Nem mondom meg, mert még aktív.
Mit kért?
Fővárosi ingatlant eladásra. Azonnal elküldtem, hogy énvelem aztán semmiben nem egyezett meg, tessék pályázni és a legjobb ajánlatot adni, viszontlátásra.
Miért önhöz kopogtatott be?
Nyilván mondták neki, hogy tudom, hogy adott. Amiből én azt a következtetést vontam le, hogy tudni sem szabad, ki segít.
Végül vitte az ingatlant a segítő?
Nem. Aztán átállt a másik oldalra. Ott nyilván meghálálták a szolgálatait.
Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Annak idején egy támogató hogyan adta át a pénzt? Befőttes gumival átfogott bankótekercs zsebbe, hogy Mikikém, Ernőkém, tegyétek csak el?
Esküszöm, hogy nem tudom. Nem tudok ennél többet.
Számla aligha mozgott.
Nyilván nem volt számla.
Bűncselekmény adni, bűncselekmény elfogadni, s alighanem bűncselekmény az is, ha tud róla az ember, de nem tesz feljelentést.
Az összes párt ezt csinálta, csinálja. Nincs legális út. Óriási baj. Ez a politika pestise.
Megtehette volna, hogy főpolgármesterként megmondja a párttársainak és a szociknak, hogy tűnés a fővárosi cégek közeléből, a Főkefétől, a Főkerttől és a többitől? És azért tudott volna tenni, hogy a négyes metrót ne lepje el a korrupció, ne a tervezett ár másfélszeresébe, 450 milliárdba kerüljön a beruházás?
A Főkefétől és a Főkerttől tudomásom szerint egyetlen fillért sem kapott az SZDSZ.
És az MSZP?
Tudtommal az sem. Nem a fővárostól vitték ki a pártok pénzt. És a metróról sem igaz, amit mondanak.
OLAF-jelentés született arról, hogy a beruházás hatvan százaléka csalásokkal érintett.
Baromság. A fővárosi cégekből, beruházásokból, ha agyonütnek se tudok példát hozni lopásra.
A szoci Hagyó Miklós és az ön tanácsadója, Mesterházy Ernő megjárta a börtönt.
Kétségtelenül megvádolták őket, hogy korrumpáltak fővárosi cégeket. De Mesterházy Ernőt felmentették első és másodfokon is, vagyis ártatlan azokban az ügyekben, melyekkel megvádolták. Hagyónál pedig a tizenöt vádpontból tán kettőben állt meg a vád.
A bíróság épp annyi büntetést hozott ki, amennyit előzetesben már leült Hagyó. Erre vajon mi a magyarázat?
Mi lenne?
Annyi szerepük volt, hogy a kampányban vezetőszáron megsétáltassák őket a kamerák előtt, aztán hadd menjenek istenhírével.
Ezzel már csak azért is egyetértek, mert akik annak idején a rendőrségen és az ügyészségen előkészítették a politikai korrupciós ügyeket, összesen nyolc fő, ma szerepelnek Tarlós István fizetési listáján, bent dolgoznak a főpolgármesteri hivatalban.
Ha majd választáson legyőzzük a Fideszt, Polt Péter főügyésszel kell kezdeni a fenevad semlegesítését: ő a sokfejű fenevad egyik feje.
És ha Polt nincs, percek alatt kideríthető, hogyan keletkeztek a műperek, csak be kell idézni, és azonnal elmesél mindent. Aztán Mészáros Lőrincet is be kell idézni, és ő is elmesél mindent.
Miért mesélne?
Mert olyan buta, hogy azt sem tudja, mit nem szabad elmesélni. Két óra alatt megtörne és dalolna. És mások is dalolnának. És már össze is dől a NER.
Ehhez a meséhez meg kéne nyerje a 2022-es választást az ellenzék.
Az az alap.
És aztán kint lenne egymillió orbánista az utcán.
Majd nyugalmat teremtünk, kormányozunk.
