Quantcast
Channel: mészáros lőrinc – 24.hu
Viewing all 1627 articles
Browse latest View live

Már 103 milliárdnyi munkája van Mészáros Lőrinc vasutas cégének

$
0
0

„Az Opus Global Nyrt. közvetett tulajdonában és konszolidációs körében működő R-KORD Építőipari Kft. aktív szerződésállományának értéke közel 20 százalékkal, azaz 20,3 milliárd forinttal bővült 2018. június végéhez képest” – írja közleményében Mészáros Lőrinc Opus Global nevű cége.

A közlemény szerint az R-KORD Kft. 2018-ban került az Opus Global tulajdonába. A vasútépítéssel összefüggő biztosító- és távközlő berendezések, valamint vasúti felsővezeték építése, karbantartása, tervezése és engedélyeztetésére specializálódott építőipari vállalat 2018. június 30-ra számított apportértékében

103,6 milliárd forinttal vették figyelembe az akkori szerződésállományt. 

A társaság középtávú célja, hogy határokon átnyúló vasútfejlesztési projekteken keresztül kiterjessze tevékenységét a közép-kelet-európai régióban is – írják.

Kiemelt kép: Marjai János/24.hu


A Mészáros és Mészáros Kft.-nek már 219,5 milliárdnyi munkája van

$
0
0

Az OPUS GLOBAL Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján tette közzé, hogy a közvetett tulajdonában és konszolidációs körében működő Mészáros és Mészáros Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. aktív szerződésállományának értéke 14 százalékkal, megközelítőleg 26,5 milliárd forinttal bővült a társaság PwC által készített vagyonértékelése óta.

A Mészáros és Mészáros Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 51 százalékos üzletrésze a 2018-ban végrehajtott tőkeemelési sorozat részeként került az OPUS GLOBAL Nyrt. közvetett tulajdonába. A tőzsdei társaság igazgatósága 2018 november 15-én fogadta el az építőipari vállalat nemzetközi szakértő (PwC) által 2018. június 30-i fordulónapra meghatározott piaci értékét.

A Mészáros és Mészáros Kft. aktív szerződésállománya az értékelésekor meghaladta a 193 milliárd forintot, amely az azóta eltelt kilenc hónapban további 26,5 milliárd forint értékű új szerződésállománnyal bővült. 

A Mészáros és Mészáros Kft. elsősorban nagytömegű földmunka, híd-, út-, közmű- és épületépítési, valamint egyéb építőipari kivitelezési munkákat végez.

Az Opus Global építőipari nagyvállalatait, azaz a Mészáros és Mészáros Kft.-t, valamint a vasúti beruházásokra specializálódott R-Kord Kft.-t, a Mészáros Építőipari Holdingon keresztül tulajdonolja.  A tőzsdei vállalat által közzétett adatok alapján a társaságok együttesen 46,8 milliárd forint értékű új szerződéssel növelték aktív szerződésállományukat az elmúlt háromnegyed évben.

Fotó: Marjai János/24.hu
Már 103 milliárdnyi munkája van Mészáros Lőrinc vasutas cégének
„Az Opus Global Nyrt. közvetett tulajdonában és konszolidációs körében működő R-KORD Építőipari Kft. aktív szerződésállományának értéke közel 20

Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd

Felcsúti akadémistával alapítottak céget Mészárosék

$
0
0

Hárommillió forintos jegyzett tőkével 2019. február 25-én alakult meg a BePro Career Agency Kft., melyet az Opten adatai szerint a cégbíróság múlt héten, március 12-én jegyzett be – írta meg az mfor.hu.

A cég tulajdonosa a Mészáros Lőrincék érdekeltségébe tartozó Talentis Group  Zrt., illetve a többségi befolyással rendelkező Papp Bence, aki egyben a cég ügyvezetője is.

A BePro Career Agency fő tevékenysége egyéb sporttevékenység, de számos más tevékenységi kört is felvettek, így például munkaközvetítést és PR, kommunikációt is.

Papp Bence a Puskás Akadémia növendéke volt a lap szerint, a biatorbágyi futballistát Testnevelési Egyetemen megválasztották az Év Fiatal Sportmenedzserévé is. Papp a Puskás mellett a Vasas Kubala Akadémián is megfordult.

Kiemelt kép: Marjai János/24.hu

Mészárosék cégére bízták a kórházak biztosításait, százmilliók vándorolhatnak Felcsútra

$
0
0

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) a Mészáros Lőrinc és felesége, Mészárosné Kelemen Beatrix érdekeltségébe tartozó Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft.-re bízta a kórházak biztosításainak alkuszi feladatait, ezzel a felcsúti birodalom százmilliós bevételhez juthatott.

Az állami egészségügyi intézmények tulajdonosi jogait gyakorló ÁEEK összevont közbeszerzési eljárásban igyekezett megkeresni az alá tartózó 91 kórház számára a legkedvezőbb biztosítási konstrukciót, ehhez pedig Mészárosék alkuszcégének segítségét vették igénybe. A kórházak egyenként is leszerződtek a Hungarikummal, itt például a Keszthelyi Kórházzal kötött megállapodást olvashatják pdf-ben.

Az alkuszcégek megbízójuknak ingyen dolgoznak, jutalékukat – ami piaci forrásaink szerint a biztosítási díj 15-20, kiugró esetben 30 százalékát jelenti – a nyertes biztosítótól kapják. Ez érdekeltté teheti az alkuszcéget abban, hogy minél magasabbra tornázza fel a biztosítási díjat, de egészséges piaci verseny esetén ez a veszély nem áll fenn.

Az ÁEEK közbeszerzésén a következő fedezeti körökre kerestek biztosítót:

  • vagyon-, felelősség és szakmai felelősségbiztosítás mind a 91 intézményben,
  • vezető tisztségviselők felelősségbiztosítása az ÁEEK 51 székhelyén és telephelyén,
  • csoportos élet- és balesetbiztosítás 7 intézmény dolgozói számára,
  • GDPR felelősségbiztosítás az ÁEEK alá tartózó 27 intézményben.