A pestises pártfinanszírozást hogyan alakítaná át?
Ahhoz nem értek. Nyilván több pénz kell és transzparencia és be kell csukni mindenkit, aki fekete pénzben érintett.
Azzal egyetért, hogy az SZDSZ-t a korrupciós ügyek tették tönkre?
Nem. Medgyessy Péter állította azt az ostobaságot, hogy az SZDSZ tele korrupciós ügyekkel.
Ön is azt mondta az imént, hogy mindenki tele korrupciós ügyekkel. Nyilván az SZDSZ is tele volt.
Az SZDSZ tönkretevője pont Medgyessy Péter és az ilyen nyilatkozatok. Medgyessy beszél? Miközben a cége már a miniszterelnöksége után, 2007-2008-ban 180 millió forintot kapott az új metrószerelvényeket beszállító Alstomtól?! Tanácsadásra, hogy meggyőzze a pártokat arról, hogy az Alstomé a legjobb ajánlat, nevetséges. Nyomozás is indult az ügyben. Gyanítom, a pénz zöme nem az övé maradt, hanem ment a pártjának. Korábban, még 1999-ben pedig százezer dollárt, harmincmillió forintot kapott azért, hogy meggyőzze Budapest ötödik kerületi szocialista képviselőit a Gresham-beruházás támogatásáról.
Tényleg azt gondolja, hogy egy ideges Medgyessy-mondat végzett az SZDSZ-szel?
Nyilván bonyolultabb az ügy. A lényeg számomra az, hogy sose voltam pártpolitikus és mindig is igyekeztem távol tartani magamat a pénzügyektől. Én azt sem tudom, hogyan kell pártot csinálni. Sosem csináltam.
Volt pártelnök az SZDSZ agóniája kezdetén.
Az tévedés volt, csupán néhány hónap. Politikus voltam, méghozzá rendszerváltó politikus, liberális, demokrata, de nem pártpolitikus. Ezért választottak négyszer újjá. Mondom, én tudom, hogyan kell legyőzni a Fideszt.
Fotó: Fülöp Dániel Mátyás / 24.hu
Az egykori szövetségesek, a szabad demokraták és az ősfideszesek tényleg annyira gyűlölik egymást, mint amennyire kintről látszik?
Kétségtelen, hogy az SZDSZ eltüntetésében komoly szerepe volt a Fidesznek.
A Fideszben úgy élték meg, hogy az SZDSZ-esek lenézték és elárulták őket.
Milyen árulásról beszélnek?
A nyolcvanas évek második felében vidékről, első generációs értelmiségiként Budapestre kerülő néhány tehetséges fiatal alapította a Fideszt. Egyetemistaként itták a későbbi szabad demokraták, Kis János és Konrád György és Tölgyessy Péter, úgy általában a pesti liberális elit szavát. Csakhogy, a fideszes értelmezés szerint, amikor Orbánék 1989-ben részt kértek a rendszerváltásból, azt a választ kapták, hogy gyerekek, előbb robbantsátok le a gumicsizmátokról a disznószart, tanuljatok nyelveket, olvassatok sok-sok szépirodalmat, álljatok be szépen a sor végére, de most gyorsan főzzetek egy kávét a kotyogósban, és majd szólunk tíz, húsz év múlva, ha beléphettek a szalonba. Röhrig Géza idézte fel, hogy az Ellenzéki Kerekasztalnál a szabad demokraták milyen lekezelően bántak Orbánékkal. Erre jött, hogy állítólag a „ballibek” 1993-ban a székházüggyel megrogyasztották a választási győzelemre is esélyes Fideszt, majd 1994-ben az SZDSZ összeállt az MSZP-vel, amit a Fidesz alávaló árulásként, a komcsikkal való lepaktálásként értékelt, nem teljesen alaptalanul. Mondják, Orbán ekkor döntött úgy, hogy, ha teheti, leszámol a szabad demokratákkal és a szocikkal. És a gumicsizma versus Kant ellenére ő bizonyult erősebbnek, kitartóbbnak, ravaszabbnak, jobb politikusnak.