Ajánlatot az Uniqua Biztosító Zrt. és az Allianz Hungária Biztosító Zrt. adott, a megbízást utóbbi vitte el, a négy fedezeti körre összesen 2,6 milliárd forintért. Ha a Hungarikum Alkusz a megbízási díj meghatározásakor nagyon szerény volt és tíz százalékot kért, akkor az Allianz több mint 260 millió forinttal gazdagíttatta őket, ha erősebben fogott a ceruzájuk és 30 százalékos díjat szabtak meg, az Allianznak 780 millió forintnyi mélységben kellett a zsebébe nyúlnia.

A bevétel nő, a nyereség esik

Nem ez volt az első milliárdos biztosítási megbízás, amit a Hungarikum koordinált: tavaly a Magyar Narancs írta meg, hogy a BVH Budapesti Városüzemeltetési Holding Igazgatósága szintén a Hungarikum Alkuszba helyezte a bizalmát, éppen abban az időszakban, amikor Mészáros képbe került. Mire a közbeszerzés lebonyolításához ért a Hungarikum, a Mészáros-házaspár már bevásárolta magát Keszthelyi Erik cégébe. A Hungarikum körülbelül 40 millió forintot spórolt a BVH-nak kétéves időtartamra vetítve, cserébe a 2,7 milliárd forintos becsült biztosítási összeg 30 százalékát is zsebre vághatták.

A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft.-ben jelenleg résztulajdonos-vezető Keszthelyi Erik már a Mészáros-házaspár érkezése előtt is remek kormányzati és önkormányzati kapcsolatokkal rendelkezett. 2017 augusztusában a 444 cikke alapján mi is beszámoltunk róla, hogy az akkor még Keszthelyi Erik tulajdonában lévő cég letarolta az alkuszpiacot, rengeteg állami cég – például MNV Zrt., a Szerencsejáték Zrt., az MTVA, a GYSEV, a MAVIR, a Hungarocontrol és a Tokaj Kereskedőház – döntött a szekszárdi üzletember vállalkozása mellett. A belé helyezett bizalomnak meglett az eredménye: a Hungarikummal és egy másik cégével, a Palladium Consultinggal öt év alatt 8 milliárd forint bevételre tett szert, amiből 2,6 milliárd nyereség volt. A lap akkor arról írt, hogy ez még Mészáros Lőrincénél is jelentősebb profitrátát mutat. Azóta egy némileg változott a helyzet: bár a Hungarikum árbevétele folyamatosan növekszik, adózott eredménye nem duzzad ezzel arányosan:

Keszthelyi Erik 2015-ben és 2017-ben 3-3 millió forinttal támogatta a Fidesz által életre hívott Polgári Magyarországért alapítványt, 2014-ben pedig magánszemélyként 1,3 millió forintos adományával tűnt fel a Fidesz támogatói között. 2016-ban a Forbes portrét írt az üzletemberről, amiben megerősítette, hogy az a bizonyos Keszthelyi Erik magánszemély valóban ő:

Magamat abszolút jobb-oldali érzelműnek tartom, és ezt a pénzt magánemberként adtam. Ez egy magánbefizetés volt, azt gondoltam, hogy szeretném a támogatásomat kifejezni. Nem az volt a célom, hogy ezzel politikai kapcsolatokat építsek. Nincs személyes bekötöttségem senkihez, akinek a gazdasági életben ma befolyása volna.

Fotó: Marjai János / 24.hu

Fiatal NER-lovaggal repült Moszkvába Mészáros Lőrinc

$
0
0

Hétfőn délután szállt fel a ferihegyi repülőtérről az az ezúttal Moszkvába tartó magánrepülőgép, amelynek fedélzetén Orbán Viktor miniszterelnök is utazott már a MOL Vidi meccseire. A 17 milliárdos Bombardier kedden kora délután érkezett vissza Magyarországra, fedélzetén a leggazdagabb magyarral, Mészáros Lőrinc felcsúti milliárdossal és három utassal. A 24.hu fotóriportere megörökítette a leszállást.

Fotó: Marjai János / 24.hu

Mészáros mellett Hamar Gábor, egy fiatal üzletember is a fedélzeten volt. Az eddig kevéssé ismert Hamar forrásaink szerint jó kapcsolatokat ápol a miniszterelnök veje, Tiborcz István körével, de családilag szoros szálak fűzik Mészároshoz is.

Hamar édesanyja, Hamar Attila Albertné a Puskás Akadémiát működtető Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány gazdasági igazgatója, és ő vezeti a Pro-kvóta Kft.-t is, így Hamarné tekinthető a Mészáros Lőrinc körül zajló sportügyletek egyik kulcsfigurájának. Fontosságát jelzi, hogy két éve ő adott tájékoztatást a felcsúti kisvasútépítés pénzügyeiről, amikor az uniós támogatás felhasználását vizsgálva a településre látogatott az Európai Parlament delegációja.

Hamar Gábor sem lett hűtlen Felcsúthoz. A Puskás Akadémia honlapja szerint egyike azon kevés magánszemélynek, akik a nagy cégek mellett felkerülhettek a csapat támogatói közé.

Hamar újabban azonban egy másik sportágban, a teniszben utazik. Ő volt egyik befektetője a XII. kerületben tavaly megnyílt Budai Teniszcentrumnak, két hete pedig bejelentkezett a gazdasági ügyekben megtépázott, a kormánnyal és a legjobb magyar játékosokkal is háborúban álló Magyar Tenisz Szövetség vezetésével szemben egy 20 pontos programmal. „Az elmúlt hónapokban rengeteget beszélgettem volt és jelenlegi játékosokkal, edzőkkel, szülőkkel, műhelyvezetőkkel, így pontosan tudom: átláthatóbb működésre, új programokra, és ami a legfontosabb, békére lenne szüksége a magyar tenisznek. Mi, potenciális támogatók vagy akár elnökségi tagjelöltek elsősorban a pénzügyi háttérért felelnénk, amely fedezetet nyújtana többek között a húszpontos szakmai programra” – mondta akkor a 36 éves Hamar a Nemzeti Sportnak.