És gátlástalanabbnak, kegyetlenebbek. Velem megcsinálták, hogy amikor 2010-ben megszűnt a főpolgármesteri megbízatásom,
egy hét alatt három volt feleségemet rúgták ki a munkahelyéről,
egyet a gyermekvédelemtől, egyet a Millenárisról, egyet egy kollégiumból. Egyébként meg Orbán az, aki 2010-ben felrúgta a rendszerváltás értékeit, az akkor közösen kialakított szabályokat. Ez az egész csicskáztatás, lekezelés puszta kitaláció, hazugság, a fideszesek terjesztette mitológia. Már az sem igaz, hogy mind csóró gyerekek, hiszen a többség szülői hátterében pártmúlt húzódik, Kövérnél, Orbánnál, sokaknál, szóval társadalmilag nem voltunk mi annyira különbözőek. A különbség az, hogy míg én és a Fideszből Molnár Péter és a Szelényi Zsuzsika részt vettünk a kulturális munkában, például a fontos írók terjesztésében, Orbán nem jött, amikor hívtuk, azzal utasított vissza, hogy őt nem az irodalom érdekli, hanem a hatalom.
Hiszen nem Orwellt akart terjeszteni, hanem a politika rendszerváltásban részt venni. Politikusnak készült, nem könyvkiadónak. És a nagy sebeket akkor kapta, amikor már mindannyian parlamenti politikusok voltak: 1993-ban és 1994-ben.
Mi be akartuk emelni őket, ők nem jöttek. Ők a hibásak, az együttműködésre képtelenek. A pártalapításban is beelőztek.
Saját pártot akartak, nem kívántak az SZDSZ „KISZ-e” lenni. Ez érvényes álláspont.
Mert csak a hatalom érdekelte őket már akkor is, s nem az ország sorsa. Engem viszont az ország sorsa érdekel azóta is.
Tök komoly, hogy jövőre indulna a főpolgármesterségért?
Februártól urbanisztikát tanítok a brémai egyetemen. És még nem döntöttem el, merre indulok. Ha nem állnak be mögém és elragad a tanítás, elengedem a politikát. Lehet, meglepő, de
főpolgármesternek lenni számomra nem olyan nehéz, mint a tanítás,
ugyanis a politikáról mindent tudok, a tanítás viszont, bár előadást tartottam ezerszám, új nekem.
Ebben a sapkában kampányolna?
Azt mondják rá, hogy migránssapka, pedig nem az.
Hanem?
Kirgiz, üzbég és tadzsik viselet, a neve tyubityelka. Kirgizisztánból hoztam, abból az országból, ahol a nagyapám alapította az első iskolát. Díszpolgárrá is választották, ahogy az apámat és engem is.
Ebben láthattuk a minap Gyurcsányék Kossuth téri tüntetésén is. Elhitte, hogy csak kint kell maradni az utcán s megdől a NER?
A tüntetés is egy technika, s én kíváncsi voltam, most működik-e. Hát, nem működött, nem mentek ki az emberek, de meg kellett próbálni. Az mondjuk nem esett jól, hogy a DK direkt olyan fotókat tett ki az oldalára, amiken nem látszom. Pedig elég feltűnő vagyok, magasabb az átlagnál, sapka is volt rajtam, mégis kicenzúráztak. Hihetetlenül irigyek arra, hogy ha elindulok egy választáson, azt megnyerem. Én tudom, hogyan kell győzni. A DK-sok meg csak azt tudják, hogyan kell veszíteni. Nem Gyurcsány számomra a konkurencia, hanem a párttársai. Gyurcsány is ikon, én is ikon vagyok, mindketten egy-egy korszakot képviselünk, nincs egoproblémánk, hogy ki a nagyobb. Kevesen maradtunk olyanok, akik tudnak szavazatot hozni, Gyurcsány ilyen, én még inkább, és az SZDSZ-ben Kuncze volt még ilyen. Kuncze, az igen! Kedves, humoros mackó.
Az a mackó önre azt mondta: Demszky egy nagyra nőtt óvodás.
Ez kedves megjegyzés, semmi baj vele. Kuncze demokrata, ezért tisztelem. Ő osztja a már a szamizdatos időkben is érvényes demokrata felfogást, miszerint lehet bárki a nyakunkon, ez az ország nem az oroszoké, nem az orbánoké, hanem a miénk, mindannyiunké.
Interjúkötet a 24.hu szerzőjétől
„Terike is iszogatott, én is iszogattam.”
„Az Orbán Viktor is geci. Az is geci. Azt is leírhatja.”
Orbán Viktor miniszterelnök időről időre rámorog a népre, hogy az ne rázza a pofonfát, mert még a végén leesik róla valami. A miniszterelnök kéthetente pénteken interjút ad a Kossuth rádiónak, amennyiben interjúnak lehet nevezni, hogy negédesen felkérdezik. A mostani adásban a miniszterelnök azt mondta:
Nemcsak a magunk érdekében, bár mi is emberből vagyunk, (…) hanem az ország érdekében világossá kell tenni: ha valaki idesuhint, akkor arra válaszolunk, amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten.
Ez egy érdekes állítás a kormányfőtől, de kezdjük azzal, hogy mire mondta. Az Átlátszó megírta, hogy van egy nagyjából 17 milliárd forintba kerülő magánrepülőgép, amelyen Orbán rendszeresen utazik, például egyik kedvenc csapata, a Vidi nemzetközi kupameccseire. Ez a gép, amikor nem a miniszterelnököt szállítja, gyakran repül Rijekába, ahol Mészáros Lőrinc beszédes nevű óriási luxusjachtja, a Lady Mrd. pihen. Amikor a gép megérkezik Rijekába, a jacht elhagyja a kikötőt. A lap lefényképezte a magángépen Mészáros családtagjait, a jachton pedig a MÁV frissen kinevezett vezérigazgatóját, Homolya Róbertet is.
A repülőgépezésben az a durva, hogy teljesen új távlatot nyit meg abban, mennyi pénzt gyűjtöttek össze a NER vezetői és vezető oligarchái az elmúlt években. A 17 milliárdos magángép ugyanis nem magyar oligarchaluxus, hanem a Janukovics-szintű ukrán oligarchák színarany budijához hasonló elérhetetlen álomkép. Magyarországon ehhez egyszerűen nincs elég pénz, ha rendesen mennek a dolgok. Ukrajnában van, az sokkal nagyobb ország.
Erre remek példa, hogy nyolcmilliárd forintos vagyonnal 2018-ban be lehetett kerülni a száz leggazdagabb magyar közé. Ez a magángép ennek a kétszeresébe kerül, tehát önálló jogon szerepelhetne a száz leggazdagabb magyar között.
A kormánykommunikáció kicsit meg is csuklott a probléma kezelésében, volt szó arról, hogy a gép Garancsi Istváné, aki szívességből vitte Orbánt rajta, ami egyrészt azért erős állítás, mert a Vidi-tulajdonos becsült vagyonának harmadát tenné ki a repülőgép. Másrészt mivel a miniszterelnök jó barátja irgalmatlan mennyiségű állami közbeszerzést nyer, ilyen szívességekbe még Magyarországon is belebukott volna bármelyik másik kormány. (Ennek szinte igazolására hozta fel a pártsajtó, hogy Gyurcsány Ferencet is vitték magángéppel, de azt elfelejtették hozzátenni, hogy Gyurcsány Ferenc meg is bukott – és egyébként is ritkán emlegetik a kormányoldalon erkölcsi referenciaszemélyként.)