Hogy Moszkvában milyen ügyben járt Mészáros Lőrinc oldalán, nem tudni, de Hamar a szeszipartól az informatikán keresztül az ingatlanbizniszig sokféle vállalkozással próbálkozott, aktuálisan viszont csak háromban tulajdonos. A kétezres évek közepén a szeszesitalgyártó Likőr Hungária Kft.-ben volt érdekelt, amely azután végelszámolás alá került, majd kényszertörléséről rendelkeztek. Néhány ingatlanos cégben is felbukkant, amelyeket távozása után felszámoltak, de ilyesmi történt családi kereskedőcégükkel, a Crimex Fill Kft.-vel is. Most is működik viszont a Hrone Szolgáltató és Tanácsadó Kft., amelyben 2014-ig volt érdekelt, a családi céget most édesanyja, testvére Ildikó, és Kiss Judit viszi. Utóbbi a több száz milliárd forint forgalmú Spar Magyarország ügyvezetője volt 2012-ig.

Hamar Gábor
Fotó: Marjai János / 24.hu

Hamar Gábor most is részes az egykori kalapácsvetővel, Gécsek Tiborral közös vállalkozásban, a G-SIS Integrations Informatikai Zrt.-ben, az információ-technológiai szaktanácsadó cég 171 millió forintos árbevételt mutatott ki 2017-ben és 26 millió nyereséget vehetett ki belőle a két tulajdonos. Hamar Gécsekkel – aki 2002-ben a Fidesz jelöltjeként az önkormányzati politikába is belekóstolt volna Szombathelyen, de nem választották meg képviselővé – közösen alapította meg a Budai Tenisz Centrumot is.

Egy székesfehérvári ingatlanos cégben, a Moloney Hungary Kft. üzletrészein pedig Gécsekné Osztovits Borbálával osztozik, ebben a vállalkozásban a stafétát a Hong Kongban bejegyzett Moloney Ltd.-től vették át 2017-ben. Ezen kívül egy másik fehérvári ingatlanos cégben is tulajdonos Hamar Gábor, a For-Log Project Kft.-ben, amelyet éppen egy éve alapítottak.

Kiemelt képünkön Hamar Gábor látható. Fotó: Marjai János / 24.hu

Mészáros a napelempiacra is rátenyerel

$
0
0

A Mátrai Erőmű már elkészült két, egyenként 20 megawattos (MW) naperőműve mellett a bükkábrányi, illetve a visontai telephelyen egyaránt további négy,  20-20 MW-s naperőmű megépítése is szerepel a társaság 3-5 éves távú terveiben – jelentette be tegnap a Kod Média-HG Media Fókuszban: Energiagazdálkodás a XXI. században című konferenciáján Orosz Zoltán, a Mészáros Lőrinc áttételes tulajdonában álló cég erőműfejlesztési és stratégiai igazgatója.

A Népszava értesülése szerint egységenként mintegy 5 milliárd forintot, vagyis összesen valamivel több mintegy 50 milliárd forintot szánnak e célra. Bár a hazai energiabefektetők körében egyre kiélezettebb a „legnagyobbért” zajló verseny, ha ez megvalósul, akkor a kormányfő strómanjaként számon tartott üzletember mondhatja magáénak Magyarország legnagyobb naperőműparkját is, állapítják meg.

Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu

Sokkal gazdagabb lehet Mészáros Lőrinc Csányi Sándornál annál, ahogy eddig gondoltuk

$
0
0

Azzal záródik a G7 legújabb cikke Mészáros Lőrincről, hogy a gazdasági portál egy meglepően magas, 2 milliárd dolláros, azaz közel 600 milliárd forintnyi vagyont saccol a felcsúti gázszerelőnek, amivel már a világ 1200 leggazdagabb embere lehet Orbán Viktor barátja. Ez pedig 800 helynyi előrelépés lenne a korábbi 2000.helyhez képest. Ez az összeg azért hangzik brutálisan soknak, mert Mészáros vagyonát a magyar Forbes 2018-ban “pusztán” 381 milliárdra tette.  A valós adat ennél tehát másfélszeres lehet, igaz, ez csak az a pénzmennyiség, ami látszik.

Valójában a 600 milliárdhoz egy meglehetősen sokrétű számolás alapján jutott a portál.

Onnan indultak, hogy

Mészároséknak már 410 milliárdnyi cégvagyonról van papírjuk, de ennél is többet halmoztak fel.

Ez a Talentis és az Opus-elemekből áll össze.

Ehhez jönnek még az építőcégek (R-Kord, Fejér-B.Á.L, V-Híd), amelyek azért fontosak, mert

a két közvetlen családi tulajdonban lévő építőipari vállalat további tízmilliárdokat ér, de a hasonló méretű cégeik korábbi felértékelése alapján a 100 milliárdtól sem lehetnek messze.

Ezen túl ott vannak még

  • agrárbefektetések (Henye borászat, az Aranka Malom, a Vivienvíz és bodrogkeresztúri Dreszla Kft.)
  • valamint a régebbi Simicska-vagyon elemei

Az összesen 2 milliárd dollárra kijött „végeredmény” meghaladja a 600 milliárd forintot. A 100 leggazdagabb magyar 2019-es listáján Csányi Sándor 360 milliárddal állt az élen, ennél azonban sokkal több a most kiszámolt Mészáros-vagyon.

Kiemelt kép: Mészáros Lőrinc, az Autohof Óbarok kamionos pihenőhely tulajdonosa beszédet mond a létesítmény átadó ünnepségén az M1-es autópálya óbaroki lehajtója közelében 2018. december 7-én. A pihenőhelyen 124 kamionnak és 11 lakókocsinak tudnak helyet biztosítani. Ezen kívül 11 hűtőkamionnak és 4 túlméretes szerelvénynek. MTI/Bodnár Boglárka

Mészárosék megszerezték a Gödöllői Tangazdaságot

$
0
0

A 42 ezer hektáron gazdálkodó Talentis Agro Zrt. az új tagvállalattal az üzletágainak egy éve bejelentett stratégiai fejlesztését kívánja tovább erősíteni – írták.

A tangazdaság az integrációval együtt több mint 4500 hektáros birtokon foglalkozik növénytermesztéssel Kartal és Hatvan térségében, amelyből 250 hektár a gyümölcsös.