A következő igazolás, amit Hollik István mondott el az ATV-ben, hogy így működik a kapitalizmus: mi köze van Orbán Viktornak ahhoz, hogy a barátja, aki húsz éve is a barátja volt, sikeres vállalkozó lett? Hát például az, hogy Mészáros Lőrinc nem sikeres vállalkozó. Abban kétségkívül a legsikeresebb, hogy a jó barátja által vezetett magyar állam közbeszerzéseit megnyerje, de sosem láttuk még Mészárost versenyhelyzetben. Majd ha Mészáros bármelyik cége olyan sikeres lesz, hogy egy jól teljesítő külföldi magáncég rendel tőle munkákat, mert jobban és olcsóbban végzi el, mint bárki más, akkor mondhatjuk, hogy Mészáros sikeres vállalkozó. Ez így nem kapitalizmus, hanem valami egészen más.
A miniszterelnök viszont politikai támadásként, a közelgő EP-választási kampány nyitányaként igyekszik kezelni a helyzetet, ezért a fenyegetőzés. Orbán szándékosan úgy állítja be a helyzetet, mintha a magángépről szóló történetek a normális politikai ügymenet szerint zajlanának, hiszen ilyen a politika adok-kapokja. De ez nem így van.
Egyrészt Orbánnak nincs olyan ellenzéke, amelyik ilyen pofonokat tudna rá mérni. Ki lenne az, aki kikutat egy ilyen információt? Gyurcsány Ferenc? Ungár Péter? Pedig egyébként a politikának valóban része lehetne az, hogy lebuktatjuk a másik oldal lopásait és urizálását, de erre a magyar politikai ellenzék elég régóta képtelen (más értelmezések szerint nem is nagyon ambicionálja). Így
Orbán valódi ellenség hiányában ismét a saját képzelt ellenségeit vetette be, akiket személyesen mostanában már meg sem nevez. Valakik odavágtak. Hogy kik, az nem fontos, de vissza lesz adva, hiszen Magyarország kormánya erős, kemény, férfias, valamint a helyén van. Ilyen a politika, pofonokat kapunk, pofonokat adunk. Legalábbis Orbán ezt szeretné láttatni.
Orbán Viktor másodszorra fenyegette meg nyilvánosan az ellenségeit. Az első alkalom a március 15-ei beszéde volt, amit leginkább az akkor még létező, Simicska Lajos tulajdonában álló, de független újságírói munkát végző Magyar Nemzet cikkei válthattak ki. Orbán akkor elégtételt emlegetett, és a választás után Simicska valóban eladta a teljes cégbirodalmát, a kecsketenyészetén kívül, a Magyar Nemzet és a Heti Válasz megszűnt, a Hír Tv pedig megtért a Fideszhez.
De az Átlátszó mögött nem áll Simicska Lajos, sőt, Soros György vagy Hillary Clinton sem.
Hiába próbálja Orbán a saját logikájával politikai csapásmérésnek beállítani a sajtó működését, hiszen ez az újságírók valódi munkája, még ha ezt a Fideszhez közeli médiabirodalmon belül másképp gondolják is. Ugyanez történt az Egyesült Államokban, ahol Donald Trump egyik miniszterének már le kellett mondania a költséges magánrepülőzések miatt.
A miniszterelnök mostani, kissé közhelyes, de mégis csak az általánosságok szintjén maradó fenyegetésének („Nem szoktunk mi adósak maradni” ) egyetlen célja lehetett azon kívül, hogy minden még dolgozó, független újságíróban megfagyjon a vér: politikai támadásnak beállítani egy újságcikket, ami ennél sokkal komolyabb dolgot leplezett le.
Azt, hogy a NER-ben sokkal több ellopott pénz van, mint valaha képzeltük.
20,881 milliárd forint árbevétellel, 50,383 milliárdos mérlegfőösszeggel és 16,4 milliárd forint saját tőkével zárta az idei első félévet a Mészáros Lőrinc nevéhez fűződő OPUS GLOBAL Nyrt. – derül ki a társaság beszámolójából, amelyet a Budapesti Értéktőzsde honlapján tett közzé.
Az idei első féléves mérlegfőösszeg 2,3 milliárd forinttal magasabb a 2017 év véginél. Az adózás előtti eredmény 300 millió forint, a teljes cégcsoport üzleti eredményességét mutató EBITDA (kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) pedig 1,682 milliárd forint, ami a tavalyi év első félévéhez képest 19 százalékkal alacsonyabb.
A részvények kapitalizációja 2018 közepén meghaladta a 225 milliárd forintot, ami 416 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi 43,6 milliárd forintnál. (Illusztráció: MTI / Komka Péter)
Nem könnyű a korrupt politikus élete. Kihasít magának a közösből néhány milliárdot, és mégsem mondhatja a kis József Attilával, hogy „Míg a cukrot szopogatnám/ Új ruhámat mutogatnám/ Dicsekednék fűnek, fának/ Mi jó dolga van Attilának.” Neki bizony kussolnia kell.
Ő nem dicsekedhet fűnek, fának, mekkora pénzre, vagyonra, micsoda cégekre tett szert, neki el kell rejtenie, úgy kell tennie, mintha csak abból a rongyos néhány millióból élne, amit hivatalosan keres – és ez nagyon nehéz. Olykor ki is esik a szerepéből, és villant egy sokmilliós órát, egy méregdrága táskát, egy számára elvileg aligha megfizethető vadászatot, utazást, luxusingatlant, és akkor retteghet, hogy lebukik. Pontosabban korábban retteghetett, manapság már kevésbé kell tartania a leleplezéstől, mert jelentősen csökkent a leleplezésére hivatott szervek és médiumok száma.
Korábban az ilyen politikusok offshore cégekbe mentették ki a pénzüket vagy a dobozban átvett kötegeket otthon, esetleg külföldi széfben tartották, de mára a strómantartás jött divatba.
Keres a politikus egy mindenre kapható régi cimborát, akinek azt mondja:
Barátocskám, gazdaggá teszlek, de olyan gazdaggá, amit te el sem tudsz képzelni. S nem is kell neked azt elképzelni, elég, ha azt teszed a pénzzel, amit mondok. Úgy élsz, mintha a tiéd lenne, de most nagyon figyelj, ide nézz a szemembe, és jól jegyezd meg! Ez valójában az én pénzem. Ha egyszer azt mondom neked, hogy ide vele, akkor szépen visszaadod. Persze nálad is hagyok belőle valamit, ez majd attól függ, hogy viselkedsz.
Ám a fölényes szavak mögött ott a rettegés.
Mert a tolvaj politikus folyton azon retteg, nem veri-e át a strómanja. Nem lopja-e el az ő gondosan összelopott pénzét. Nem mondja-e neki egykor, hogy:
Drága barátom, most már nem vagy miniszterelnök/miniszter/államtitkár, nincs hatalmad, pláne fölöttem, a dúsgazdag üzletember fölött. Papírt ugye nem készíthettünk a mi kis ügyletünkről, de ha lenne is, azonnal följelentenélek. Tehát húzzál el a… (itt szóhasználatának megfelelő hűvös, hideg vagy éppen meleg helyet javasol).
Ez jár a strómantartó fejében, erre ébred izzadtan éjszaka, aztán az egyik reggel kiadja a parancsot a sajtónak, a hozzá hű famulusainak, hogy tessék tönkretenni, lejáratni X stróman urat, aki aztán át is adja a vagyont Y úrnak, az új strómannak, hiszen nincs kedve börtönbe vonulni. Nem könnyű megtalálni a helyes arányt, mert, ugye, egy-két stróman kevés, száz meg már sok, tehát fáradságos munkával ki kell választani azt az öt-tíz alakot, aki egymás ellen is kijátszható. Sőt, mostanában divatba jött, hogy a strómanok tulajdonoljanak egymás vagyonából zsíros részeket, így egymást is figyelik.