A tangazdasághoz tartozik az észak-kelet-magyarországi régió egyik legfontosabb kalászos vetőmagüzeme, amely a vetőmag-feldolgozáson túl ömlesztett- és készáruraktárakkal is rendelkezik. Az üzem ellátásához területei egynegyedén kalászos, illetve kisebb felületen borsóvetőmagot termesztenek. A folyamatosan kiváló minőséget a vetőmagüzemhez tartozó vizsgálati laboratórium szavatolja – tették hozzá.

A gyümölcsös ültetvények mellett itt helyezkedik el az ország legnagyobb, tradicionális érlelési és párlási technológiával is működő pálinkafőző üzeme, amelyben az ellenőrzött saját termelésben termesztett gyümölcsből főzik a pálinkát. Mindezek mellett korszerű tejelő tehenészetet is működtetnek, amelynek kapacitása jelenleg 750 tehén és szaporulata.

Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu


Mészároséké lehet a még megmaradt balatoni szabadpart egy része

$
0
0

Lépésről lépésre, módszeresen szorítanák ki teljesen a Club Aliga területéről az embereket, ez látszik azokból az új partvonaltervekből is, amit 43 balatoni település mellett október 28-án Balatonvilágos Önkormányzata is megkapott — írja az Index. A Club Aliga Mészáros Lőrinc nagyvállalkozó, Orbán Viktor miniszterelnök barátjának közvetett érdekeltségébe tartozik. Az egykori felcsúti gázszerelő a 100 leggazdagabb című kiadvány szerint 296 milliárd forintos vagyonnal a második leggazdagabb magyar. Friss hírek szerint azonban Mészáros még Csányi Sándor OTP-vezérnél is sokkal tehetősebb lehet.

Az Index szerint érdekes, hogy az említett terveket éppen az önkrományzati választok után adták át az önkormányzatoknak és alig két hetet adtak arra, hogy a sokszor teljesen laikus képviselő testületek döntsenek a Balaton-partvonal rendezési tervéről. Bukovszki András, az Aligai Fürdőegyesület elnökhelyettese a lapnak azt mondta:

Nyilvánvalóan arra játszottak, hogy az épp hogy megalakuló testületeknek ne legyen idejük átvizsgálni az új tervezetet, hanem igent mondjanak rá.

Bukovszki szerint a tervezet Balatonvilágos érdekeivel totálisan ellentétes, ebben a formájában pedig tárgyalásra is alkalmatlan. És nem csak azért, mert a tervek nem minden esetben tükrözik a valóságos állapotokat, hanem mert az is világosan látszik, mely területeket akarják a jövőben teljesen kisajátítani.

Az új tervek alapján ugyanis az egykori pártüdülő területén lévő, önkormányzati tulajdonban lévő telek elől egy 95 méteres, a Club Aliga közvetlen szomszédságában álló volt Volán szálló elől pedig egy 105 méteres parti sétányt vennének el. Ezzel 200 méter szabad parti sétány szűnne meg, úgy, hogy annak pótlásáról egy szó sem esik a dokumentumban.

A tervben a mólóra vezető – a gyalogos forgalom elől egyébként el nem zárható – út sem látszik, sőt már a mólót is úgynevezett belterületbe sorolták. Bukovszki szerint azért, mert így később könnyebb lesz magántulajdonná tenni. A jelenleg hatályos rendelet egyébként a Club Aliga területén önkormányzati elővásárlási joggal terhelt közterületeket jelöl ki, a megküldött tervezetben erre már utalás sincs – mondta Bukovszki, ezért az elnökhelyettes szerint az új tervezet nem szól másról, mint hogy a jogszabályok segítségével véglegesen kiszorítsák a volt pártüdülő területéről a helyi lakosokat és strandolókat.

Kiemelt kép: Google Earth

Mészáros tényleg szabadulni akar a Mátrai Erőműtől

$
0
0

Az Opus Global és a Status Magántőkealap bejelentette, hogy tárgyal a Mátrai Erőmű eladásáról az MVM-mel – vette észre az erről szóló tájékoztatót a Forbes a Budapesti Értéktőzsde honlapján. Az Opus Global tőzsdei holdingnak, amely Mészáros Lőrinc érdekeltsége, 72,66 százalékos közvetett tulajdona van a szénerőműben, ezt akarják értékesíteni.

A közlemény szerint a felek szándéknyilatkozatot írtak alá a tárgyalásokról, amiben kifejezik, hogy minden tőlük telhetőt megtesznek annak érdekében, hogy a lehető legrövidebb ésszerű határidőn belül megegyezzenek. Továbbá kijelentik, hogy a szándéknyilatkozat nem jelent szerződéskötési kötelezettséget, az üzlet a potenciális vevő független döntésén múlik.

Mészáros Lőrinc már szabadulna az erőművétől
Óriási üzletnek tűnt, de sokasodnak a gondok a Mátrai Erőmű körül.

A 24.hu októberben elsőként számolt be arról, hogy felröppent az eladás lehetősége. Akkor azt írtuk, hogy információink szerint szeptemberben személyes egyeztetésre hívták a Mátrai Erőmű tulajdonosait és menedzsmentjét az Innovációs és Technológiai Minisztériumba. Forrásaink szerint a tárgyalás kemény hangneme igencsak megviselte Mészáros Lőrinc lányát, Mészáros Beatrixot, a Opus-Global Nyrt. igazgatósági elnökét, akit tavaly az erőmű felügyelőbizottságának elnökévé is megválasztottak.

Minderre azért volt szükség, mert az elmúlt hetekben, hónapokban egyértelművé vált Mészárosék számára, hogy mind közül az energetikai beruházásuk lehet a legrázósabb: a nyereséges működtetés hosszú távon sem garantált, ráadásul a tulajdonosok beavatkozási lehetőségét megkerülhetetlen nemzetgazdasági és környezetvédelmi szempontok korlátozzák.

A Mátrai Erőmű az utóbbi napokban azzal került be a hírekbe, hogy a visontai telephelyen az egyik víztározóban kén- és foszfortartalmú gáz képződött. Több dolgozó rosszul lett, a helyszínen nitrogén-monoxidot mutattak ki a levegőből, ami súlyos szemkárosodást, légúti irritációt és égési sérülést okozó, veszélyes gáz.

Az Őzse-völgyi tározóval már idén júliusban is voltak gondok, amikor az onnan kikerült szennyező anyagok miatt a Bene-patak vize szúrós szagúvá vált, habzani kezdett, a halpusztulást pedig még a Tarnában is észlelték.  Ebbe a víztározóba engedi a szennyvizet Mészáros Lőrinc év elején felavatott gabonafeldolgozója, a Viresol Kft. is.

Halpusztulással hozták hírbe Mészáros Lőrinc Mátrai Erőművét
Az erőmű hűtőtava felől érkezett a szennyezés, de legalább 230 hektáron kereshetik a felelőst.

Kiemelt kép: MTI/Komka Péter

Fetartóztathatatlanul hasít a Tiborcz-Mészáros ingatlanbiznisz

$
0
0

Az Appeninn Vagyonkezelő Holding az utóbbi időszakban összesen több mint 15 ezer négyzetméternyi ingatlant adott bérbe, amelyek között irodaházak, valamint kiskereskedelmi ingatlanok egyaránt szerepelnek — közölte a Tiborcz István, illetve Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó vállalat a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

Mint írják: az ingatlanpiaci vállalat kiemelt partnerei közül több is az elmúlt időszakban hosszabbította meg korábbi bérleti szerződését, illetve új bérlőként hazánk egyik vezető médiavállalata is szerződött velük.

Az Appenninben Mészáros Lőrinc, a miniszterelnök barátja az Opus Global Nyrt. nevű tőzsdei cégével szerzett részesedést, Tiborcz István, a miniszterelnök veje pedig a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. által. Sőt: Tiborcz cége egyre nagyobb falatokat harap ki Mészáros részesedéséből, októberben az Opus 18,7 százalékos tulajdonrészéből 9 százalékot értékesített a BDPST Zrt. részére. Az Appeninben Tiborcz István cége a legnagyobb tulajdonos.

Kiemelt kép: Burger Barna/MTI

Mészárosék szerelik a vízvezetéket Pakson

$
0
0

A Mészáros és Mészáros Kft. nyerte el a vízközművek átalakításának feladatát a paksi atomerő bővítésével kapcsolatban. Ezt a cég közvetett tulajdonosa, az Opus Global Nyrt. közölte kedden a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A projekt értéke 3,2 milliárd forint.

A társaság az Paksi Atomerőmű fokozott biztonsági előírásai és elvárásai mellett végzi el az erőmű kijelölt beruházási területén található víziközművek átalakítását, illetve kiváltását. A nyertes ajánlattevővel várhatóan november végén, december elején köt szerződést a tendert kiíró MVM Paksi Atomerőmű Zrt.

Korábban ugyanezt a Mészáros Lőrinc érdekeltségében álló céget bízták meg az új vészhelyzeti műveletközpont felhúzásával is Pakson.

Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi/Jászai Csaba

A Mátrai Erőmű megvásárlásával évi sokmilliárdos veszteséget vállalhat be az állam

$
0
0

Hacsak valami csoda nem történik, nincs sok esély arra, hogy a Mátrai Erőmű a 2020-as évektől kezdve évi több milliárd forintos veszteség termelése nélkül tudjon működni –  vetíti előre a G7. Több okot is említenek, miért.

  • 2020-ban lejár a német RWE Supply & Trading GMBH-vel kötött kedvezményes kvótavásárlási szerződés (kvótát azoknak az üzemeknek kell venniük, amelyek károsnayag-kibocsátása egy meghatározott szint felett van). Utána jó eséllyel csak jóval drágábban, piaci áron tudnak kvótát venni, ami önmagában veszteségessé teheti az erőművet.
  • Elvileg 2021-ben leállítanak egy szenes blokkot, 2029-ig a többi hármat is, aztán már csak a naperőmű működne, és két gáztüzelésű blokk. Ez önmagában csökkentheti a költségeket. Csakhogy a bányabezárási és erőműbontási kötelezettség megint csak jelentős költség.

Mindez azért különösen aktuális, mert Mészáros Lőrinc tőzsdei cége, az Opus Global nemrég hivatalosan is bejelentette, hogy az állami MVM szándéknyilatkozatot írt alá a céggel arról, hogy megvásárolná az ország második legnagyobb erőművét.

Arra a kérdésre, hogy miért akar az állami MVM veszteséges erőművet venni, azt válaszolta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormány sajtótájékoztatóján, hogy az erőmű nem is veszteséges, ugyanis 2018-ban nyereségessé vált, és osztalékot is fizetett. Csakhogy a Mátrai Erőmű Zrt. 2018-ban a hivatalos beszámolója szerint valójában 817 milliós veszteséget termelt (az adózás előtti eredménye lett pozitív, 795 millió forint) és ennek ellenére fizetett osztalékot.

A szakportál emlékeztet rá, hogy Mészáros Lőrinc üzleti köre tavaly tavasszal szerezte meg az erőmű 73 százalékát. Így amikor a közgyűlés a veszteséges működés ellenére úgy döntött, hogy 11,2 milliárd forint osztalékot fizet az 57 milliárd forintos eredménytartalék terhére, abból 8 milliárd forint már az új tulajdonoshoz került.  Az eredménytartalék a korábbi években jött össze, amikor a korábbi német tulajdonos, az RWE az erőmű méregdrága modernizációjához szükséges beruházásokra tett félre, egyébként teljesen racionális módon. Az osztalékfizetést a közgyűlés az erőmű pénzügyi egyensúlyának helyreállításával, valamint a vezetés optimizmusával* indokolta.

  • Az Opus az április végén leadott jelentés szerint bízott abban is, hogy az EU komoly pénzeket ad majd „a szénalapú termelés visszafejlesztéséből eredő hatások mérséklésére mind az ellátásbiztonság fenntartására”. A legfrissebb hírek alapján azonban ezen uniós pénzek sorsa elég bizonytalan.

A Mátrai Erőmű idén a magyarországi áramtermelés nagyjából tizedét, az elmúlt öt évben átlagosan pedig az ötödét adta. Ezért valószínűleg az állam ellátásbiztonsági okok miatt azt szeretné, hogy valamilyen formában továbbra is üzemeljen majd.