Aztán fogas kérdés az is, mennyire legyen okos a stróman. Kezdetben eszes strómant volt szokás tartani, de aztán kiderült (elég csak Simicska és Spéder strómanokra gondolnunk), hogy az effélék gondolkodnak, okoskodnak, gyakran a saját érdeküket a strómantartójuk elébe helyezik, tehát csak a gond van velük. Ezért beköszöntött a buta strómanok ideje. A sziklahűség és kellő ostobaság a ma divatos strómanok legfontosabb tulajdonságai.
Fotó: Marjai János / 24.hu
De hogy a strómantartó továbbra se aludjon nyugodtan, felhívom a figyelmét egy régi történetre.
A monarchia hadseregében a honvédelmi minisztérium egy vidéki garnizonból egy „átlagos képességű csapattisztet” (ami a kellően ostoba elegáns megfogalmazása) vezényelt a minisztériumba, hogy ott elolvasson minden főhatósági leiratot, és ha megértette, akkor mehetett a rendelet a csapattestek felé, ha meg nem, akkor még dolgoztak kicsit a szövegen. A derék vitéz nagyon jól érezte magát a fővárosban, sőt, kiokosodott a finom környezetben. Egy-két év után már nem volt átlagos képességű, ezért visszaküldték a csapatához, és hoztak helyette újat. Könnyen lehet, hogy Lőrinc barát is kiokosodik, megmohósodik, és ezzel elveszíti az eredeti hamvasságát, ami oly kedves volt az Orbán-családnak.
Ne gondoljuk tehát, hogy könnyű a dolga egy strómantartónak, hisz’, akár a gondos juhásznak, számon kell tartani állatait, etetni őket, figyelni, nehogy a kosok egymásban kárt tegyenek, pontosan jegyezni a szaporulatot – szóval ezernyi feladat adódik a strómanbirkákkal, tartójuk alig tud egy kis időt szakítani a kormányzásra és az újabb EU-s pénzek ellopására.
Ezért nem csodálkoztam, amikor néhány napja igen érdekes, a strómanok jövőjét aláásó cikket hozott le az ellenzéki sajtó.
Csekély visszhangja volt a hírnek, pedig korszakalkotó.
Alig egy hónapja Mészáros Lőrinc egyik cége, a Konzum PE Magántőkealap eladta az Appeninn Nyrt.-ben lévő 20,59 százalékos részesedését egy Tiborcz István többségi tulajdonában lévő vállalkozásnak, a BDPST Zrt.-nek. Tehát Orbán lányának családja egy 6 milliárd forintra becsült cég tulajdonosa lett. Hivatalosan, lepapírozva. A vételár üzleti titok!
Magyarán Lőrinc barátnak szólt a főnök, hogy adjál csak szépen oda a lányoméknak egy hatmilliárdos pakettot, de izibe. És ez valami nagyon új. A strómantól elindult vissza a vagyon az igazi tulajdonosi körhöz. Azt hiszem, ez folytatódni fog. A Mészáros tulajdonában lévő vagyonelemek között bőven van, ami a fiatal párt igencsak érdekelheti: szállodák, az idegenforgalom számára fontos telkek, ingatlanok.
Igyekezni kell, Lőrinc barát felesége, gyerekei, úgy hírlik, maguk is kedvet kaptak a tulajdonláshoz, számos cégük mellett a három gyerek nevének kezdőbetűiről elnevezett B. Á. L. Zrt. állami tenderek sorát nyeri el, már hárommilliárd fölött az éves nettó árbevétele. Szóval mielőbb le kell rendezni ezeket az ügyeket, hiszen ki tudja, hogy a strómanok gyerekei strómanjai-e a strómantartók gyerekeinek. Bonyolult világ ez.