  • Ha az állam tulajdonossá válik, szóba jöhet még a korszerűsítés is, de ez is rengeteg pénzt emésztene fel.

A Mátrai Erőművel ezen kívül is van gond, egészségre ártalmas gázok szabadultak ki, emiatt rettegnek a helybéliek:

Rettegnek az emberek a Mátrai Erőmű környékén
Az egészségre ártalmas gázok az erőmű mögötti tározóból szabadulnak fel. A tározó vizét tehát felhígítják és leeresztik – a több településen átfolyó Bene-patakba.

Álláshirdetéssel keresik a Mátrai Erőmű igazgatóit

$
0
0

Az emberi megbetegedéseket is okozó környezetszennyezési botrány közepén, november 25-én, amikor még információink szerint a szennyezés mértékéről a vizsgálatok le sem zárultak, a Mátrai Erőmű a következő állásokat hirdeti a honlapján:

  • Erőmű-igazgató
  • Erőműfejlesztési és stratégiai igazgató
  • Energiakereskedelmi igazgató
  • Bányaigazgató, Visonta bánya
  • Bányaigazgató, Bükkábrány bánya
  • Bányászati stratégiai igazgató
  • Gazdasági igazgató
  • Humánerőforrás-igazgató.

A jelentkezéseket december 16-áig várják, különös módon egy upcmailes címre. A pozíciókat 2020. július 1-jétől tölthetik be a nyertesek.

Megkerestük Medveczky Zsoltot, az erőmű szakszervezeti elnökét, aki úgy nyilatkozott: a pályáztatásról még a nyáron döntöttek, de ez szerinte nincs összefüggésben a környezetszennyezési botránnyal. Tudomása szerint a jelenlegi vezetők újra pályázni fognak, ám az erőmű meg kívánja nyitni a lehetőséget mások előtt is. Arra a kérdésre, hogy a küszöbön álló tulajdonosváltással összefüggésben van-e pályáztatás, a szakszervezeti vezető igennel felelt.

Mint megírtuk, Mészáros Lőrinc tavaly tavasszal hetvenszázalékos érdekeltséget szerzett az erőműben, az idén viszont az a döntés született, hogy a milliárdos veszteségeket termelő vállalatot visszavásárolja tőle a magyar állami MVM.

Nyáron az erőműhöz, illetve a szintén Mészáros tulajdonában álló gabonafeldolgozóhoz, a Viresol Kft.-hez  köthetően egy másik környezetszennyezési fiaskó is történt: nagy mennyiségű ipari szennyvíz került közeli Bene-patakba, a halak pedig kipusztultak.

Kíváncsiak voltunk, hogy a biztonságos üzemeltetésért felelős vezetők (biztonságtechnikai igazgató, illetve technológia-felügyeleti főosztályvezető) állása miért nincs meghirdetve.

Medveczky állítása szerint

az üzembiztonságért felelős vezetői poszton nem várható, de nem is indokolt változás, mert az erőmű biztonságosan üzemel.

Véleménye szerint a szennyezés, amely az erőmű mögötti víztározóban alakult ki, nem a Mátrai Erőműnek, hanem vélhetően „egy más üzemben történt üzemzavarnak” tudható be. Ez az üzem csak Mészáros másik cége lehet.

Ugyanakkor a lapunk birtokába is került belső levél november 12-i keltezéssel közli a dolgozókkal, hogy az üzem területén, a kéntelenítő medencénél volt észlelhető először a szennyeződés, amely az egészségre súlyosan ártalmas mérgező gázokat szabadított fel. Forrásaink szerint több alkalmazott mérgezéses tünetekkel lett rosszul, őket az erőmű üzemorvosa látta el. A szakszervezeti vezető állítása szerint viszont a mérgező víz abból a tározóból került az üzembe, amit a Viresol Kft. is használ.

Helyszíni riportunk során november 25-én észleltük, hogy a szennyvizet az erőmű a tározóból a Bene- patakba vezeti egy tűzoltócsövön. Medveczky megerősítette, hogy ezt a műveletet az erőmű saját hatáskörben végzi, és szerinte nem okoz további környezetszennyezést. Elmondása szerint a vizet azóta átvezették a patakba, most a szennyezett iszap kiemelése és elszállítása folyik, a katasztrófavédelem ellenőrzésével.

Fotó: Marjai János / 24.hu

Bevásárolta magát Mészáros a tihanyi borászatba, most combos veszteségrendezésre van szükség

$
0
0

Két éve – az azóta már elhunyt – Demján Sándortól megvett két tihanyi borászcéget Mészáros Lőrinc. Az egyik a Tihany-Vin Kft. volt, amelyhez tartozott az apátsági pince, ehhez a Búzakalász 66 Felcsút Kft.-n keresztül jutott a felcsúti multimilliárdos.

A cég évek óta veszteséget termelt, és eddig Mészárosnak sem sikerült ezt a tendenciát megváltoztatnia. Tavaly bő 10 millió forintos veszteség keletkezett a Tihany-Vin Kft.-ben.

Október végén pedig arról határoztak, hogy veszteségrendezés miatt leszállítják a cég törzstőkéjét, 344 millió forinttal – derül ki a Cégközlönyből. Az eddigi 374 millió forintos törzstőke az akció után 30 millióra apad – így döntött a Búzakalász 66 Kft., amely tavaly október óta egyszemélyes tulajdonosa a borászatnak. Kivásárolta ugyanis a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 1,07 százalékos üzletrészét a tihanyi cégből.

Komoly bajról árulkodik, hogy a cég rövid lejáratú kötelezettségei megsokszorozódtak, a 2017 végi 32 milliós állomány tavaly év végére 202 millió forintra hízott. A tavalyi évről készült mérlegbeszámolóból az derül ki, hogy ennek a tartozásnak a zöme, 182 millió forint a szállítókkal szemben állt fenn. Hosszú lejáratú kötelezettsége is van a Tihany-Vinnek, a mérlegében 72 millió forintot tüntetett fel ilyen címen, ez a Búzakalász 66 Kft. tulajdonosi kölcsöne.

Kiemelt kép: Fotó: Bielik István / 24.hu


Orbán Viktor Eszéken: Más szintre emeltük a város futballját

$
0
0

Orbán Viktor miniszterelnök szerdán este látogatást tett Eszéken, az NK Osijeknél, Mészáros Lőrinc horvát klubjánál, ahol Ivan Mestroviccsal, az eszéki egyesület elnökével, egyben társtulajdonosával is találkozott, írja a Nemzeti Sport a klub hivatalos honlapjára hivatkozva.

Orbán a stadion sajtótermében arról beszélt,

tíz esztendeje már jártam itt a Puskás Akadémia utánpótláscsapataival, s már akkor megismerkedhettem az itteni edzőkkel, klubvezetőkkel. Akkor még jóval kisebb egyesületről beszélhettünk a mai viszonyokhoz képest, úgy tűnt, mintha nem igazán lenne jövőképük. Megismertem az akkori nehéz helyzetet és ahhoz képest mára a közös munkának köszönhetően teljesen más szintre emeltük a város futballját olyanra, melyet Eszék megérdemel.

A miniszterelnök azt mondta, gyors sikerre nem számított az NK Osijek talpra állításával kapcsolatban, de néhány fontos és biztató dologra hamar felfigyelt.

Horvátországban a labdarúgó utánpótlásban sokkal hamarabb beérnek a fiatalok és sokkal korábban mutatkozhatnak be az első csapatban. Ezért is kértünk fel két edzőt önöktől, hogy a Puskás Akadémián is megmutathassák, hogyan kell dolgozni az utánpótlásban. Kiderült, hogy ennek az együttműködésnek van jövője és az is, hogy a horvátok sokkal nyitottabbak a közös munkára, mint azt korábban gondoltuk. Fontos volt persze azt is bizonyítanunk, hogy nem kisajátítani szeretnénk a klubjukat, sokkal inkább segíteni

– magyarázta.

Közölte azt is, azóta NK Osijek szurkolóvá is vált. Különösképpen érdekli őt az ottani utánpótlás helyzete és azt mondhatja, a horvátok született tehetségek a futballban, ezért is a legfontosabb az ottani labdarúgó-akadémia helyzete.

Orbán Viktor szerint nem reális azt feltételezni, hogy horvát bajnoki címet szerezzen az egyesület, ehhez előbb meg kell teremteni a felvételeket.

Az együttműködés, amelyben a szurkolótábor és Eszék városa is részt vesz, elhozhatja az áhított sikert, ami hab lenne a tortán és nagy öröm. Az bizonyos, hogy a klubnál keményen dolgoznak mindezen és két-három év alatt meg is erősödhet annyira a keret és a költségvetés. Biztos vagyok abban, hogy az eszéki labdarúgásra még nagy sikerek várnak, és abban is, hogy a következő idényben Európában is újra eredményes lehet az NK Osijek

– idézi Orbán Viktort a klub honlapja.

Ivan Mestrovic ezután hálálkodott a miniszterelnöknek, hogy ő a klub legismertebb szurkolója.

Egy év alatt majdnem visszahozta az árát Mészáros Lőrincéknek a Mátrai Erőmű

$
0
0

Összesen körülbelül 11 milliárd forintért kerülhetett a kormányfő strómanjának tartott Mészáros Lőrinc cégcsoportjához a Mátrai Erőmű többségi részvénycsomagja – írta a Népszava. Az ügyletet több lépcsőben, tavaly és idén hajtották végre. Az eladó, a német RWE-EnBW, illetve egy köztes körben a cseh EPH a cég jelenleg is közel 60 milliárd forintra rúgó tartalékai tükrében kissé alacsony áron szabadult meg részvényeitől. A tartalékot a tulajdonosok jogilag bármikor jogszerűen csapolhatják, akár veszteséges működés esetén is.

Mészáros Lőrincék nem is voltak restek az első adandó alkalommal megtenni az amúgy kevéssé elegáns lépést. Így a tavalyi (Gulyás Gergely kancelláriaminiszter ismereteivel szemben) valójában veszteséges gazdálkodás ellenére a tulajdonosok idén több mint 11 milliárd forint osztalékot kivontak Magyarország második legfontosabb áramtermelőjéből.

Igaz, mivel a Mészáros Lőrinc-féle Opushoz tartozó Mátra Energy Holding csak a részvények 73 százalékát birtokolja, ebből a felcsúti csodamágnás csapatára csak körülbelül 8 milliárd esett.

De eredeti befektetésük egy év alatt így is majdnem megtérült.

A fennmaradó osztalék az erőmű hagyományos kisebbségi tulajdonosához, az állami MVM Magyar Villamos Művekhez folyt be.

A két fél két héttel ezelőtti bejelentése szerint most a Mátrai Erőmű többségi részvényeit is megvásárolná az MVM. A társaság ugyanakkor 57 milliárdos eredménytartaléka ellenére sem ér ennyit. Az erőműnek ugyanis jelentős légszennyezését „megváltandó” évente úgynevezett szén-dioxid-kvótákat kell vásárolnia.

A termék tőzsdei ára pedig az elmúlt négy év során megnégyszereződött. Így az ezzel járó éves költség néhány milliárdról 30-40 milliárdra ugrott. A teher lényegében el is tünteti a társaság korábbi, akár húszmilliárd forintot is meghaladó nyereségének esélyét. Mindezt tetézik a társaságnál egyre-másra kibukó, leginkább irányítási hibákra visszavezethető gondok. Már a 2017-es, több mint kilencmilliárdos veszteséghez is különböző, váratlan meghibásodások vezettek. De sokak szerint megfelelő felkészüléssel, olajozott döntéshozatallal az utóbbi idők szokásosnál nagyobb, a környékbeli patakokat is érintő szennyezései is elkerülhetők lettek volna.

Rettegnek az emberek a Mátrai Erőmű környékén
Az egészségre ártalmas gázok az erőmű mögötti tározóból szabadulnak fel. A tározó vizét tehát felhígítják és leeresztik – a több településen átfolyó Bene-patakba.

Kiemelt kép: MTI / Komka Péter

Mészáros a Four Seasonsben ebédelt egykori jobbkezével

$
0
0

Mészáros Lőrinc hétfőn négyszemközt, nyilvános helyen találkozott Jászai Gellérttel. Az üzletemberek a Four Seasons hotelben ültek egy asztalhoz, és hosszan tárgyaltak egymással, erről a 24.hu egyik olvasója számolt be nekünk, de a találkozó tényét azóta kérdésünkre Mészáros környezetéből is megerősítették.

A közös ebéd azért érdekes, mert az utóbbi időben számos hír jelent meg arról, hogy Mészáros és a cégbirodalmában korábban kulcspozíciót betöltő Jászai között megromlott a viszony. A 444.hu arról írt: azzal, hogy a 4iG Nyrt. nevű informatikai vállalkozás Jászaira szállt, az informatikai piac kikerült a felcsúti milliárdos fennhatósága alól.

Jászai – aki az elmúlt években a Mészáros-birodalom fő intézője volt – az elmúlt fél évben lett a magyar IT-piac központi szereplője, miután Mészáros eladta neki a 4iG Nyrt. részvényeinek nagyobbik hányadát. A 4iG rövid idő leforgása alatt emelkedett a kormány számára is kiemelten fontos stratégiai cégek közé. Az igazi szárnyalás akkor kezdődött, amikor a cég 2018-ban a Mészáros-féle Opus-Konzum-birodalom fennhatósága alá került, most novemberben pedig már arról számolt be a tőzsdei gyorsjelentés, hogy a 4iG fennállása óta a legeredményesebb negyedévet zárták. Az informatikai cég 2019-ben már most 1,7 milliárd forintos adózott nyereségnél tart.

Az Mfor.hu keddi cikkében egyébként azt állítja, hogy a függetlenítés miatt megorrolt Mészáros saját IT-biznisz építésébe kezdett, és ezért indította el bizalmi emberén, Antal Kadosán keresztül az Est Média Vagyonkezelő Nyrt. és a Delta Systems megszerzését. Mészáros környezetében ezt az értesülést azonban nem erősítették meg, sőt forrásaink szerint valószínűtlen, hogy a tőzsdei céget össze lehet kötni Mészáros Lőrinccel.

Mészáros cége másfél milliárdos fővárosi bizniszt csípett meg a szerződésstop alatt

$
0
0

Az FKF Zrt. még augusztus végén írt ki közbeszerzési pályázatot a cég hulladékhasznosító művének négy kazánjához tartozó füstgáztisztító berendezésekben keletkező pernye és füstgáztisztító maradékanyag elszállítására. Összesen 20 ezer tonna hulladék elszállítására kerestek vállalkozót, de igény szerint további 5000 tonnával megtoldható a fenti mennyiség. A megjelölt határidőre csupán egyetlen cég adott be a pályázatot: a Hungaropec Ipari Hulladékkezelő Zrt. A társaság pont annyit ajánlott, mint amennyit a kiíró FKF eredetileg becsült árként megadott.

A két fél gyorsan meg is állapodott október 31.-i dátummal, és alig öt nappal az új ellenzéki városvezetés alakuló ülése előtt aláírták a két évre, 2021. november végéig szóló kontraktust. A szerződés összértéke az opcionális mennyiség nélkül 1,479 milliárd forint – számolt be az Mfor.

Mindez különösen érdekes annak fényében, hogy

  • ezek szerint hiába hirdetett szerződéskötési moratóriumot Karácsony Gergely főpolgármester, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. még az új testület alakuló ülése előtt aláírta a két évre szóló, másfél milliárd forint értékű szerződést,
  • méghozzá egy a Mészáros Csoporthoz tartozó céggel.

A Hungaropec Zrt. egyedüli  tulajdonosa a V-Híd Kft., amelynek tulajdonosa a V-Híd Zrt. Utóbbi egykoron a Hídépítő Zrt. tulajdonosa, Apáthy Endre érdekkörébe tartozott, de 2017 végére a részvények többsége előbb Sárváry Istvánhoz, a fennmaradó 10 százalék pedig a Properitus Vagyonkezelő Kft.-hez vándorolt. Majd a GVH iratai szerint 2018 februárjában a Mészáros-csoport – Mészáros Lőrinc és Mészárosné Kelemen Beatrix – egyedüli irányítást szerzett a V-Híd Építő Zrt. egésze felett.

  • Az új városvezetés és a frissen megalakuló felügyelőbizottság csak most, a cégek megkezdett átvilágítása során értesült az ügyletről.

A szakportál szerint a sietség aligha véletlen. A Fővárosi Közgyűlés már a következő november végi ülésén megtárgyalta és el is fogadta a jövő évi költségvetés elfogadásáig hatályos, átmeneti gazdálkodásról szóló előterjesztést, amelynek lényege, hogy egyelőre csak az idei maradvány terhére köthető szerződés, illetve történhet kifizetés a beruházások esetében. Az FKF viszont jócskán túllépte a közgyűlési határozatban megjelölt határt. Az új városvezetés belső vizsgálatot rendelt el az ügyben.

Kiemelt kép: Mészáros Lőrinc. MTI/Bodnár Boglárka

Mészáros visszatért a gyökereihez, gázhálózatot építhet

$
0
0

Gázhálózat tervezésére, építésésére, rekonstrukciójára és optimalizálására írt ki közbeszerzési páláyzatot az NKM Földgázhálózati Kft.. A tender nyertesei a Mészáros és Mészáros Kft., a VABEKO Kft., illetve a SADE-Magyarország Mélyépítő Kft. – írta meg az Átlátszó. Budapesten és húsz másik településen fognak dolgozni a cégek – derült ki az uniós közbeszerzési értesítőből.

A nettó 17,5 milliárd forint összegű tender nyertesei az ártól akár plusz 20 százalékkal is eltérhetnek, így nettó 21 milliárdba is kerülhet majd a projekt. Nem ez az első alkalom idén, hogy Mészáros Lőrinc családi cége és a siófoki Vabeko közösen nyernek közbeszerzést: 2019 júniusában írta az Átlátszó, hogy két, összesen 22 milliárd forint keretösszegű gázhálózati munkát kaptak közösen.

A gázhálózat építésének harmadik résztvevője, a SADE neve pedig a 2016-os margitszigeti csatornázás kapcsán lehet ismerős.

Kiemelt kép: 24.hu / Marjai János

Viewing all 1627 articles
Browse latest View live